Léčebnému konopí se v Česku daří, počet uživatelů může vzrůst na tři tisíce

Léčebné konopí se v Česku relativně svižně dostalo do klinické praxe, aktuálně ho využívá zhruba sedm stovek pacientů, od začátku letošního roku se ho na předpis vydalo už 7,6 kilogramu. To je o 2,8 kilogramu více než loni. Počet uživatelů by se navíc podle ministerstva zdravotnictví mohl vyšplhat až na tři tisíce, kdyby došlo k proplácení léčebného konopí pojišťovnami.

Snahy o proplácení pojišťovnami zatím narazily u senátorů. Ti na své desáté schůzi na konci července odmítli novelu zákona o léčivech, která má mimo jiné umožnit právě úhradu léčebného konopí ze zdravotního pojištění. Legislativní návrh nyní čeká na opětovné projednání v poslanecké sněmovně. Pokud na podzim získá 101 hlasů, zamíří rovnou k podpisu prezidentu republiky.
Návrh počítá, že by se pacientům hradilo devadesát procent ceny, každý z nich by si pak mohl vyzvednout maximálně 30 gramů konopí měsíčně, což podle ministerstva zdravotnictví vychází z průměrné měsíční dávky na jednoho pacienta. Vyšší množství, až do 180 gramů, by pak podléhalo schválení revizního lékaře.
Vysoká cena  
Desetigramové balení léčebného konopí od jediného českého distributora Elkoplast Slušovice vyjde na necelých 1490 korun. "Současná cena je pro pacienty příliš vysoká. Nově bude výše doplatku srovnatelná s doplatky u léčby chronických onemocnění a pacienti zaplatí maximálně pár stovek...

 

Klíčová slova: