Neúčinná antidepresiva někdy nahradí léčba elektrošoky

Těžké deprese u některých pacientů dokáže namísto návykových a mnohdy neúčinných antidepresiv zmírnit elektrokonvulzivní terapie neboli léčba elektrošoky. Účinnost léčby dosahuje 85 %, u farmak kolem 65 procent.

Léčba [EKT] neboli krátkými elektrickými vlnami dnes trvá jen několik málo minut. Pacient se po krátkém vstupním vyšetření položí na lůžko, lékař – specialista ho napojí na monitory, jež nepřetržitě sledují jeho EEG a EKG a podá anestezii. Poté přichází samotná léčba. Při ní zkušený neurolog pacientovi podává elektrické stimuly, jež vyvolají krátký záchvat. Přibližně za deset minut pacient začíná komunikovat a odchází zpět na své oddělení k odpočinku.  

"Lidé v akutní fázi podstupují terapii třikrát týdně. Jakmile dojde ke zlepšení, přecházíme na ambulantní udržovací EKT a postupně prodlužujeme interval mezi výkony. Díky ambulantním výkonům se nám povedlo pětinásobně snížit opakovanou hospitalizaci pacientů," popisuje léčbu elektrošoky vedoucí lékař neurostimulačního centra Psychiatrické kliniky...

 

Klíčová slova: