Léčba roztroušené sklerózy

 
ČT 1

18:00 Události v regionech - Ostrava

 
Iva KUBANKOVÁ, moderátorka

Pacientů s roztroušenou sklerózou přibývá. Každým rokem lékaři diagnostikují 700 až 800 nových případů. Jen na Ostravsku lékaři evidují přes 3 000 lidí s touto nemocí. Na rehabilitování pacientů se v regionu specializují Klimkovická sanatoria, kde ročně přijmou i kolem 300 nemocných.

Natálie FLAJŽÍKOVÁ, redaktorka

Patnáctiminutové cvičení na mopedu, pomoct má dvaatřicetileté Anežce s uvolněním a posílením svalů. Roztroušenou sklerózu jí lékaři diagnostikovali v 19 letech. Zdravotní stav se u ní ale zhoršil až po porodu syna.

Pavel TÁBORSKÝ, manžel

Těhotenství proběhlo úžasně, jo, jo, tam to bylo všechno, jako co já si myslím v pořádku, a pak ten největší sešup začal asi půl roku po porodu, během měsíce se z poměrně zdravého,  nebo aspoň vizuálně zdravého člověka, stal ležák.

Natálie FLAJŽÍKOVÁ, redaktorka

Zhoršení se projevilo v pohybu, potom už se chůze horšila čím dál víc. Lékaři Anežce několikrát doporučili nasazení konkrétního léku. Pojišťovna ale žádosti lékařů zamítla. Díky veřejné sbírce se nakonec přípravek podařilo nasadit.

Pavel TÁBORSKÝ, manžel

Anežka má za sebou ty první 2 cykly a teďka bohudíky zatím další ataka nebyla, že cílem terapie je, aby si to Anežka víc užila, aby se protáhlo, co je zkrácené.

Natálie FLAJŽÍKOVÁ, redaktorka

Roztroušená skleróza je nevyléčitelné onemocnění, které se u mladých lidí nejčastěji objevuje mezi 20. a 40. rokem věku. Pohyb je pro pacienty nedílnou součástí léčby.

Tomáš BAUKO, primář, rehabilitační oddělení, Sanatoria Klimkovice

Je to velmi pestré onemocnění, co se týká příznaků, poruchy chůze, poruchy rovnováhy, únavu. Pacient tady absolvuje jaksi komplexní rehabilitační program. Samozřejmě můžeme pomoci fyzikální terapie, léčí například bolest, zvýšené napětí.

Natálie FLAJŽÍKOVÁ, redaktorka

Anežka v sanatoriích rehabilituje už popáté, cvičením se podle odborníků může vývoj onemocnění i výrazně zpomalit. To je teď cílem Anežky i její rodiny. V České republice je počet osob, které trpí roztroušenou sklerózou, odhadován na 17 000. Před pandemií koronaviru tady v Sanatoriích Klimkovice rehabilitovali 300 pacientů. Letos už jich tady zatím bylo 170. Natálie Flajžíková, Česká televize, Klimkovice.

Klíčová slova: