Předčítací technologii pro nevidomé OrCam v Česku používá jen šest lidí. Stát úhradu moderního zařízení posuzuje pomalu

Malé zařízení OrCam MyEye 2, které zjednodušuje život lidem s poškozeným zrakem, se Haně Petrové kromě běžného provozu hodilo i na dovolené v Krkonoších. "Prošla jsem si celé Černohorské rašeliniště a nemusela jsem volat manžela nebo děti, ať mi přečtou cedule s informacemi o tom místě," popisuje Petrová, která je prakticky nevidomá. Krabičku připevněnou na brýlích, jež nahlas předčítá, testuje už téměř čtyři měsíce. Přináší jí hlavně nezávislost a samostatnost.

"Člověk s jakýmkoliv postižením vždy špatně snáší to, že potřebuje druhé. Teď nemusím nikoho prosit o pomoc, zvládnu to sama," uvádí Petrová. O své zkušenosti se podělila na oficiálním představení této kompenzační pomůcky pro české uživatele v úterý v Praze. Hospodářské noviny o ní informovaly už dříve – krabičku s kamerou ukázala společnost OrCam poprvé na dubnové konferenci Inspo, zaměřené na technologie pro handicapované.  
 

Malý přístroj dokáže podle Petrové nahradit i jiné kompenzační pomůcky, které využívá, jako je například stolní kamera s lupou pro čtení textů. Zařízení funguje na bázi gest, dokáže rozpoznat i obličeje, barvy nebo bankovky. "OrCam MyEye 2 je zařízení, které je o několik úrovní výš než dosavadní přístroje. Dostáváme se na...
 
Klíčová slova: