Pro vozíčkáře přijedou auta bez bariér na zavolanou

 

5plus2
Handicapovaným Středočechům, především z okolí metropole, se od začátku ledna rozšířila možnost cestovat do Prahy a po hlavním městě v rámci systému takzvaného Bezba dopravy. Pokud budou mít lidé o službu zájem, hejtmanství nevylučuje její rozšíření do dalších částí regionu.  

STŘEDNÍ ČECHY Středočeši, kteří kvůli svému těžkému postižení a výraznému omezení pohybu či orientace nemohou cestovat běžnými autobusy nebo vlaky, mají od začátku roku novou pohodlnou možnost jet do metropole a zpět speciálními automobily nebo mikrobusy systému Bezba dopravy.  

Zatím hlavně ti, kteří bydlí v prvním vnějším tarifním pásmu Pražské integrované dopravy (PID), tedy prstenci kolem hlavního města. Vozidla s plošinami pro vozíčkáře pro ně dorazí po objednání na konkrétní místo.  

Všichni postižení obyvatelé středních Čech bez ohledu na bydliště pak mohou vozidla Bezba dopravy využít k cestování po celé Praze.  

Využít lze 35 vozidel různých velikostí  

Jak sdělil mluvčí Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID) Filip Drápal, do konce loňského roku byl systém k dispozici jen lidem s trvalým bydlištěm v metropoli. Na základě dohody se středočeským hejtmanstvím je v současnosti služba rozšířena také pro handicapované obyvatele kraje.  

Držitelé průkazů zdravotně postižených si mohou předem objednat příjezd vozidla na konkrétní místo. "Službu nyní mohou využívat například lidé z Říčan, Jesenice, Jíloviště, Černošic, Buštěhradu nebo Hostivice," informoval Filip Drápal.  

Středočeský radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN) uvedl, že roční náklady na uvedenou bezbariérovou dopravu představují v rozpočtu kraje částku téměř 13 milionů korun.  

"Zajištění přepravy pro Středočechy s omezenou schopností pohybu a orientace ale považuji za velmi důležité. Podle zájmu a finančních možností do budoucna nevylučuji možnost rozšířit systém do dalších obcí," nastínil radní.  

Dopravci mají k dispozici 35 vozidel tří různých velikostí. Z toho 25 mikrobusů pro přepravu tří až čtyř cestujících a také10 automobilů pro jednoho pasažéra. "Všechna vozidla umožňují přepravu alespoň jednoho klienta na vozíku, ať už elektrickém, nebo mechanickém. Některá až čtyř vozíčkářů," poznamenal Filip Drápal.  

Vozy vysílá dispečink  

Jízdy koordinuje centrální dispečink, který také přijímá objednávky. Nejvíce vozidel Bezba dopravy se po silnicích pohybuje v pracovních dnech ráno a dopoledne, služba je ale nepřetržitá čtyřiadvacet hodin denně, 365 dní v roce.  

Pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě) rozšíření bezbariérové dopravy do středních Čech vítá. "Provázanost Prahy a Středočeského kraje je obrovská, proto se musíme snažit, aby hranice mezi oběma regiony nebyla bariérou, ale spojnicí. Pro mnoho rodin, ve kterých žije dítě či dospělý s postižením, je to velká pomoc. Možnost dovozu dítěte do školy či stacionáře umožní například rodiči chodit alespoň na částečný úvazek do zaměstnání nebo pečovat o další sourozence. Fungující služba pomůže i doprovodu handicapovaných. Tito lidé jsou často péčí velmi vyčerpáni," uvedla radní.  

Novou službu kvituje i Kamila Šourková z komunitního centra v Říčanech, které pracuje také s postiženými klienty. "Naše klienty také dopravujeme vlastním vozem, například k lékaři nebo do škol. Každá další nová služba rozšiřující jejich možnosti je dobrá. Je potřeba se ale zaměřit také na získání nových osobních asistentů pro podobné účely, kterých je nedostatek," vyjádřila svůj postoj.  

---

Jak systém funguje  

Vozidlo lze na dispečinku objednat v dostatečném časovém předstihu telefonicky, elektronicky a nově také prostřednictvím online formuláře.  

Klienti se musí ještě před první uskutečněnou jízdou nejprve jednorázově zaregistrovat.  

Služba je nepřetržitá, celoroční.  

Určena je pro držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P z Prahy a středních Čech. Průkaz řidič před jízdou zkontroluje.  

Foto: Nakládat a jedeme. Všechna vozidla systému bezbariérové dopravy umožňují přepravu alespoň jednoho klienta na vozíku, ať už elektrickém, nebo mechanickém. Některá až čtyř vozíčkářů.  

FOTO ARCHIV MAFRA  

Foto: Modrá je dobrá. Bezba dopravu zajišťují od ledna dva noví nasmlouvaní dopravci. Všechna vozidla jsou laděna do stejné barvy. 

Klíčová slova: