Rekord nevidomého rybáře

ČT 1
 -

Jakub VÁCHA, redaktor
Českou knihu rekordů čeká nový přírůstek. Nejdelší rybářskou výpravu se do ní zapíše nevidomý rybář, který v rameni řeky na jižní Moravě tráví už 67 den. Přesné místo svého pobytu sdělovat nechce, aby ho v revíru nikdo nerušil.

rybář
Tohle je můj domov na 70 dní. Klasickej bivak. Tady mám lehátko.

Helena ONDŘEJOVÁ, reportérka
Petrovi je 38 let. Před pěti lety oslepl úplně poté, co se jeho zrak dlouhodobě zhoršoval.

rybář
Já mám obrovskou výhodu, že jsem na tohle místo jezdil, i když jsem viděl ještě předtím, takže to tady je dokonale znám, jak je ta řeka široká, kde jsou nějaký větve, jaká je tady hloubka.

Helena ONDŘEJOVÁ, reportérka
Zdravotní handicap mu ale v žádném případě nebrání v tom, aby se věnoval tomu, co ho baví nejvíc.

Helena ONDŘEJOVÁ, reportérka
K rybářskému výkonu ho prý vyhecovali kamarádi.

rybář
Agentura Dobrý den eviduje rekordní výpravu 42 dní, no a pak jsme zjistili, že ještě nějaký Slováci byli 51 dní. Tak jsme se rozhodli, že nám 70 dní v kuse.

Helena ONDŘEJOVÁ, reportérka
Na jediném místě se mu podařilo chytit 14 druhů ryb, z toho 163 kaprů. Díky předchozím rybářským zkušenostem všechny druhy pozná po hmatu.

Josef VANĚK, ředitel, Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov
I kdyby nevydržel až do pátku, tak už teď je novým českým rekordmanem. K čemuž mu gratulujeme, no ale samozřejmě přejeme, aby do pátku ještě pár kapříků připlavalo.

Helena ONDŘEJOVÁ, reportérka
Veškeré zásoby jídla a rybářského vybavení Petrovi na místo denně dováží manželka. Jinak mu jedinou společnost dělá vodící pes Uran. Zatím nejtěžší zkouška na Petra čekala třicátý sedmý den výpravy, kdy těsně vedle jeho přístřešku spadl vzrostlý strom. Ani o veselejší zážitky ale neměl nouzi.

rybář
Vodáky vždycky slyším, že šplouchaj, mluví většinou, ale v tom větru nic. Takhle hodím a místo žbluňk se ozvalo:  "Co děláš, jsi slepej?". Já říkám: "No, trošku jo".

Helena ONDŘEJOVÁ, reportérka
Svým 70 denním rekordem chce Petr povzbudit všechny slabozraké a nevidomé a zároveň podpořit zavedení horní míry kapr. Ryby větší než 70 cm by se podle něj měly pouštět zpátky do vody. Helena Ondřejová, Česká televize.

Klíčová slova: