Politici neprojevují zájem se o potřebách vozíčkářů bavit, říká ředitel Centra Paraple Lukeš

Lidé na vozíku se denně potýkají s mnoha problémy. Překážkou jim jsou zejména bariéry ve městech a nedostatečná připravenost na jejich potřeby. Politická debata o tom, jak těmto lidem usnadnit život přitom uvázla na mrtvém bodě. Jak složité je pro lidi s postižením fungovat ve společnosti či si najít partnera?

Více než 90 procent osob s poškozením míchy ve věku mezi 18 a 30 lety nemá partnera. "Je to zejména z toho důvodu, že se moc nedostávají někam do společnosti. Ta motivace třeba přichází s touhou být v životě platný. Pokud je člověk doma, tak je odkázaný maximálně na nějaké seznamky," popisuje pro Český rozhlas Plus David Lukeš, ředitel Centra Paraple.

Při budování vztahu také pomáhá, když se partner v prostředí dlouhodobě pohybuje. "Vozík nebyl něco, co by si moje žena musela rozmýšlet. Spíš hodnotila moji osobnost. Jako fyzioterapeutka věci kolem vozíku zná," říká.

Znalost problematiky má vliv na samotné seznamování paraplegiků. "Když někdo potká člověka na vozíku, tak většinou nemá touhu ho dál poznávat," myslí si...

 

Klíčová slova: