Partie: Petr Arenberger, ministr zdravotnictví

 
CNN Prima News

12:00 Partie II

 
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Krásné nedělní poledne vám přeju, ještě jednou vás ráda vítám u Partie, zdravím všechny naše diváky CNN Prima News. Pozvání do druhé části přijal pan Petr Arenberger, ministr zdravotnictví ve vládě za hnutí ANO. Dobrý den. Vítejte.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Dobrý den. Hezké poledne.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Díky, že jste přišel. Pane ministře, čísla ukazují, že možná jsme z nejhoršího venku. Co by se muselo stát, jak velké je to riziko, abychom spadli do nějaké další vlny, co je ten nejkritičtější moment, který vy se teď hlídáte?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Tak my za prvé musíme být stále opatrní, protože pořád nějakých 40, možná dokonce 30, 40 % minimálně našeho obyvatelstva je ještě vnímavé vůči viróze, čili pokud by někteří z nich a více se to rozšířilo, se nakazili, tak by mohlo teoreticky dojít k další vlně, a to nechceme, čili proto se stále ještě ve vnitřních prostorech musí nosit respirátory, musí se udržovat ten social distancing minimálně 2 metry. Povolili jsme už od pondělka to, že na ulicích se nemusíme, pokud máme dostatečnou vzdálenost, míjet s respirátory nebo s rouškami na ústech, ale že jenom třeba na zastávkách tramvaje, když je tam víc lidí nebo vlaků, autobusů, tak tam je musíme nosit, protože přece jenom to riziko je vyšší, je i důvod právě proto, že sem zase začínají, trošku sem začínají nahlížet různé mutace ze zahraničí. Za posledních 14 dní to bylo 56 záchytů nejrůznějších mutací, o kterých ještě pořád nevíme, jestli jsou více rizikové, nebo jestli jsou stejně rizikové jako ta britská, která nás tedy převálcovala někdy v lednu, v únoru.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Na to se chci zeptat, neděláme stejnou chybu, hledáme ty nové mutace dostatečně, kolik procent vzorků sekvenujeme?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Sekvenování začíná nejdéle od příštího týdne už v tom masivním rozsahu, jinak se tady sekvenuje průběžně, protože to bysme ani nezjistili, že jsou tady...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Umíte říct, kolik je to procent, promiňte.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Procenta nevíme konkrétně, ale plánujeme, že by se mělo sekvenovat asi 8 000 vzorků měsíčně. A na to máme i vyčleněné prostředky, jsou vybrané laboratoře, které to budou provádět, aby to bylo pokryto po celé republice, takže to bude probíhat relativně snadno, to financování je zajištěno přímo přes resorty ministerstva, čili nejen přes zdravotnictví, ale i zemědělství a i školství, protože i přes Akademii věd třeba musíme, nebo tam to myslím přímo dokonce, že to jde do Akademie věd.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Bude to dostatečné, bude to dostatečné, promiňte, na to se ptám, jestli toto právě není to slepé místo, kde se může znovu ta epidemie rozhořet a vzniknout další vlna, protože prostě nevíme, jaké mutace jsou tady, jestli jsou to mutace, které jsou odolné vůči očkování, jestli na ně fungují protilátky po prodělané nemoci. Neměl by vlastně stát, ministerstvo se zaměřit plnou silou tady na to.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
My to právě děláme, protože máme pracovní skupinu, laboratorní pracovní skupinu, která nadesignovala právě tyto počty a vůbec ten rozsah a zároveň, které vzorky jsou vhodné k sekvenování, protože vy musíte mít podezření na to, že se jedná třeba o onemocnění u naočkovaného člověka, nebo někdo, kdo přijede z rizikových oblastí a onemocní tímto onemocněním, čili tam už jsou jasně definované postupy, kdy se to sekvenování dělá a právě na základě té zkušenosti se i určil ten počet vzorků, který by se měl v průběhu jednoho měsíce nasekvenovat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Zmiňujete často důležitost očkování. V pátek na své pravidelné tiskové konferenci jste ten argument podpořil tím, že antigenní testy už nebudou zdarma tak často. A jednak se chci zeptat, jak často, co vy budete navrhovat, jak často to bude hrazeno ze zdravotního pojištění.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
To byla zatím jenom pracovní informace, určitě do konce června to poběží všechno v tom režimu tak, jak ho známe, ale určitě budeme uvažovat o tom, a neříkám, že to je jenom tento důvod, o tom, abychom motivovali lidi k tomu, aby se spíš očkovali, protože to testování je vlastně pasivní hledání někoho, kdo je nakažen, ale my naopak chceme předejít tomu, aby se lidé nenakazili. A tady bych chtěl apelovat na to, že je potřeba v těch skupinách, které už jsou teďka otevřené, tak zbytečně neváhat a přihlásit se na očkování, protože kdo chce třeba z takovýchto skupin vycestovat do zahraničí, tak v některých zemích bude stačit třeba jenom jedna dávka na očkování a nějaký odstup od ní, aby už se to akceptovalo jako chráněná osoba. Na druhou stranu může se stát, a to zatím nevíme, protože ministerstvo zahraničních věcí teprve projednává různé postupy s různými zeměmi, že by se teoreticky mohlo stát, že by vyžadovaly 2 dávky a pak už třeba v červenci by se to nedalo stihnout to přeočkování vlastně tou druhou dávkou, takže určitě apeluju na každého i třeba kvůli tomu cestování, aby radši si to očkování co nejdříve zařídil.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Už teď jsou tam výhody pro na očkované lidi, pokud se například vrátíte ze Slovenska, Itálie, Španělska, očkovaní nemusejí do karantény. Na druhou stranu stále je tady velká skupina lidí, pro které očkování není dostupné, jsou to lidé mladšího věku, kteří právě cestovat chtějí. Je to diskriminace?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Já myslím, že to není diskriminace, my jsme museli vycházet z toho, že musíme nejdřív naočkovat ty rizikové skupiny, protože starší lidé pochopitelně tou nemocí více trpěli, dostávali se snadno do nemocnice, nebo dokonce na jednotky intenzivní péče a také nejvíce umírali, takže to byl ten jasný pocit, a já myslím, že všichni to v té solidaritě vnímají, že to byl správný postup. Naopak my se ale teďka snažíme co nejrychleji otevřít všechny skupiny tak, aby nejdéle v červnu už bylo očkování dostupné všem.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Říkáte snažíme se co nejrychleji otevírat ty mladší věkové skupiny a stále je tady velká skupina lidí 80 plus, 70 plus, které se naočkovat nedaří. Není to chyba, že stát trošku zapomíná na praktiky, kteří mají možná tu sílu naočkovat to nejstarší obyvatelstvo, naše nejstarší spoluobčany.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
My intenzivně komunikujeme s praktickými lékaři. Já jsem shodou okolností zrovna včera mluvil s panem doktorem Šonkou, s kterým jsme tu situaci probírali. Já myslím, že i prostřednictvím těch krajských koordinátorů pro praktické lékaře, což je vytvořená nová struktura, která má blíže k těmto lékařům, tak bude určitě umět lépe nadesignovat to, kam se která očkovací látka a v jakém množství má dodat tak, aby se doočkovali ti, kteří jsou ve frontách, my ale také i identifikujeme, proč vlastně tito pacienti v těch frontách jsou, oni mohou být třeba imobilní a nedostane se tam k nim praktický lékař, musí se to řešit třeba přes mobilní týmy, takže nám se někdy stává, že v některých ordinacích, není to většina, ale v některých ordinacích třeba zůstávají stále osmdesátníci ve frontě a přitom z těch mladších věkových skupin už je naočkováno víc, čili je tam nějaký technický problém, který se snažíme identifikovat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pojďme se v této souvislosti podívat na ten pohled trošku více zevnitř. Naším hostem v Partii je pan Vojtěch Mucha, lékař, místopředseda Mladých praktiků. Dobrý den, pane doktore. Děkuju, že jste s námi.
Vojtěch MUCHA, místopředseda Mladých praktiků; lékař
Dobrý den.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Jak vy se, pane doktore, díváte na to, že vláda, ministerstvo zdravotnictví otevírá stále mladší věkové kategorie, pro které má být dostupná vakcinace, pak je tady poměrně velká skupina lidí 80 plus, 70 plus, kteří na očkování čekají?
Vojtěch MUCHA, místopředseda Mladých praktiků; lékař
Ano, já se na to dívám tak, že skutečně není chybou otevírat pro další mladší ročníky, protože čím víc naočkovaných, tím lépe, to je jasné, ale je potřeba dodržovat tu prioritizaci, to znamená naočkovat co nejdříve ty nejvíce rizikové osoby, a to se bohužel stále nedaří. Těch důvodů je několik. Pan ministr teďka uvedl, že jedním z nich je, že máme tady imobilní pacienty, ke kterým je obtížné se dostat, ale těch důvodů je více. Za prvé, ze shora z ministerstva zdravotnictví to může vypadat, jako že jeden praktický lékař nemá naočkované ty osmdesátníky a očkuje mladší, ale častěji je to tak, že jeden praktický lékař dostal těch vakcín relativní dostatek, a proto tyto osoby už má naočkované a očkuje ty mladší. A klidně i vedle sedící ve stejné ulici praktický lékař těch vakcín zatím dostatek nedostal, a proto jeho pacienti stále ještě čekají. Ještě v minulém týdnu bylo 500 lékařů praktických, kteří byli přihlášeni v tom očkování a nedostali vůbec nic. Druhým důvodem je i to, že my jsme ty naše pacienty k očkování z těchto rizikových skupin do toho systému zadávali již v únoru a teď jsme o 2 měsíce později a situace se velmi rapidně změnila. Pacienti často už nechtějí být očkováni, nebo z různých důvodů nemohou být očkováni nebo odmítají například tu vakcínu, kterou my máme nejčastěji, nebo skoro úplně, a to je ta vakcína AstraZeneca a důvodem je v současné době hlavně především to, že právě to přeočkování vychází až do prázdnin a tím pádem tito pacienti se bojí, že by nemohli cestovat, takže těch důvodů je více.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Než nechám zareagovat pana ministra, co by vám, pane doktore, pomohlo, možná i s dodávkami vakcín, s typem vakcín, nebo co by vám teď nejvíc pomohlo, aby vy jako praktici jste mohli říct, plně se zapojujeme do toho systému a pomáháme očkovat tu nejstarší skupinu lidí.
Vojtěch MUCHA, místopředseda Mladých praktiků; lékař
Ano, myslím si, že za prvé by bylo potřeba, aby k nám šly i další vakcíny. Nyní bylo přislíbeno, že by k nám měly jít do ordinací vakcíny Moderna, doufáme, že toto se vyplní a hlavně, že jich bude větší množství. V současné době stále ještě jsme v situaci, kdy jsou ta očkovací centra výrazně preferována, praktičtí lékaři do dnešního dne naočkovali jen asi 15 % z těch dávek, které byly u nás podány. A vidíme často to, že právě v očkovacích centrech už se očkují pacienti 50 a 55 let, kteří dostanou termín zpravidla do týdne a tito nejstarší pacienti, kteří čekají na očkování u praktických lékařů, se k němu ještě nedostali, takže doufejme, že větší množství dodávek a hlavně i další vakcíny.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Ještě jedna otázka, pane doktore, vy jste řekl, že zhruba 500 lékařů čekalo na ty dodávky, také v týdnu jsem zaznamenal zprávu, že někteří lékaři řekli, že už prostě s očkováním končí kvůli těm nedostatečným dodávkám vakcín. Kolik takových vašich kolegů je?
Vojtěch MUCHA, místopředseda Mladých praktiků; lékař
Neznám přesné číslo, kolik kolegů už přestalo očkovat, ale upřímně řečeno se jim vůbec nedivím, protože praktičtí lékaři v současné době už jsou v situaci, kdy rok už řešíme ten koronavirus, což je pro nás obrovská zátěž. Víte, že asi 85 % pacientů se vyléčí doma a všechny tyto pacienty řeší praktičtí lékaři, čili my už asi rok jsme v situaci, kdy skutečně děláme co můžeme a do toho jsme se snažili od začátku bojovat o ty vakcíny. Hned ještě před tím, než začala celá akce, jsme avizovali, že jsme připraveni očkovat, stát toto neakceptoval, řekl, že budeme zapojení až 1. března, museli jsme sami zadávat všechny naše pacienty do toho systému, kteří o to očkování mají zájem, museli jsme to dělat předem, což jsme byli jako jediní v tom systému, kteří museli pacienty obvolávat a zadávat do systému předem, čili od začátku jsme avizovali a udělali všechno pro to, abysme očkovat mohli, když potom začala ta distribuce, respektive velmi drhla, tak jsme dokonce jezdili s kufříky pro ty vakcíny do lékáren, nebo jsme si organizovali vlastní distribuci, a i tak stát stále dává najevo, že očkování u praktických lékařů je na vedlejší koleji. A my v očích našich pacientů vypadáme, že jsme je zklamali, že jsme si nedokázali ty vakcíny zajistit, což ale naprosto nebyla naše chyba, takže se naprosto nedivím kolegům, kteří třeba jsou situaci, že už mají naočkovány ty imobilní pacienty, nebo ty pacienty, kteří nemohli se dostat do očkovacího centra a v tuto chvíli s očkováním končí.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Říká Vojtěch Mucha, místopředseda Mladých praktiků. Pane doktore, já vám děkuji za vaše odpovědi, za váš čas. Přeji vám i vašim kolegům hodně štěstí při vaší práci. Na shledanou.
Vojtěch MUCHA, místopředseda Mladých praktiků; lékař
Děkuji, hezký den. A pevné zdraví vám i divákům.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkujeme za to. Pane ministře, pojďte na to reagovat, hodil stát praktické lékaře přes palubu?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Naopak, my jsme moc rádi, že praktičtí lékaři se tak, jako to vlastně dělají standardně, takže se zapojují do očkování a chtěl bych všem poděkovat, že i přes ty již zmíněné komplikace se pořád ještě daří v ordinacích praktických lékařů očkovat, my s nimi počítáme i do budoucna, protože třeba přeočkovávání si bez nich úplně nedovedu představit.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Promiňte, promiňte, promiňte, na druhou stranu slyšel jste pana doktora Muchu, který říkal, že se nediví lékařům, že z toho chtějí jít pryč, že jsou přetížení, že vypadají, že zklamávají svoje pacienty, se kterými mají úzký vztah. Na to řeknete co?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Ne, já si myslím, že to v té velké skupině určitě tak není, když si uvědomíme, že třeba do ordinací praktických lékařů už bylo dodáno 540 000 dávek očkování a 435 000 bylo vyočkováno, čili necelých 80 %. Podle mě je to spíš problém na té lokální distribuční úrovni, protože ministerstvo vlastně dávalo ty očkovací látky dosud, nebo před nějakými 14 dny ještě do krajů a ti krajští koordinátoři to rozdělovali a my jsme teďka vylepšili a zjemnili vlastně tím, že přímo praktičtí lékaři si to budou dál rozdělovat, takže tam vidím určitě potenciál. Pak vlastně my si musíme uvědomit, že v těch vysokých věkových skupinách je stále naočkováno velmi mnoho pacientů, třeba skupina 80 plus má první dávku téměř v 74 % případů a další jsou ti, kteří prodělali to onemocnění. A dokončené očkování má 55 % v této skupině. Takže já si myslím, že ta čísla jsou dobrá. A že jenom musíme pokračovat, nesmíme to vzdávat a musíme prostě s tím očkováním dále běžet, jak na té úrovni těch velkých očkovacích center v této fázi, kdy potřebujeme proočkovat velké skupiny, tak samozřejmě dále naběhnout na ten systém praktických lékařů tak, aby se nám to kontinuálně udrželo. A pak taky vůči praktickým lékařům bych znovu chtěl upozornit na to, aby se nebáli posílat rizikové pacienty, a to je třeba každý pacient 65 plus na monoklonální protilátky, pokud onemocní, protože je velká šance, že potom se nedostanou do toho těžkého stavu a v podstatě přečkají to onemocnění bez hospitalizace.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
K tomu, co ještě říkal pan doktor Mucha, že mají nedostatek vakcín a že by jim také pomohlo si změnit portfolio těch vakcín, protože lidé mají, zejména starší mají obavy z AstryZenecy. Neplánujete posílat praktikům něco jiného, protože, promiňte, i vakcína Pfizer, která má velké nároky na to skladování, tak se dá rozmrazit a potom za nějakých časových podmínek vyočkovat.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Transport, jak tady popisoval pan kolega, samozřejmě není úplně standardní, vy máte dodat ten lék v originálním balení až do ordinace a teprve pak ho rozbalovat. Tím, že Pfizer je balen v těch 195 lahvičkách v jedné krabici, tak to pro běžné ordinace není vhodné balení, ale vím, že Pfizer už teďka uvažuje, že bude dodávat i menší balení tak, aby byly vhodné pro menší očkovací centra nebo praktické lékaře. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že my jsme teď všechny ostatní vakcíny se snažili přesměrovat do ordinací praktických lékařů, samozřejmě s tím, že některé potřebujeme na přeočkování prvních dávek tam, kde byly podány, ale třeba teďka v květnu, kromě těch téměř 2,5 milionu dávek, které přijdou od Pfizeru, máme od Moderny 354 000 dávek, 91 000 od Janssenu a samozřejmě ej tam asi 100 000 dávek i od AstraZenecy, ale já bych tady chtěl apelovat na to, že AstraZeneca není nějaká špatná očkovací látka, ty sraženiny, které se vytvářely, které jsou popsány jsou, tak extrémně nízké, třeba u kuřáka je riziko, že se mu udělá sraženina asi 100× vyšší, nebo u ženy, která užívá hormonální antikoncepci také, čili to riziko je opravdu minimální. Já bych se určitě AstraZenecy nebál.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Ještě poslední otázka k očkování. Ta výtka, že ministerstvo, vláda výrazně preferuje ta očkovací centra před praktickými lékaři a tím je vlastně trochu hází přes palubu, když se podíváme i na aktivitu pana premiéra, který velmi propaguje očkovací centrum ve Vysočanech. Není na tom kus pravdy.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Tak velká očkovací centra samozřejmě rychle naočkují velkou skupinu obyvatel. My jsme předpokládali, že praktičtí lékaři budou očkovat asi 50 000 dávek z té celé skupiny v podstatě denně, ale to se zatím nepodařilo, takže je to samozřejmě dáno jak tou distribucí těch očkovacích látek, tak na druhou stranu to složitější distribucí do jednotlivých menších pracovišť, čili pochopitelně, že pokud chceme naočkovat velké skupiny obyvatel, tak v tomto půlroce se ještě bez velkých očkovacích center neobejdeme. Na druhou stranu určitě budeme výhledově přecházet na ty standardní očkovací systémy, to znamená, praktičtí lékaři nebo nemocnice a podobně tak, abychom ta velká centra už mohli uvolnit pro ten jejich původní účel, to znamená pro sport, kulturu a podobně.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkuju vám k očkování, pane ministře. Pojďme na rozvolňování. 17. 5., to je ten velký den, kdy se rozvolní vlastně skoro všechno. S čím půjdete na vládu?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Tak pro mě je velký den už zítra, kdy se rozvolňují obchody a děti jdou zase víc do školy a jsou tam i různé další prostory, které jsou otevřeny, a tak, takže to je určitě velmi důležité. Pochopitelně i my na 17. připravujeme velmi zajímavý balíček, ti, kteří to sledují, tak je to prostě to následující baleních...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Promiňte, s čím jdete na vládu, co je pro vás zásadní, co budete chtít, aby tam opravdu prošlo 17. 5.?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
My samozřejmě chceme, aby tam prošlo co nejvíce, to znamená, už ty nadefinované kulturní záležitosti, sportovní školy bez rotací a podobně, ale já dneska ještě nechci slibovat to, že to opravdu bude stoprocentně 17., na to se musíme podívat společně s epidemiology a možná jste zaregistrovali, že ta skupina MeSES nebyla úplně tak spokojená s tím masivním rozvolnění...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Chce udržet tu rotaci třeba v případě škol?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Já myslím, že to je celý ten balíček, my si musíme říci, když povolíme rotaci, tak musíme ubrat, nebo když už ukončíme rotaci, tak musíme zase říct, dobře, co z toho vynecháme a podobně. Možná, a to nám právě musí říct epidemiologové, se už i tak dostaneme na tu nižší hladinu tak, jak jsme si jí nastavili a možná se nám podaří do toho balíčku dostat všechno, ale my čekáme ještě na aktuální čísla vlastně v pondělí ráno a podle toho budeme dále rozhodovat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Já s dovolením zůstanou u škol, pak se podíváme na ty další obory. Pan premiér při interpelacích ve čtvrtek řekl v Poslanecké sněmovně, prioritou nyní je, aby 17. května šli všichni studenti a školáci do škol, to znamená všichni středoškoláci, vysokoškoláci, nebo kdo jsou všichni?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Tak určitě jde o to, abychom zrušili primárně ty rotace, protože ty jsou velmi složité a komplikují život obecně v rodinách, protože některé dítě třeba má rotaci nesynchronizovanou s druhým dítětem v rodině a vlastně vy ho musíte nechávat doma a pak zase přijet a odvézt dítě do školy, takže je to velmi složité, takže ty rotace, ty nás pálí asi nejvíc. Co se týče třeba vysokoškoláků. Tam vnímáme to, že na jednu stranu praktická výuka už bude otevřená, čili to je to důležité, na co ta škola vlastně je postavená, aby si ty studenti opravdu sáhli na nějaké postupy a podobně, a to ostatní samozřejmě komplikovaně, ale dá se doučit buď online, anebo z učebnic, zvlášť u těch, kteří už se studiem mají dobré zkušenosti a vědí, jak do toho. Na druhou stranu, kdybychom zvažovali teďka, jestli první třídy ano nebo ne, tak samozřejmě logicky je potřeba ty děti do škol dostat, aby vůbec věděly, co je škola a jakým způsobem se v té škole má pracovat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkuju. Za chvíli budeme v rozhovoru pokračovat. Já ve vysílání teď přivítám paní Danuši Nerudovou, rektorkou Mendlovy univerzity v Brně. Dobrý den, paní rektorko.
Danuše NERUDOVÁ, rektorka Mendelovy univerzity v Brně
Dobrý den.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkuju, že jste se k nám připojila takto na dálku, zdravím vás na Vysočinu, jak vy vnímáte ten příslib pana premiéra, i to, co teď říkal pan ministr zdravotnictví, jako uspokojivé nebo ne?
Danuše NERUDOVÁ, rektorka Mendelovy univerzity v Brně
Já bych to ráda uvedla na pravou míru, to rozvolnění u vysokých škol přichází v době, kdy končí semestr, takže příští týden nám nastupují všichni studenti na praktickou výuku a té výuky si v podstatě užijí týden nebo 14 dní, takže pro nás to bohužel musím konstatovat vlastně v podstatě nic neřeší. Taktéž nesouhlasím s tím, že vše ostatní je možné se doučit online. Naši studenti jsou doma 3 semestry, 3 semestry se učí online. A domnívám se, že otevření vysokých škol by mělo být zásadní prioritou vlády a měla by to být priorita daleko větší, než jsou fotbalové stadiony a jakýkoliv sport. Skutečně se domnívám, že pokud otvíráme fotbalové stadiony jako pilotní projekty, tak nerozumím tomu, proč nebyla oslovena některá z vysokých škol, aby realizovala pilotní projekt návrat studentů za například PCR testování. Nás nikdo neoslovil, takže my jsme vlastně přistoupili k tomu, že před 14 dny jsme rozběhli pilotní PCR testování ze slin a zkoušeli jsme, jak jsme schopni logisticky danou situaci vyřešit a zda je to možný nástroj, který by mohly vysoké školy používat tak, aby se mohli vrátit všichni studenti do škol. Nám se to velmi osvědčilo a od pondělí nabíháme na tento systém a budeme testovat všechny, včetně zaměstnanců. A tady bych ráda poděkovala panu ministrovi, že vyslyšel naše velmi dlouhé naléhání a že konečně se uvolnily prostředky na testování studentů metodou PCR, že to je 150 Kč na hlavu, ale jako rektorka bych byla ráda, kdyby se obdobné prostředky u PCR testování uvolnily také pro akademické pracovníky a další zaměstnance univerzity, kteří dbají a zajišťují chod univerzity.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Vy už jste to oznámení pana ministra Plagy, že stát bude přispívat na PCR test, pro testování ve školách pozitivně kvitovala na sociálních sítích. Ještě se vrátím k tomu, co jste říkala, že v případě pilotních projektů se s vámi nikdo nebavil, zmínila jste fotbalová utkání. Stále slyším od politiků z celé části politického spektra, že školství je prioritou při rozvolňování a návratu. Je to tak, vnímáte to tak?
Danuše NERUDOVÁ, rektorka Mendelovy univerzity v Brně
Já se domnívám, že bohužel, byť je toto vlastně vysíláno do éteru, tak ve skutečnosti bohužel musím konstatovat, že studenti ani akademičtí pracovníci vysokých škol takový pocit nemají. Příkladem může být například očkování akademických pracovníků, kdy jsme se dostali do strategie očkování ve skupině 2 B, tedy skutečně až v té poslední vybrané skupině. Nicméně realita je taková, že celá řada akademických pracovníků se dostala na to očkování v rámci uvolňování těch věkových skupin a cítí se tak trošku odstrčeni, protože všechny stupně vzdělávání, kromě vysokých škol, se do registračního systému dostaly daleko dříve, a to včetně pomocného personálu, například dvacetiletého. A já jsem vlastně musela do laboratorní výuky posílat například akademiky, kterým bylo 60 nebo 59 let a nebyli naočkování, takže v tomto smyslu si myslím, že jsou v tuto chvíli po roce pandemie už velmi důležité symboly a stát skutečně měl vyslat signál, že i vysoké školy jsou pro něj důležité. Já bohužel musím konstatovat, že všechno, čeho jsme dosáhli tak jsme dosáhli, protože jsme se neustále museli ozývat, že na nás není pamatováno a že chceme, abychom i my byli očkováni a že chceme, aby i naši studenti se vrátili na vysoké školy.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Říká Danuše Nerudová, rektorka Mendlovy univerzity v Brně. Já vám děkuji, paní rektorko. Na shledanou.
Danuše NERUDOVÁ, rektorka Mendelovy univerzity v Brně
Děkuji za pozvání. Na shledanou.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane ministře, pojďme postupně. Je školství opravdu priorita, i když jsme slyšeli paní doktorku, když říká, že vlastně se otevírá praktická výuka na velmi krátkou dobu, učí se ten semestr de facto celý distančně.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
No, samozřejmě, školství je priorita, my to nejen deklarujeme, ale také ukazujeme, takže začínáme samozřejmě od těch nižších ročníků a postupně přidáváme. Jsem velmi rád, že se podařilo začít očkovat už akademické pracovníky vysokých škol, pochopitelně, že jsme začínali s tím očkováním v těch nižších ročnících, nebo v těch nižších školách tam, kde ti učitelé jsou více vystaveni riziku, že se mohou nakazit od dětí třeba ve školkách, tam vůbec nenosí respirátory, takže tam to riziko pochopitelně je vyšší, než když testujete studenty a zároveň jste učitel a jste někde ve velké posluchárně a ještě máte respirátor, takže tam si myslím, že to riziko je samozřejmě v tomto smyslu menší, a to očkování holt prostě se muselo posunout. Na druhou stranu řada vysokoškolských učitelů už se dostala do očkování v rámci svých prioritních skupin věkových nebo zdravotních, takže už teďka z těch asi 80 nebo 70 000, kde jsme plánovali, že je počet těch, kteří se potřebujou z vysokoškolských učitelů naočkovat, tak zatím tam máme kolem 10 000, takže ten zájem v této skupině už je nižší.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
A k testování, bude dost testů, pokud se zruší rotační výuka, budou děti chodit vlastně do školy už normálně, zatím jich dost není, ten výpadek tady saturuje společnost Kaufland, například, jak oznámil pan ministr, ministr školství, bude jich dost, těch testů?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Tak my tím, že jsme propojili vlastně tu možnost, a to jsme probírali teda i s paní ministryní financí společně s panem ministrem Plagou. A podařilo se nám vyčlenit prostředky jak na PCR testování, tak na antigenní testy. A musíme si seriózně říct, že třeba v Praze a ve Středočeském kraji už PCR testování s různými laboratořemi probíhalo pilotně v podstatě od začátku, akorát to neměli financováno, čili teďka už na to ty prostředky vyčleněny jsou a není nutné, aby se používaly pouze antigenní testy, samozřejmě bez antigenních testů se neobejdeme. Za prvé vám ukážu ten výsledek velmi rychle a je to praktické a v některých oblastech třeba nemáte blízko nějakou PCR laboratoř, která by si pro vzorky přijela, nebo je musíte dovážet někam daleko, čili určitě i ve spolupráci právě s tímto typem testování je možno dosáhnout toho efektu. Já si myslím, že ty testy k dispozici budou. Dneska zasedá výběrová komise na nové testy, takže si myslím, že v průběhu tohoto týdne už by se měly začít navážet nebo nejdéle na začátku příštího do těch škol, kde ty testy ještě jsou a myslím si, že je to velmi dobré. A my právě se snažíme i s těmi laboratořemi najít systém, aby opravdu třeba i těch 150 Kč, kde je ten příspěvek tak, aby to na to PCR při poolovaném systému stačilo a aby vlastně de facto ty testy mohly být v rámci PCR levnější, než když budete dělat antigenní test, protože zas je ještě výhoda v tom, že ten PCR test platí delší dobu, než ten antigenní, čili nemusíte tak často testovat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
K tomu rozvolňování, k těm rozvolňovací balíčkům, jak tomu říkáte, dává to všechno logiku, když se podíváme na to, že svatby 30 lidí, na pohřbu 30 lidí, venku, mluví se o tom ale, že za kulturou 700 lidí i uvnitř. Já chápu, že si každý trochu na něco stěžuje, jste asi pod tlakem ze všech stran. Ale chci vám ukázat jednu fotografii, kterou na svém Facebooku včera zveřejnil pan David Gajdečka, je to fotka ze zoologické zahrady, možná, já nevím, jestli někdy vidíte, pane ministře, je tam obrovská fronta lidí. On píše v tom svém statusu, že doufá, že se dostane k rukou pana ministra zdravotnictví, tak vám to tady ukazuju. On to velmi kritizuje, píše, že vlastně nikdo tady nekontroluje testy, ani očkování, což se naopak chystá na daleko menších kulturních akcích. Je to spravedlivé všechno?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
U pražské zoologické zahrady už úplně ten první den, kdy se to otevřelo, tak se takováhle fronta tvořila. Já jsem doufal, že ve spolupráci s hygienickou službou, protože jsme na to poukazovali, tak se tam udělají opatření, aby se fronta nemusela tvořit, vždyť se dá udělat objednávkový systém, dneska není problém prostě udělat časové sloty na to, aby se tam ti lidé nehromadili a ta fronta se tam vytváří jen kvůli tomu, že se tam nahrnou lidi, kteří čekají na to, až je vpustí dovnitř, čili nenakazí se vevnitř od té třeba opice, která byla nemocná, ale nakazí se v té frontě ještě před zoologickou, a to není dobře, to je organizační problém.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Na druhou stranu ti lidé s dětmi nemají kam jít, moc míst zatím otevřeno není, ale zároveň lidé v kultuře například poslouchají, že to bude pod PCR testem, jenom přijde jim to prostě nespravedlivé, tak jestli to všechno dává logiku nebo je tady určitý politický tlak a vlastně už se nejedná o nějaké zdravotní, zdravotní opatření.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Tak paní rektorka to tady říkala, na nás se obracejí různě intenzivně všechny skupiny, ať je to průmysl, ať je to kultura, sport, školy vysoké, střední, základní, jednotliví rodiče. A my vždycky musíme ve spolupráci s epidemiology najít ten správný balíček, a tak jsme definovali, co si ještě můžeme v té dané epidemiologické situaci a v tom daném počtu nových případů na 100 000 obyvatel a obsazenosti nemocnic a proočkovanosti dovolit, a právě takhle je to definováno a podle toho chceme s větší či menší přesností postupovat v rámci těch jednotlivých rozvolňovacích kroků, ale na druhou stranu je potřeba právě třeba při té frontě u pokladny prostě počítat s tím, že se to má zorganizovat, když už to nejde přes nějaký objednávkový systém, tak aspoň při dodržování nějakých odstupů, vždyť víte v nemocnicích i v těch nejhorších situacích, když byla fronta u okénka, tak tam byly označeny dvoumetrové odstupy a ti lidé nepřišli do kontaktu, tak stejně tak se to dá udělat v jakékoliv jiné frontě, pokud vůbec je potřeba, aby se vytvořila.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Restaurace a zahrádky. 17. 5. zahrádky?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Zase to je ještě čas, který, nebo to datum, které my nechceme říkat ještě dnes, uvidíme, budeme to zítra probírat zase na vládě. Pochopitelně zahrádky jsou určitě dobrým řešením, my jsme jednali i s představiteli na jedné straně pivovarů, které zásobují třeba restaurace, ale i dalších svazů, kteří mají velmi pěkně nastavené i piktogramy a všechno, jakým způsobem zprovoznit tento systém, pokud se to bude dodržovat, tak určitě si můžeme dovolit trochu předsunout, neříkám předsunout v balíčku, ale trochu časově posunout ten balíček, který jsme plánovali, myslím jako čtvrtý, tak už ho třeba dát dohromady s třetím, ale to ještě musí zase epidemiologové spočítat, jak říkám, to vyjádření MeSES nebylo tak optimistické, jak bychom od nich očekávali.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Na druhou stranu, nevím, jak vaši kolegové nebo pánové ze skupiny MeSES, ale jestli vy jste se byl podívat po městě, jestli jste viděl výdejová okénka, kde už vlastně zahrádky jsou, lidé se tam absolutně nekoordinovaně, neorganizovaně shlukují, jestli to není víc nebezpečné než otevřít, co nejrychleji zahrádky?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
My máme statistická čísla od Google, jakým způsobem se kde shromažďují lidé a jak se tvoří třeba skupiny a musíme říci, že v provozovnách opravdu poklesl ten počet o 34 % oproti srovnatelnému období v minulém roce, čili pořád se dodržují ty předpisy v celorepublikovém rozsahu, naopak zase přibylo nám, asi o 5 % přibyla nám návštěvnost parků, což si myslím, že je naopak jako pozitivní, že lidé jsou na vzduchu. A pokud se jim podaří udržet ty rozestupy, tak určitě je to užitečná věc, takže ta čísla celostátně nejsou nijak dramatická, a to, že prostě se někde u okénka vytvoří hrozen lidí, já to chápu, ale na druhou stranu jsem také na druhou stranu rád a všem chci poděkovat za to, že všeobecně se tato pravidla dodržují a určitě není to, že se někde něco chybně dělá, tak na základě tohoto uvolnit všude, naopak já bych apeloval na to, že my už za tu pandemii víme, jak se chránit, já myslím, že i v těchto skupinách prostě lidé v té frontě ve většině případů nestojí tělo na tělo, ale že vědí, že ten rozestup je bezpečný.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkuju, pane ministře. Pojďme znovu ještě nabídnout jeden pohled zevnitř, směrem k restauracím. Ve vysílání vítám pana Zdeňka Pohlreicha, šéfkuchař a podnikatel v gastronomii. Dobrý den, pane Pohlreichu.
Zdeněk POHLREICH, šéfkuchař; podnikatel
Dobrý den.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkuju, že jste se připojil, že jste s námi, já vás ráda zdravím, jak vnímáte ta slova pana ministra, že možná 17. 5. zahrádky, ale ještě se uvidí, protože odborníci, epidemiologové ze skupiny MeSES jsou proti.
Zdeněk POHLREICH, šéfkuchař; podnikatel
No, já nevím, vlastně kdo rozhoduje, jestli rozhoduje ministerstvo, tak ministerstvo asi musí udělat rozhodnutí, jestli je nezbytný to, co řeknou ty ostatní, do toho já samozřejmě nevidím, ale jedna věc je jistá, já jsem slyšel, co jste říkala a mám pocit, že trošku rozvolnění už ty lidi vzali do vlastních rukou, já jsem jel včera přes Prahu a tam prostě lidi, který mají zakrytá ústa a obličej, tak jsou úplná výjimka, já se jim vlastně asi nedivím, ale ono to rozvolnění mám takový pocit, že, že probíhá tak jako trošku živelně na základě toho, že se konečně udělalo hezký počasí a všechno ostatní, tak doufejme, že ta oficiální část bude následovat co nejdříve, no.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Bylo by bezpečnější otevřít zahrádky organizovaně legálně, protože to, co říkáte, to živelné rozvolnění jsme viděli včera všichni, kdo jsme vyšli ven, bylo krásně, lidé se shlukují u těch okének. Jsou restaurace schopné zajistit všechna ta hygienická opatření?
Zdeněk POHLREICH, šéfkuchař; podnikatel
Teď je ta otázka samozřejmě, copak restaurace jsou schopné to zařídit, ale spíš jako, jestli oni vůbec mají nějaký právo nebo nějaký oficiální status, aby to mohly zařídit, jestli to má bejt myšleno tak, že těm lidem budete říkat, aby se neshlukovali a všechno ostatní, tak já já nevím, jak moc to je proveditelný. Já myslím, že když ti lidi se budou chovat jako zodpovědně sami od sebe, tak to je asi to nejlepší řešení a my rozhodně nemáme žádný jako legální ani jiný nástroje pro to, abysme těm lidem prostě nařizovali, co mají dělat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Budu se na to ptát za chvíli pana ministra, nechám na to zareagovat ho. Pane Pohlreichu, ještě jedna věc, jak vlastně s tou situací teď vy pracujete, s čím počítáte, počítáte s tím, že se lidé vrátí po otevření do restaurací, jak bude ten byznys fungovat z hlediska ekonomiky, návštěvnosti, máte na to nějaký plán, představu?
Zdeněk POHLREICH, šéfkuchař; podnikatel
No, já myslím, že za posledních 15 měsíců už jsme se odnaučili plánovat, vlastně nám chybí jako nějaký relevantní informace, a to, co bude nebo nebude, já si vůbec netroufám předvídat. My jsme byli zavření, že jo, za posledních 14,5, nebo kolik měsíce, nebo nevím, jestli to je přesně, ale každopádně posledních 7 měsíců s třítýdenní pauzou, a tohle rozhodně není situace, kdyby člověk si mohl dělat nějaký složitý plány. My bychom ze všeho nejvíc asi ocenili, kdyby nám někdo řekl jako, kdy otevřeme, a to ostatní já myslím, že je ve hvězdách, protože ten trh je samozřejmě úplně zdecimovanej. Myslím, že i spousta lidí bude mít problém třeba s tím se vrátit jako na práci nebo do práce v gastronomii a všechno ostatní, tohle je velké téma, tohle já vůbec nedokážu odhadnout.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
To se chci zeptat, nedokážete to odhadnout, kolik bohužel podniků, vašich kolegů toto velké zavření nepřežilo, nebo ještě nepřežije?
Zdeněk POHLREICH, šéfkuchař; podnikatel
Tak tahle ta otázka, nic ve zlém, ale to je taková červená nit, která se táhne tou, celým tím covidovým rokem, já myslím vlastně, že je to jedno, když to, když to hodně přeženu, protože, že těch, myslím si, že opravdu náročný časy začnou v okamžiku, kdy, kdy, kdy se ty restaurace znovu otevřou a přeruší se nějaká podpora od státu, tak to je ten okamžik, kdy, kdy se teprve ukáže, jak to doopravdy je, protože v tuhle tu chvíli hromada těch pracovních míst je nějakým způsobem dotovaných a až teda nastane ten, znovu ten otevřenej trh, tak to je ten okamžik, kdy si můžeme my nějakým způsobem říct, jak to vypadá, já nejsem žádnej super optimista. Na druhou stranu nemyslím si, že to je konec světa, určitě se všichni budeme prát ze všech sil, ale vlastně, že to nepřežili všichni asi, to je, to je evidentní a je to samozřejmě smutná věc pro všechny, ale takhle to bylo. A já si prostě jenom přeju, abysme se konečně dozvěděli nějakou rozumnou informaci, která bude dávat smysl. Já osobně nevím, proč restaurace jsou definovaný jako ta nebezpečná zóna, zatím jsem nikde žádný relevantní argument okolo tohohle neslyšel a nevím, já se, tady jsem mluvil o tom, že někdo, že se cítí odstrčenej, já se rozhodně necejtím odstrčenej, ale že bych tomu rozuměl, tomu teda taky nerozumím.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Zdeněk Pohlreich. Pane Pohlreichu, mockrát vám děkuji za váš čas, za vaše odpovědi. Přeji vám hodně štěstí a co nejdřív hodně spokojených hostů. Na shledanou.
Zdeněk POHLREICH, šéfkuchař; podnikatel
Děkuju. Hezký zbytek neděle. Na shledanou.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane ministře, ta zásadní otázka, kterou pan Pohlreich položil hned na začátku, že nerozumí tomu, kdo rozhoduje. Je tady ministerstvo zdravotnictví, politika, pak jsou tam odborníci ze skupiny MeSES, kteří tu odpovědnost nemají politickou, vy tomu rozumíte?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Ano, MeSES je v podstatě poradní orgán ministerstva zdravotnictví a společně s epidemiology, kteří jsou, řekněme, fixní na ministerstvu zdravotnictví, tak připravují podklady potom k dalšímu rozhodování, bohužel je to tak, že rozhoduji tedy já jako ministr, ale, jak říkám, musím pracovat s daty. To, že už 2× bohužel se podařilo to z našeho pohledu trochu uspěchat a potom jsme měli další vlnu, to už si nechceme a ani nemůžeme dovolit, čili my opravdu postupujeme obezřetně, a proto se snažíme to všechno stavět na epidemiologických datech a nikoliv na datech v kalendáři, čili je to opravdu tak, že jsme schopni říct, bude to v balíčku číslo třeba 4 a podle toho budeme postupovat a dojdeme tam s nějakým vyhodnocením epidemiologické situace, nemusí to být nutně, já nevím, 75 na 100 000 nebo 50 na 100 000 obyvatel nových případů v tom sedmidenním klouzavém průměru, ale posuzujeme i další parametry, čili někdy se může stát, že i při třeba vyšším čísle se nám to podaří, jak jste si všimli, třeba na pondělí jsme se trefili na to 100 na 100 000 myslím velmi dobře, takže přesně tam jsme to posadili, ale to se nemusí při těch predikcích, které jsou třeba tady od pana prof. Duška namalované, tak se to nemusí podařit už jenom tím, že ta křivka nemusí mít ten správný tvar, protože třeba se začne zhoršovat číslo R, takže se může jet podle té horní křivky a ne podle té dolní, zatím jedeme naštěstí podle té dolní, čili záleží to na celé řadě faktorů a nemůžeme to proto říct třeba měsíc dopředu úplně spolehlivě.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Chápu. A kdy se restauratéři dozvědí, kdy budou moct otevřít, vy jste zmínil, že 17. 5., ale že MeSES s tím má problém. Budete vy za to datum bojovat i s ohledem na to, co říkal pan Pohlreich, i já, že se vlastně rozvolňuje trochu živelně.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Musíme se podívat na všechna ta data, jak jsem říkal, to rozvolňování existuje, ale podle těch čísel, co se týče shlukování lidí, tak není zase úplně rozhodující, ale přesto jsem trochu klidnější. Za prvé, že už máme větší části naočkovanou velkou část populace, že někdo už prodělal to onemocnění, čili je také chráněn a zároveň, že už víme, jak na to a chráníme se, čili i to je potřeba započítat do celého toho hodnocení té situace, ale jak říkám, prostě rozhodování je na ministerstvu a potažmo tedy logicky na vládě, která potom nakonec po návrzích, které uděláme, tak rozhodne, ale chtěl bych i poděkovat všem novinářům, že správně informují a jako chtěl bych i poděkovat těm, kteří obíhají kolem našeho baráku a tvrdí, že můj barák není v katastru nemovitostí, tak to tak není samozřejmě není a není ani v těch jiných databázích, čili jako vždycky, a to je škoda, že se dělá bublina, bublina kolem některých aktivit, které nám třeba úplně s tím Covidem nesouvisí, ale na druhou stranu já jsem vděčný těm, kteří třeba upozorňují na něco jiného než je jenom COVID, takže děkuji vlastně všem novinářům, nejen vám tady...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkuji, tak jste politik...
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
...ke dni, jak jsem vám přinesl kytičku.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkuju, jste politik exponované funkce, asi jste s tím musel počítat. Pane ministře, za chvíli, za chvíli budeme zpátky. Teď krátká přestávka. Děkuju, že sledujete Partii.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
/Reklama/
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Dobrý den. Na CNN Prima News sledujete Partii, mým hostem je ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Ještě jednou dobrý den, pane ministře.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Dobrý den.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pojďme na otázky diváků, které jsem slibovala, že na ně zodpovíme. Covidový pas, jak dlouho bude platit od té druhé dávky, bude to jenom těch 6 měsíců.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
My to budeme nastavovat ještě, protože teď zatím připravujeme tu elektronickou fázi toho covidového pasu, takže během května běží pilotní testování, aby bylo i kompatibilní s ostatními evropskými zeměmi. A zřejmě od června už poběží. Co se týče platnosti očkování, to bude zatím kontinuální, pokud tedy budeme mít tam uvedeno, že jsme očkováni a po nemoci. Tam se diskutuje, jestli to bude tedy 90 dnů, anebo dvojnásobek.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Vy byste byl pro kterou tu variantu?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Já si myslím, že ten dvojnásobek je logický, ale ona k tomu ještě neexistují úplně přesná data, jestli i po těch, po tom půl roce je člověk stále chráněn po nemoci, ale zřejmě ano, ale musíme počkat na vyhodnocení v rámci nějakých publikací.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Otázky přišly i na roušky ve školách. Diváky zajímá, proč, když se děti otestují, pak tam sedí v rouškách, podle nich je to nezdravé. Je to udržitelné děti držet orouškované ve třídách.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Tak my jsme to už zrušili v těch školkách, kde se zdá, že to nepřineslo nějaký zásadní problém. Na druhou stranu musíme si uvědomit, že ty, ať už antigenní testy nebo PCR testy jsou pořád laboratorní metoda, která má nějakou chybovost a že přece jenom se tam může vyskytnout někdo nakažený a je zbytečně to riskovat. Já vždycky říkám takový ten starý příměr, že když vám padají kalhoty, tak nosíte pásek i kšandy, a to je ta dvojitá kontrola, dvojitá ochrana.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Otázka na testování po první dávce očkování proti Covidu. Plánuje se něco takového, jít ke kadeřníkovi nebo na zahrádku, do restaurace, nebo jaké budou podmínky už po první dávce bez testu?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Já myslím, že přejdeme na to, co také akceptuje řada zemí, nebo některé země, a to že už vlastně 14 dní po první dávce očkování už máte jakousi ochranu, i když není úplně taková, jakou deklaruje výrobce těch přes 90 %, čili už tam ta ochrana je přinejmenším proti těžkým průběhům toho onemocnění, takže možná budeme trošku liberálnější a budeme to zřejmě akceptovat, zatím ale to není rozhodnuto, ale jak jsem říkal už na začátku, může se stát, že třeba při cestování některé země budou vyžadovat opravdu 2 dávky plus 14 dní a teprve potom budou akceptovat to, že jste naočkování správně.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Otázka ze sdružení wellness a saunových center, proč nemohou otevřít sauny nebo privátní wellness zóny pro privátní skupiny 2 až 4 lidi, nejčastěji z jedné domácnosti, poukazují například ty fronty v zoo, služby kadeřnic, manikérek a tak dál, proč je to riskantní. Nezapomněli jste na ně?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
My jsme na ně určitě nezapomněli, ty jednotlivé příklady se nedají úplně porovnávat, ale pracujeme na podmínkách, které by umožnily něco takového udělat, ale musíme si uvědomit, že i při otevření hotelů se nečeká a nepočítá s tím, že by se otevírala wellness centra i v těch hotelech, čili musíme nějakým způsobem to nastavit, i když je to samozřejmě třeba privátní akce a pak se provede nějaká dobře definovaná dezinfekce, tak si to dovedu za nějakých podmínek představit, ale je potřeba tam nastavit trošku přísnější pravidla, než je to třeba u kadeřnice.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Možná ještě poslední otázka na vás, pane ministře, děkuji, že jste přišel. Jak často litujete, že jste tu funkci vzal?
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Tak já se snažím nelitovat, vždycky je to výzva, ale, jak říkám, prostě je škoda, že vám hází klacky pod nohy nejen politici, tam je to normální, protože tam jako politik prostě má být ten opoziční a má se profilovat nějakým způsobem a zvlášť před volbami. Na druhou stranu říkám, děkuji všem novinářům, že nám pomáhají a pomáhají nám i s propagací všeho možného. Ale, jak říkám, v mých, řekněme, papírech, v mém účetnictví je všecko v pořádku, takže já nelituji, snažím se prostě dělat maximum pro Českou republiku, pro naše lidi a chci, abychom už udělali tečku za koronavirem.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkuju, pane ministře. Na shledanou.
Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Na shledanou.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Na CNN Prima za chvíli zprávy. Našimi hosty budou komentátoři Radko Kubičko, Bohumil Pečinka. Já vám děkuju. Na shledanou.

Klíčová slova: