Inkluzivní speciální pedagogika – komplexní pohled

PhDr. Josef Slowík, Ph.D., speciální pedagog, působí na Pedagogické fakultě ZČU v Plzni. Zaměřuje se především na počítačovou literaturu a vzdělávání lidí s hendikepem.

Podotýká, že během posledních dvou desetiletí se inkluze stala jedním z nejvíce diskutovaných a zároveň nejkontroverznějších témat. Představuje model sociálního soužití vycházející z velmi zřetelných filozofických základů, jejichž jádro tvoří přesvědčení, že každý, kdo náleží do určité skupiny, tam musí být přijímán jako ostatní. Z rozdílů se máme učit a být obohacováni. Postoje okolí k originalitě každého člověka mají významný dopad na kvalitu socializace každého z nás. Inkluze souvisí s antidiskriminačním hnutím ve společnosti a takto orientované školy mohou sloužit jako jeden z nejefektivnějších nástrojů k potírání rozlišování a vylučování pohlaví, barvy pleti i sociálního původu.  

Důraz na začleňování zesílil s příchodem 21. století. Inkluzivní filozofie však má šanci prosazovat se pouze ve svobodném společenském prostředí a v pluralitní kultuře, jelikož

 

Klíčová slova: