Lékaři ordinují přes video i po krizi. Je to šance pro chronicky nemocné, ale i obchodníky

Koronavirus urychlil příchod telemedicíny, shodují se lékaři. Postupy, které se původně zavedly kvůli šíření nákazy jen jako provizorní řešení, zůstanou v některých ordinacích už nastálo. K lékaři nebudou muset tak často například chronicky nemocní pacienti nebo lidé s omezenými možnostmi pohybu.

Pacient si změří tlak, hladinu cukru nebo srážlivost krve pomocí přístroje, který mu zapůjčí nemocnice. Hodnoty pak zašle přes počítač svému lékaři a poté si zavolají přes videohovor. "Naše nemocnice začala provádět telemedicínské postupy už před koronavirovou krizí. Epidemie ale distanční terapii urychlila a některé už zůstanou nastálo," říká Miloš Táborský, přednosta 1. interní kliniky FN Olomouc. Nemocnice počítá s tím, že během následujících měsíců bude pomocí nových technologií ošetřovat až tisícovku nových chronických pacientů.

Přečtěte si takéLéčba budoucnosti. Lidé po mrtvici či po úrazu se zotavují na dálku díky telemedicíně

Olomoučtí kardiologové, gastroenterologové nebo internisté teď nabídnou svým pacientům možnost komunikovat se svým lékařem přes internet. "Komunikace probíhá na zabezpečeném webu nemocnice přes běžné aplikace typu Jitsi Meet. Lékař hovoří s pacientem podobně jako v ordinaci. Přes kameru sledujeme například otoky končetin, hojení ran po katetrizaci a podobně. Lékař je...

 

Klíčová slova: