Místo vodicích psů roboti? První se už zkouší

Američtí vědci vyvinuli čtyřnohého robota, který dokáže bezpečně provést nevidomé kolem překážek a úzkými průchody. Stroje by podle nich mohly odstranit náklady na výcvik vodicích psů, i když psy jako společníky by nahradit nedokáza ly.  

"Náš kód můžeme přenášet z jednoho robotického vodicího psa na další. Jak se časem stanou cenově dostupnější, můžeme je skutečně použít, aby posloužili lidem," řekl podle časopisu The New Scientist vedoucí výzkumu Zhongyu Li z kalifornské univerzity v Berkeley.  

Průvodce s navigací  

Robot, stejně jako opravdový vodicí pes, vede svého uživatele pomocí vodítka, které dokáže napnout, ale i uvolnit, aby lidi lépe prováděl těsnými zatáčkami. Součástí robota je laserový systém umožňující sledování okolí a kamera, která zachycuje vedeného člověka.  

Li a jeho tým testovali robota, který postupně vedl tři lidi se zavázanýma očima po překážkové dráze. Zahrnovala mj. úzký průchod o šířce asi 80 centimetrů. Robot všechn o hladce zdolal. Přitom mapoval jednoduchou trasu a upravoval postup tak, aby zdolal překážky a přitom vzal v potaz pohyby vedené osoby.  

Američané doufají, že časem budou lidé moci synchronizovat data ve svém počítači či chytrém mobilu s vodicím robotem, který je pak pomocí navigace GPS dokáže dovést na místa jejich schůzek.  

"Náš robotický pes umožňuje navedení z bodu A do bodu B. Skutečný pes o ničem takovém ani netuší. To je výhoda našeho psa," pochlubil se Li.  

Tim Stafford, mluvčí britské charitativní organizace Guide Dogs, řekl podle deníku The Daily Mail, že myšlenku robotických vodičů podporuje, pokud to lidem se zrakovým postižením umožní vést nezávislejší život.  

"Majitelé vodicích psů často hovoří o vlivu svého psa na svůj život a pohodu. Cení si ho jako partnera, společníka a člena rodiny – a také jako vodicího psa. Právě toto hluboké pouto dělá jejich vztah jedinečným," připomněl Stafford....

 

Klíčová slova: