Ivan Mls: Den zraku

Koukáme, čubrníme, díváme se, zíráme, čučíme, hledíme, pohlížíme, civíme, pozorujeme, sledujeme, zříme… Nelekejte se, nezasekl jsem se jako gramofonová deska, jen jsem cvičně nahodil pár synonym, která charakterizují činnost našeho asi nejdůležitějšího smyslu: zraku.

Odborníci říkají, že prostřednictvím zraku vnímáme zhruba 80 procent vjemů ze svého okolí. A tak se není co divit, že i zrak má svůj světový den, který si připomínáme teď v říjnu.

A nutno přiznat, že tomuhle smyslu dáváme my moderní lidé pořádně zabrat. Dobrovolně mu škodíme třeba vytrvalým zíráním do displejů a monitorů a často zanedbáváme i ty nejprofláknutější rady, jak dát zraku odpočinout.

Tu základní známe docela určitě všichni – pomáhá třeba koukání do zeleně. Svého času nebylo ani potřeba chodit někam do parku nebo přírody, takovouhle oftalmologickou pomůcku jsme nosili běžně u sebe, člověk ji prostě vytáhl, zahleděl se na ni a oči se báječně zrelaxovaly.

Měla hodnotu sto korun, byl na ní dělník s kolchoznicí a zelená byla jako brčál. Dnešní stovka s Karlem IV. je poněkud mdlá a zrakovou pohodu nám moc nevylepší. To jen...

 

Klíčová slova: