Mrtvice může postihnout i mladého člověka! Znáte prvotní projevy?

Mrtvice v České republice každoročně postihne přes 50 tisíc lidí. Jedná se o 3. nejčastější příčinu úmrtí u nás. I proto je 15. květen považován za Den boje proti mrtvici, během kterého bychom si měli připomenout nejen příčiny cévní mozkové příhody, ale také její prvotní projevy. U mrtvice jde totiž v první řadě o čas!

Cévní mozková příhoda může postihnout každého člověka. Přesto najdeme lidi, u kterých je riziko mrtvice mnohem vyšší. Rizikové faktory se povětšinou dělí na ty, které můžeme životosprávou a léčbou ovlivnit (např. můžeme přestat kouřit, začít sportovat, léčit arytmii, ...) ,a ty, které ovlivnit nemůžeme (věk, pohlaví, rodinné vlohy, …)  

Příznaky cévní mozkové příhody?  

Bohužel, existují také případy, kdy mrtvice přišla bez zjevné příčiny "Ráno jsem vstala a měla jsem zvláštní pocit. Pocit přeleželé ruky, ne moc, jen zlehka, jen ten pocit neodcházel. A byla jsem celá zpomalená, nejvíce se to projevilo na řeči. Mluvila jsem jako zpomalený film, jako bych si šlapala na jazyk. Šla jsem si znovu lehnout, protože jsem si myslela, že se z toho 'divného pocitu' vyspím. Bohužel se tak nestalo," vzpomíná na loňské...

 

Klíčová slova: