Lepší život pro postižené. V Brně přibudou chráněné byty

 
Moravský týdeník pro Vysočinu a jižní Moravu

Brno – Samostatnost a soukromí.  

To, co je pro mnoho dospělých lidí potřebou, není pro některé handicapované samozřejmostí. Ti, kteří potřebují více péče, často musí žít ve velkokapacitních ústavech, kde se musí podřídit jednotnému režimu.  

Třicetiletý Ondřej Srp z Brna z ústavní péče odešel do takzvaného chráněného bydlení, kde si od roku 2014 vyzkoušel spolubydlení ve dvojici s přítelkyní a později i i s kamarádem. Momentálně žije sám v bytě na Cejlu. "Pracuji jako kurýr a jsem hodně v kontaktu s lidmi. Když se večer vrátím domů, jsem rád, že si pustím televizi a mám klid. Svůj život si řídím kompletně sám. Sám si plánuji, kdy za mnou přijde osobní asistent, který mi ale pomáhá opravdu jen s věcmi, které nezvládnu," popsal Srp.  

Režim chráněného bydlení je určený pro osoby s omezenou hybností, které by se chtěly osamostatnit, zároveň ale potřebují denní dopomoc. Osobní asistenti jsou v tomto typu bydlení na blízku a pomáhají s hygienou, péčí o domácnost, vařením, nákupy a dalšími běžnými denními úkony. Náklady na chráněné bydlení činí 280 korun za den. "Službu zčásti hradí dotace z ministerstva práce a sociálních věcí, zčásti úřad Jihomoravského kraje a Magistrát města Brna. Sami klienti si pak doplácejí za péči asistentů, kteří za nimi denně docházejí," vyjmenovala ředitelka Domova pro mne, který chráněné bydlení poskytuje, Jarmila Vokálová.  

Chráněných bytů je ale podle Vokálové nedostatek a pro handicapované je obtížné se do nějakého dostat. V lednu se to však několika z nich podaří. Organizace Domov pro mne získala od města Brna do pronájmu čtyři nové bezbariérové byty, kde bude službu provozovat. "Díky novým bytům na Bratislavské máme v současné době kapacitu třináct klientů. Na přelomu příštího roku také dokončíme rekonstrukci rodinného domu v Černovicích, kde vznikne místo pro dalších pět zájemců, celkem tedy budeme mít osmnáct míst," uvedla koordinátorka chráněného bydlení organizace Domov pro mne Kristýna Bruncková.  

Všechna naše chráněná bydlení jsou byty pro jednotlivce, maximálně pro dvojice, kde má každý ze spolubydlících vlastní ložnici. Kromě Domova pro mne službu chráněného bydlení lidem s handicapem v několika bytech v Brně poskytují i centrum Kociánka, Diecézní charita Brno, Diakonie České církve českobratrské a sdružení Práh Jižní Morava. 

Klíčová slova: