Jak jsme rozluštili "šifru mistra Brailla"

Organizace Beluška z více než poloviny zaměstnává osoby se zrakovým postižením, které formou přednášek a workshopů přibližují ostatním své zkušenosti ze života se zrakovým handicapem. Moc se nám líbila nabídka, že by zavítali i k nám, vždy se rádi naučíme něco nového a pomůžeme dobré věci. Pozvali jsme proto nevidomou paní s asistenčním psem do naší školky.

A rozhodně jsme se nenudili, naopak - hltali jsme každé slovo a nestačili se divit, že okolní svět může vypadat úplně jinak, než jej vidíme my. Dozvěděli jsme se spoustu užitečných věcí, třeba jak poznat, kdy nabídnout zrakově postiženému pomoc, jak pomáhá vodicí pes a jak se k němu správně chovat nebo jaké kompenzační pomůcky používají zrakově postižení pro ulehčení každodenního života.

Překvapivé bylo poznání, jak vidí člověk s diabetem a se šedým nebo zeleným zákalem. Do jejich světa nás zprostředkovaně přenesly kouzelné brýle. A bylo to něco! Také jsme si vyzkoušeli, jaké to je orientovat se se zavřenýma očima a pomocí bílé hole. Naučili jsme se hůl rozložit a zase složit. Budeme si také pamatovat, že vodicího psa nesmíme hladit, protože je pořád v práci a musí se plně soustředit. Má velkou zodpovědnost za svého pána. Bylo nám to trochu líto, ale když nám fenka Luna předvedla, co všechno dovede, úžasem jsme skoro nedýchali. Umí podat například hůl, klíče i mince! Moc jí slušela modrá vestička, naopak košík na čumáčku nemusí nosit nikde. Zajímavý a užitečný vynález je i Braillovo písmo, a což teprve plastické omalovánky pro děti.

Zkrátka zažili jsme nesmírně poutavé a poučné setkání s názvem "Šifra mistra Brailla".

Na dobrovolném vstupném jsme vybrali 6 500 korun, které jsme jako poděkování poukázali na konto Sbírka pro Belušku. Maminka Jáchyma Čermáka namalovala pro paní lektorku kamínek pro štěstí, který jí Jáchym hrdě předal. Dojetí panovalo na obou stranách. Teď už víme, že všichni žijeme společně ve stejném světě, i když ho každý vidíme trochu jinak.

 Text vznikl v rámci projektu "Místní akční plán rozvoje vzdělávání II na území MČ Praha 10 (MAP II)", reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0 011050.

Foto:  

O autorovi: Hana Nová, zástupkyně ředitelky MŠ Tuchorazská

Klíčová slova: