Korekce očních vad

 
ČRo Dvojka

10:04 Poradna

 
Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

A to Poradnou, jak bylo řečeno před chvílí. Pomocí laseru, laseru, lze během krátkého bezbolestného zákroku odstranit krátkozrakost, dalekozrakost nebo i astigmatismus. Možnosti mít ostré vidění bez nutnosti nošení brýlí či kontaktních čoček, využívá podle statistiky stále více lidí.

Jiří HOLOUBEK, moderátor

Svůj podíl na tomto růstu má prý i pandemie covid-19, pro koho jsou podobné zákroky vhodné a jaké typy zákroků nabízí dnešní moderní medicína? To si řekneme v dnešní Poradně a samozřejmě přivítáme jak my, tak náš host i vaše dotazy. Korekce očních vad, naše dnešní téma, začínáme už za chvíli.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

Která se dnes bude věnovat korekcím očních vad a naším hostem právě v tuto chvíli paní primářka Lucie Valešová, oční lékařka z oční kliniky NeoVize Praha. Hezké dopoledne, paní primářko a vítejte u nás na Dvojce.

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Dobrý den.

Jiří HOLOUBEK, moderátor

Začněme možná takovou malou odbočkou. My jsme před chvílí v tom úvodu zmínili i to, že podíl na růstu, zájmu o takové operace má i pandemie covid-19. Tak poprosíme potvrdit, jestli je to pravda, nebo ne, jestli ta naše informace je správná a případně čím si to vysvětlujete?

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

My jsme z toho v podstatě byli strašně překvapení, protože jsme si mysleli, že naopak lidé přestanou mít zájem o odstraňování dioptrií nebo operace, které z některého pohledu nejsou nezbytně nutné, ale opak je pravdou. V podstatě ten zájem o odstraňování dioptrií narostl ve všech věkových skupinách. A to až o 40 %, což je pro mě úplně jako obrovské číslo. A ten důvod, který si myslím, že samozřejmě jsme se ptali pacientů, proč přicházejí na operaci. A celkově nám z toho vyšlo, že vlastně ty roušky strašným způsobem obtěžují lidi, kteří nosí brýle, že se jim brýle mlžili. V podstatě ty dvě věci dohromady, že moc, moc nejdou. Takže lidé, kteří byli závislý na brýlích, nechtěli nosit kontaktní čočky, tak se snažili se těch brýlí zbavit, to je jedna věc. A druhá věc je, že si myslím, že celkově ta psychologie nás všech lidí, kteří jsme to zažili, je taková, že se snažíme být nezávislý na čemkoliv, co, co můžeme ztratit. Takže třeba ty brýle, které si můžete rozšlápnout nebo o ně přijít a když máte víc dioptrií, tak to může být problém. Jeden čas nebylo dostupné optiky nebo kontaktní čočky a podobně. Byl to všechno problém, takže lidé se snaží být nezávislí a uvést sami sebe, své zdraví do takového stavu.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

Tak děkujeme za tu odpověď. My se dnes chceme věnovat korekcím očních vad. Co všechno vlastně laser zvládne a dokáže, o kterých korekcí v tuto chvíli tedy v souvislosti s laserem můžeme hovořit?

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Laser zvládá čím dál tím více věcí, čím dál tím větší rozsah dioptrií, čím dál tím větší věkovou škálu lidí, kteří mohou takové operace podstoupit. V podstatě odstraňujeme všechny dioptrické vady, krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus. Standardně začínáme přibližně okolo osmnáctého roku, ale máme i pacienty, kterým je třeba 16, 14, když mají nějaký zásadní důvod, proč tu operaci nutně potřebují. Třeba, že dělají závodně sport, ale čili začínáme u těch 18 přibližně let a kromě těchto dioptrických vad i po čtyřicátém pátém roce přistupuje takzvaná presbyopie, kdy vlastně lidé začnou potřebovat brýle do blízka. A dříve vlastně na to příliš mnoho metod kromě brýlí neexistovalo. Dneska už na to máme i operační techniky, i operační techniky s výměnou čočky a současně, které jsou laserem asistované. Takže jsou kratší, bezpečnější, rychlejší a výsledek tím pádem je zaručenější.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

Mám ještě jednu doplňkovou informaci, o kterou poprosím. Vy jste vlastně zmínila tu nízkou hranici, kdy je možné laserem nějakým způsobem řešit oční vady, které jste zmínila. Je nějaká i ta vlastně konečná, do kterého věku to jde?

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Klasickou rohovkou refrakční chirurgii děláme přibližně do 45-50 let, ale ta hranice je neostrá, protože zásadním způsobem závisí jednak na celkovém zdraví toho člověka, ale i na dioptrické vadě, protože určitý typ dioptrické vady mnohem dřív končíme s laserovou léčbou a přecházíme k jiným typům léčby. A naopak třeba krátkozrakost léčíme poměrně dlouho laserovou refrakční chirurgii na rohovce. Pak vlastně po tom, kdy vlastně už přestanou rohovkové operace být vhodné pro toho pacienta, tak přecházíme k indikacím na výměnu nitrooční, výměnu čočky, kdy se odstraní lidská čočka a do oka se operačně pomocí laserem asistované operace vloží umělá čočka, která má odpovídající vlastnosti, aby nahradila ztrátu vidění jak do délky tak do blízka.

Jiří HOLOUBEK, moderátor

Říká náš dnešní host, kterým je a zůstává paní primářka Lucie Valešová z oční kliniky NeoVize Praha. Mluvíme o korekcích očních vad, a vy se nás samozřejmě i dnes můžete ptát.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

Kontakty k nám do studia 702 222 220 pro vaše esemeskové dotazy. Dvojka@rozhlas.cz náš e-mail anebo nám můžete zavolat, telefonní číslo 22 155 25 25.

Jiří HOLOUBEK, moderátor

Dnes si v Poradně povídáme s paní primářkou Lucií Valešovou, oční lékařkou z oční kliniky NeoVize Praha. Naším tématem jsou korekce očních vad, především tedy laserem.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

A jak jsme předpokládali, dotazů od našich posluchačů bude hodně, někdo už se dovolal a využil telefonní linky 22 150 25 25. Hezké dopoledne, vítejte u nás a prosím, můžete se ptát.

posluchačka

Dobrý den, tady posluchačka z Prahy, měla bych dotaz na paní primářku. Paní primářko, prosím vás, je mi 72 let a mám asi 12 let zelený zákal. Je to odumírání očních nervů, loupe se mi rohovka a do toho se, do toho se mi přidal taky trošku šedý zákal. Já teda nějak, dalo by se říct, ještě nějak vidím, nemusím /nesrozumitelné/, když jdu po ulici, na dálku, na blízko pochopitelně. Chtěla jsem se zeptat, prosím vás, je možná ten můj problém léčit laserem? Co se týče zeleného zákalu, děkuji.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

Ano, děkujeme, rozumíme, paní primářko, poprosíme o odpověď.

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Laserem se nedá léčit ten váš problém, ale pokud máte šedý zákal, tak kombinace šedého a zeleného zákalu rozhodně je vhodná k operaci šedého zákalu, protože odstraněním lidské čočky, která se při operaci šedého zákalu provádí, se v oku udělá víc místa, což je důležité pro průtok nitrooční tekutiny, který právě u glaukomu vázne. Takže ta operace šedého zákalu pro vás určitě je vhodná a rozhodně bych s ní nečekala, až zákal uzraje, protože ono vám to může pomoci i v tom glaukomu, v tom zeleném zákalu. A takováto operace toho šedého zákalu může být laserem asistovaná. To je vlastně to, že ten šedý zákal on se operuje buď klasickou chirurgickou metodou anebo laserem asistovaně, což přináší zvýšení přesnosti, zvýšení vlastně kvality té operace a pooperačního výsledku. Pro oko je vlastně při operaci méně menší často oko otevřené, takže tam nedochází k fluktuacím tekutin. A tím pádem vyšší bezpečnost vůči infekci, vyšší bezpečnost vůči poškození jakýchkoliv očních struktur, cév a podobně. A navíc v oku potom čočka drží lépe na centrálním místě tam, jak to potřebujeme, aby oko pak dobře vidělo.

Jiří HOLOUBEK, moderátor

Než přijmeme další telefonický dotaz, máme tu i jeden z e-mailu, naší posluchačce je 27 let a zrak se jí neustále zhoršuje. V tuto chvíli má na jednom oku 7, na druhém 7,5 dioptrie. A ptá se, jestli by pro ní taková operace byla vhodná, anebo což také slyšela, že se taková operace má podstupovat ve chvíli, kdy vlastně to zhoršení zraku je jaksi definitivní?

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

U vyšší krátkozrakosti, kterou posluchač toho trpí, může docházet ke zvyšování dioptrií v průběhu celého života. Takže čekat na úplnou stabilizaci  se v takovém případě v podstatě nedá. Nicméně ta, ten, to rozmezí by mělo být asi takové, že během jednoho roku by to nemělo narůst o dvě dioptrie. Takže v takovém asi gardu se pohybujeme. Nicméně pokud je jinak oko zdravé, tak můžeme laserovou operaci provést i na ne zcela stabilním nálezu, protože my můžeme i za několik let tu operaci ještě doplňovat. Jo, my třeba děláme to, že v podstatě garantujeme, že doplnění té léčby za pár let, pokud by ho pacient potřeboval z důvodu dalšího nárůstu. Máme v původní ceně a tím vlastně vyjadřujeme to, že věříme, že těch pacientů, kteří narostou a budeme je doplňovat, je relativně velice málo. Takže tím vlastně jako dáváme najevo a my už máme velké zkušenosti i s tím doplňováním té léčby, která je účinná, efektní a velmi dobře funguje. Už ty zkušenosti jsou, protože lasery už používáme opravdu hodně let. Druhá věc je, pokud má pacientka hodně vysoké dioptrie, tak je tam ještě jiná alternativní metoda, kdy se do oka vkládá vlastně nitrooční kontaktní čočka. Oko se nechá tak, jak je, rohovka, do rohovky se nezasahuje. Lidská čočka se ponechá a před lidskou čočku se implantuje taková velice tenoučká čočka, která tam vlastně setrvává, jakkoliv dlouho je zapotřebí.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

Děkujeme i za tuto odpověď. Další dotaz opět od někoho z našich posluchačů po telefonních linkách. Hezké dopoledne, prosím, ptejte se.

posluchačka

Dobrý den Libuše.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

Dobrý den.

posluchačka

Prosím vás pěkně, já jsem se chtěla zeptat, je mi 77 roků, jsem po operaci jednoho oka šedého zákalu a znovu se mi tam dělá šedej mastnej flek. Jestli je možné toto odstranit laserem, děkuji.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

Děkujeme, paní primářko.

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Ano, s největší pravděpodobností, samozřejmě já jsem vás nevyšetřila, takže nevím vaši diagnózu, ale nejčastěji po operaci šedého zákalu vzniká takzvaný následný šedý zákal, neboli sekundární katarakta, a to vlastně je zašednutí nebo zvazivovatění nebo zjizvení pouzdra čočky, v kterém je vlastně uložena ta umělá čočka. Pokud je to u vás tento případ, tak existuje velice jednoduché ambulantní řešení laserem, kdy se vlastně na štěrbinové lampě, to je takový ten mikroskop, který vlastně jste vyšetřovaná v ambulanci, tak pomocí podobného laseru, který je připojen k takovéto štěrbinové lampě, se v tom pouzdře udělá vlastně bezkontaktně malý otvůrek, malý průhled, kterým začnete zase vidět. Samozřejmě může se tam přistoupit i nějaká jiná choroba, takže třeba věkem podmíněná degenerace na sítnici a ta má samozřejmě jiné léčení. Ale pokud je to v tom šedém zákalu, dělá se tam jenom taková zase mlha, jako pocit zase šedého zákalu, tak se to dá takto ambulantně odstranit laserovou jak kapsulotomií, jak my tomu odborně říkáme.

Jiří HOLOUBEK, moderátor

Děkujeme za informace druhé části Poradny, třetí před námi, stále platí telefonní číslo 22 155 25 25, mluvíme o korekcích očních vad.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

A korekce očních vad do třetice, naším hostem ve studiu zůstává paní primářka Lucie Valešová z oční kliniky NeoVize Praha.

Jiří HOLOUBEK, moderátor

Někdo z našich posluchačů už čeká na telefonní lince, hned se zeptáme na dotaz, který chce položit, ale mě zajímá paní primářko. V úvodu jsme tady o tom mluvili, tam zaznělo slovo bezbolestné a mně jako chlapovi, kteří jsme jaksi poseroutkové s odpuštěním, to jako opravdu, to je jako bezbolestné?

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Ano je to, je to opravdu bezbolestné. Anestezie nebo předoperační příprava dříve byla příšerná před lety, když jsem začínala s obrovskou injekcí, ale dnes anestezujeme pomocí anestetických kapiček. To jsou opravdu oční kapičky, které se kápnou 3× až 5× před operací během 15 minut. A to oko je skutečně znecitlivělé, takže já potom právě u některých pacientů dělám to, že jim před operací na povrch oka kreslím fixkou takovou značku a právě říkám, tak a teď si to vyzkoušíme, protože vaše pokoje je znecitlivělé a vlastně nakreslím jim tam tu tečku a oni všichni doslova říkají, vůbec nic jsem necítil.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

Takže by to nebolelo ani Jiříčka.

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Ne.

Jiří HOLOUBEK, moderátor

Zkusím vám věřit.

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Jediné co tlačí, je rozvěrač, který dáváme na víčka, protože víčka znecitlivělá nejsou, tak to je takový prostě tlak, jako když si saháte na víčka. A je to proto, protože my potřebujeme to oko držet otevřené, aby nám pacienti při operaci nemrkla, což by nám zásadně vadilo v práci, takže ten rozvěrač je cítit, ale manipulace v oku cítit žádná není.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

Takže s úlevou, Jiří, můžeme jít k dalšímu dotazu, ten bude posluchačská. Hezké dopoledne, vítejte u nás. Slyšíme se? Ano, dobrý den, můžete se ptát.

posluchačka

Dobrý den, jsem posluchačka z Prahy 69 roků. Prosím vás pěkně, jsem diabetička druhýho typu a mám šedej zákal v obou očí, v obou očí nebo na obou očí mám degeneraci rohovky. A kromě toho mi nepracuje, nepracujou, nestahujou se mi zorničky. Mám je teda transplantovat zároveň výměnou teda tý čočky. Jaký mě čekají rizika, co mám očekávat?

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Tak předpokládám, že budete operovaná na klinice, kde s tím mám velkou zkušenost. V Praze určitě taková pracoviště jsou, které mají vynikající výsledky. A myslím si, že budete příjemně překvapená, že operační zákrok vám přinese projasnění na dvou úrovních. Jednak na té rohovce, kterou jak říkáte, máte nějakým způsobem generovanou. A jednak odstraní se z oka šedý zákal, takže se vyjme vaše čočka, ponechá se tam pouzdro a do ní se vloží umělá čočka. U té rohovky tam je to složitější v tom, že existuje několik různých druhů zákroků, nevím, který z toho budete mít prováděný. Tam se liší ta délka té rekonvalescence. Ale myslím si, že dnes už ta medicína je na takové úrovni, že i takovéto komplikované, kombinované výkony mají velice dobré pooperační a zrakové výsledky. Jenom bude třeba trpělivost a budete potřebovat určitě velmi pečlivě dodržovat kapání, protože po operaci se kapou antibiotické kapky a kortikosteroidy, často také umělé slzy, což je taková kombinace, která vede k tomu, aby ten povrch oka se po operaci následně co nejrychleji zahojil.

Jiří HOLOUBEK, moderátor

Už bohužel nemáme času nazbyt, paní primářko, tedy kdyby ještě dva posluchačské dotazy z e-mailu šlo odpovědět prostým ano, jestli to bude jenom trochu možné. Píše nám pan posluchač Alois, zda se u vás léčí degenerace čočky píše, je mi 80 a chybí mi čtení.

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Ano.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

A ještě jedna otázka od Romana, manželka má silnější mínus čočky v brýlích, na obou očích jiné a stále se jí mění pozorovací schopnosti. Dalo by se i toto řešit laserovým zákrokem?

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

A kolik jí je let?

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

To tady nepíše.

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Podle věku je možné, že ano.

Jiří HOLOUBEK, moderátor

Mockrát děkujeme i za tu vstřícnost časovou, kterou jste teď projevila na konci naší dnešní Poradny. Děkujeme za váš čas, paní primářka Lucie Valešová, oční lékařka z oční kliniky NeoVize Praha. Ať se vám daří a zase někdy u nás na Dvojce na viděnou, na ostrou viděnou, chtělo by se říci.

Lucie VALEŠOVÁ, lékařka

Děkuji a přeji vám krásný zrak.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka

Vám říkají dva brejlouni.

Klíčová slova: