Nevidomé trápí překážky

 
Prima

18:55 Hlavní zprávy

 
Eva Hecko PERKAUSOVÁ, moderátorka

Modřiny, pohmožděniny, ale třeba i zlomenou klíční kost. Taková zranění si podle svých slov běžně odnáší nevidomí z chůze po pražských chodnících.

Roman ŠEBRLE, moderátor

Ano, zraňují se o nevhodně odstavené elektrokoloběžky nebo špatně řešené předzahrádky restaurací. A situace se prý ani přes opakované výzvy nelepší.

Jan MALINA, redaktor

Nevidomí, jako je pan František, se při chůzi orientují pomocí vodicí linie, což je ve městě zpravidla zeď. Třeba informační tabule musí být podle zákona na pevném podstavci, aby tuto linii imitovala a nevidomý ji rozeznal pomocí hole.

František BRAŠNA, Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR

Pravidla jsou jednoznačná, jsou daná stavebním zákonem, nějakou prováděcí vyhláškou, která to upřesňuje, takže pravidla jsou, existujou, bohužel to nedodržování je poměrně veliké.

Jan MALINA, redaktor

Podstavec, zábradlí nebo plot by měly mít i letní zahrádky restaurací. V Praze jsme našli i ulice, kde toto pravidlo porušuje většina z nich. Pro většinu z nás místo pohody a relaxu. Pro nevidomé však pravý opak. Projít touto ulicí bez ztráty orientace je téměř nemožné. Další pasti pro nevidomé a slabozraké představují třeba sdílené koloběžky na chodnících.

Richard BUREŠ, člen Rady městské části Praha 1 /ODS/

Hledáme nějaká společná řešení, protože legislativně nejsme schopni tuto věc zakázat, tak alespoň hledáme možnosti, jak tu situaci výrazně zlepšit.

Jan MALINA, redaktor

Podle nevidomých se ale nic moc nezlepšilo. Zajímavé řešení našla třeba Praha 3. Zavedla systém vyznačených míst pro parkování, a pokud koloběžku odložíte jinam, platíte za ni do určité výše dál, jako byste nezaparkovali.

Ondřej RUT, místostarosta Prahy 3 /Zelení/

My jsme na Praze 3 určili více jak 200 míst, kde lze odložit kolo nebo koloběžku, ta data jsme vlastně předali všem společnostem, které provozující ty sdílené služby. Určitě je to vidět na první pohled, v těch ulicích naprostá většina těch kol nebo koloběžek parkuje na těch vymezených místech.

Jan MALINA, redaktor

Nevidomí rozhodně nechtějí koloběžky nikomu zakazovat. Jen prosí, abychom je po projížďce neodkládali na chodníku. Jan Malina, CNN Prima News.

Klíčová slova: