Prosinec s sebou přináší řadu změn

NOVA

-
 

Iveta VÍTOVÁ, moderátorka
Prosinec s sebou přináší řadu změn. Kromě mýtného systému nás ty nejzásadnější čekají především v dopravě. Na železnici se schyluje k velké revoluci se spuštěním nových jízdních řádů. Ode dneška se navíc ruší desítky pokladen na nádražích. A pozor by si měli dát i řidiči kamionů na úpravu pravidel pro jízdu na dálnici.

Jan SOCHA, redaktor
Železnice. Na nádražích po celé republice končí 106 pokladen. Jedná se o menší stanice, kde prodej jízdenek zajišťovali výpravčí. Jízdenku si už ode dneška nekoupíte například tady na nádraží ve Staré Boleslavi.

Nela FRIEBOVÁ, mluvčí, SŽDC
Důvodem ukončení je vysoká nerentabilnost prodeje kvůli sjednané provizi, kterou od října minulého roku výrazně snížila 75 procentní sleva jízdného pro studenty a seniory.

cestující
Asi je lepší normální pokladna.

cestující
Si můžu koupit kdekoliv.

Jan SOCHA, redaktor
Cestující si jízdenku budou moci koupit přes internet nebo ve vlaku. Dopravci slibují, že bez přirážky. Na dalších téměř 100 pokladnách prodej jízdenek od SŽDC převezmou České dráhy.

Jan SOCHA, redaktor
Jízdní řády. Na rušení pokladen naváže od 15. prosince změna jízdních řádů. V řadě krajů také s koncem roku hrozí chaos při nákupu jízdenek.

Monika BRINDZÁKOVÁ, mluvčí, Krajský úřad Jihomoravského kraje
Už nebude možné si zakoupit tarif Českých drah, ale pouze IDS JMK.

Jan SOCHA, redaktor
Už ode dneška se také mění městská doprava v Praze. Přibudou noví dopravci, autobusové linky a některé změní trasy.

Jan SOCHA, redaktor
Dálnice. Blokování provozu a časté nehody kvůli předjíždění kamionů. Zabránit tomuto nešvaru má zákaz předjíždění pro řidiče nákladních aut na vybraných úsecích.

David PIK, redaktor
Na dvou vysočinských úsecích D1 ode dneška funguje těchto 40 proměnlivých zákazových značek. Rozsvěcet se budou vždy při silném provozu a také špatném počasí.

řidič
Je to v pořádku, protože tím souhlasím. Jak se tady projíždí po dálnici a předjíždí se kamiony 20 km, je to fakt o ničem.

řidič
Schvaluju to, protože oni tvrdí, že jedou spolu a vedle sebe a nechávají ostatní řidiče čekat.

Jan SOCHA, redaktor
Zdravotnictví. Změny se od prosince dotknou i úhrad zdravotních pomůcek hlavně pro neslyšící a vozíčkáře. Třeba pro ně se zvýší úhrada na vozík dvojnásobně. Jan Socha a redakce, televize Nova.

Klíčová slova: