Nemoc střev se Martině (36) ohlásila bolestivými křečemi, diagnózu si vynutil tatínek

Martina (36) žije s ulcerózní kolitidou (UC) více než 16 let. První obtíže pocítila v maturitním ročníku. "Skoro dva roky mě trápily silné nárazové křeče v břiše," vzpomíná Martina. Navštívila proto gastroenterologa. Ten ale její problémy spíše zlehčoval, prý je má ze stresu kvůli škole, že to přejde. Nad mírně zvýšenými krevními hodnotami ukazujícími na zánět jen mávnul rukou.

Její potíže byly ale čím dál intenzivnější a častější. Nakonec Martina kvůli nesnesitelným křečím skončila v nemocnici. Zde ale lékaři jen vyloučili zánět slepého střeva a koliku a s léky proti bolesti ji poslali domů.

"Když jsem byla v nemocnici potřetí, tatínek už to nevydržel a řekl, že neodejdeme, dokud mi neudělají podrobnější vyšetření," vzpomíná. Krevní testy pak ukázaly na intenzivní zánět v těle a kolonoskopie potvrdila ulcerózní kolitidu – chronické onemocnění střevní sliznice.

Dostala léky, takzvané aminosalicyláty, a kortikoidy na zvládnutí akutní fáze nemoci. "Díky této hospitalizaci jsem se dostala ke skvělé paní doktorce, u které se léčím dodnes," říká Martina. Prvních šest let o nemoci téměř nevěděla. Pak se ale UC ozvala znovu – poté co její tatínek onemocněl rakovinou....

 

Klíčová slova: