Rehabilitace hrou? Fakultní nemocnice Plzeň testuje virtuální realitu - VIDEO

V polovině února letošního roku zahájilo Oddělení léčebné rehabilitace FN Plzeň novou klinickou studii na využití virtuální reality. Pacienti s bolestí a omezenou funkcí v oblasti ramenního kloubu tak mohou rehabilitovat například při chytání ryb.

"Většinou jsou pacienti mile překvapeni z virtuálního světa jako takového. Často se dostanou v rozsahu pohybu dále než za normálních okolností. Nemyslí až tolik na bolest, jsou více motivovaní a je to taková řekněme rehabilitace hrou," říká primářka Oddělení léčebné rehabilitace MUDr. Andrea Kunschová.  

Do studie je aktuálně zařazeno 40 pacientů, polovina z nich absolvuje kromě standardní rehabilitační léčby i pravidelné cvičení ve virtuální realitě. Krom dětí, není studie nijak věkově omezená. Jedná se o pacienty například po úrazu ramenního kloubu nebo s degenerativním onemocněním. Studie je randomizovaná.  

V rámci této studie je navrhnuto 30 virtuálních prostředí. Pacient se například ocitne na opuštěném ostrově, kde trhá ananasy, chytá ryby apod. Na...

 

Klíčová slova: