První nevidomý sportovec, který pokořil slavnou Tour. ‚Snažím se inspirovat ostatní lidi,‘ říká Zmeškal

Tří týdny v sedle tandemového kola, 21 etap, 3 414 kilometrů napříč celou Francií. Ondřej Zmeškal zdolal jako první nevidomý sportovec celou trasu nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Společně s trasérem Markem Peterkou tak zkompletoval další velkou výzvu a ještě pomohl dobré věci. ‚Snažím se inspirovat ostatní lidi. Chci ukázat, že překážky jsou pouze v našich hlavách,‘ vysvětlil Zmeškal v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Absolvoval jste triatlonového Ironmana, běžel jste maraton na Velké čínské zdi nebo přeběhl napříč Českou republiku. Jak intenzivně musí špičkový sportovec trénovat před třítýdenní výzvou v podobě kompletní Tour de France?Trénoval jsem na trenažéru čtyři až šest hodin denně. Samozřejmě každý člověk má jiné dispozice a sportovní historii, takže z tohoto pohledu se to těžko zobecňuje. U mě ale příprava začala zhruba rok předem.
Takže to zdaleka není jen o těch třech týdnech na francouzských silnicích...První impulz přišel už loni, kdy jsme se rozhodli do něčeho takového pustit. Společně s trasérem Markem Peterkou jsme začali zjišťovat informace, jaké jsou vůbec možnosti. Pak začala okamžitě příprava, poslední půlrok před Tour už byla velmi intenzivní – nejen z hlediska tréninku, ale i organizačních záležitostí. ...

 

Klíčová slova: