Péče o děti s autismem

 
ČT 1

12:00 Týden v regionech - Ostrava
Tereza KRUMPHOLZOVÁ, moderátorka

Lékařům z ostravské městské nemocnice se podařilo zachránit chlapce s autismem, který přestal zcela přijímat potravu. Na jednotce intenzivní péče strávil dva týdny. Teď už znovu jí. Podle psychologů se jeho stav zlepšil hlavně kvůli skvělé spolupráci mezi lékaři a matkou.

Jana DRÁPELOVÁ, redaktorka

Po více než dvou měsících zpátky ve škole. Šestnáctiletý Erik trpí těžkou poruchou autistického spektra. Kvůli tomu přestal v prosinci asi na sedm týdnů jíst. Mentálně je na úrovni jednoročního dítěte.

Ondřejka LANGROVÁ, matka Erika

On má prostě některé prvky chování, které nejsou běžné pro ostatní děti, se dostal do stavu, kdy nebyl schopen ani chodit, ani se nějak jako hýbat.

Jana DRÁPELOVÁ, redaktorka

Na jednotce intenzivní péče strávil 14 dní. Lékařům se díky spolupráci s rodiči podařilo naučit ho znovu přijímat potravu. Matka Ondřejka Langrová s Erikem zůstávala v nemocnici nepřetržitě.

Ondřejka LANGROVÁ, matka Erika

Když vlastně naposledy Erikovi brali krev někdy v šesti nebo sedmi letech, tak ho drželo šest dospělých lidí, ale sestřičkám se podařilo to, že vlastně oni ho hladily po ruce, vysvětlovaly mu všecko a nakonec ho držela jenom jedna sestřička, která mu tu krev odebírala.

Alice NOGOLOVÁ, primářka, dětské oddělení MNO

Podařilo se to za prvé díky skvělé mamince, která nám strašně pomohla v té péči. Ve své podstatě není téměř den, kdy by nějaké takové dítě tady neleželo. Je to přizpůsobení se hodně tomu pacientovi. Někdy to je legrace, někdy musíme být třeba přísnější.

Jana DRÁPELOVÁ, redaktorka

Podle spolku Adam pro rodiny s autistickými dětmi je tento přístup spíše vzácný. Teď se na případu Erika snaží informovat i další zdravotníky.

Přemysl MIKOLÁŠ, psycholog, organizace ADAM

Aby rodič byl partner, protože rodič mívá nejčastěji hodně cenných informací, které pro zdravotnický personál můžou být zásadní v redukci úzkosti a nejistoty, zpracování senzorického přetížení, které vyplývá z lékařského prostředí.

Jana DRÁPELOVÁ, redaktorka

V Moravskoslezském kraji teď spolek pomáhá více než 130 rodinám. Jana Drápelová, Česká televize, Ostrava.

Klíčová slova: