Od e-receptů k telemedicíně. Digitální revoluce českého zdravotnictví v kostce

Digitalizace zdravotnictví má mnoho podob a postupně proniká do všech odvětví. Ať už jsou to psychoterapie na dálku, rehabilitace ve virtuální realitě nebo snazší diagnostika pomocí umělé inteligence.

Český zdravotnický systém zaspal dobu až o patnáct let, dohnat vyspělé státy a reagovat na výzvy současnosti mu výrazně pomáhají tuzemské startupy.  

Říká se, že každá krize je zároveň příležitost. Zpětně viděno to platí i pro poslední dva roky. Přestože projekty jako Chytrá karanténa nebo eRouška odhalily, jak moc je Česko s přechodem k digitálnímu zdravotnictví pozadu , pandemie stejně jako ve školství nastartovala nebo urychlila mnohé změny. Prvními vlaštovkami digitalizace, například e-recepty, vzali za vděk i její nejzarytější odpůrci z řad lékařů. Aplikace Tečka, která slouží k prokázání očkování proti covidu-19, zase přiměla lidi klást si otázku, proč k evidenci všech ostatních očkování stále slouží papírový průkaz.  

Vliv pandemie na zdravotnictví a reflexe pokusu o digitální disrupci odvětví byly předmětem jednoho z diskuzních panelů konference Czech SetGo! , jež proběhla loni v říjnu. O nepřipravenosti české zdravotnictví v oblasti digitalizace zde hovořil například...

 

Klíčová slova: