Národní divadlo v Brně nechává vydělat výtvarníky s postižením

Více než polovinu plakátů na koncerty v budovách brněnského Národního divadla v roce 2019 vytvořili, případně ještě budou tvořit, mladí výtvarníci s postižením. Cílem projektu je zapojit autisty a další postižené do komerčních zakázek, poskytnout jim uplatnění na trhu práce a možnost stát se součástí profesionálních kreativních týmů.  

Výtvarníci z brněnského Open Art studia mají autismus, Aspergerův nebo Downův syndrom. Ve studiu je vede tým čtyř studentek Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity pod instruktáží zakladatele projektu Pavla Sochora.  

"Jako lektoři umělcům pomáháme hlavně prakticky. Nezasahujeme do jejich stylu a vyjádření, spíše jim pomáháme rozvíjet myšlenky a přenést je na papír," řekla jedna z lektorek Open Art studia Petra Herníková.  
 

Tvorba autorům pomáhá vyjadřovat jejich emoce a myšlenky, uklidňuje je a pomáhá jim v rozvoji. "Každý potřebuje trochu jiný přístup, což je dáno i druhem postižení. Někdo rád pracuje při hudbě, někdo mlčky, někdo se vrhá k plátnu a nebojí se tahu, někdo potřebuje pomoci třeba s výběrem materiálu. Lektor s...
 
Klíčová slova: