Osvěta v plném proudu – i vy můžete pomoci

Mnoho videí na internetu není opatřeno titulky. U nějakých „z dovolené“, to není důležité. Avšak u videí politiků, naučných, nebo třeba dokumentárních, to je k zlosti. Zejména proto, že titulky nepoužívají pouze neslyšící.

Takováto videa potom neúnavně komentuji a vysvětluji potřebnost titulků. Ostatně v některých zemích, to je zcela automatické. V hlučném baru třeba běží televize bez zvuku (stejně by to nikdo neslyšel) a jsou spuštěny titulky.

Jelikož se tato taktika osvědčila a už hodně lidí začalo po mých komentářích svá videa titulkovat, jdu vás poprosit, abyste tak rovněž komentovali. U nějakých videí „z dovolené“ to je podle mě zbytečné. Ale u videí politiků a politických stran, to je bezva. Politici mají své PR týmy, které jim ta videa vyrábí a vkládají na internet, ve kterých jsou nemálo placení lidé a pokud nás bude vícero, takto komentujících, jistě se situace zlepší. Oni ty titulky nepřikládají prioritně kvůli aroganci, ale proto, že si to vůbec neuvědomuji. Využít lze třeba osvětové video, u kterého je text:

Pokud chcete svým videem oslovit co nejvíce lidí, neignorujte titulky. Titulky nepoužívají pouze lidé s postižením sluchu, ale hodně i ti, kteří slyší. Například tam, kde je hluk (letištní hala), nebo naopak musí být ticho a zvuk televizoru/videa je vypnutý (čekárna u lékaře, jízda MHD), nebo nejsou zdatní v jazyce a porovnávají mluvenou a psanou formu. Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum a titulky tam v té době používalo 6 milionů lidí. Přičemž když budeme počítat, že nějaké postižení sluchu má zhruba 6 % populace, tak při počtu obyvatel Velké Británie (66,5 mil) to dělá nějaké 4 mil. lidí s postižením sluchu a ostatní diváci (2 mil) zcela bez postižení. Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/4862652.stm

 

A když se potom povede něco takového, velmi vás to potěší. Mě se to za dejme tomu 10 let, povedlo asi 15x.

Kliknutím zobrazíte velikost 1 200 x 412 pixelů
Senátor Láska titulkuje

——————————————————
Autor: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003, autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz, redaktor portálu Helpnet (monitoring médií), osvěta pro skryté titulky a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
——————————————————-

Klíčová slova: