I neslyšící dítě může být úspěšné

19. ledna 2022 Rozhovor s truhlářem Michalem Shánělem Michal Sháněl bydlí se svojí manželkou a dvěma dětmi v malé vesnici poblíž Pardubic.

V jednotlivých místnostech rodinného domku najdeme zřetelné otisky Michalovy odbornosti a zručnosti. Ať již se jedná o kuchyňskou linku, jídelní stůl se židlemi, postele či skříňky. Vše si Michal vyrobil sám. Je totiž vyučený truhlář. Přestože má těžkou vadu sluchu a komunikuje primárně znakovým jazykem, v daném oboru a mezi slyšícími kolegy pracuje již téměř čtvrt století. "Stále se musím učit nové postupy, orientovat se ve stavebních materiálech a sledovat inovace v oboru. Nicméně dnes mohu říci, že truhlařině rozumím," říká skromně Michal.  

Cesta k oboru přitom nebyla vůbec prvoplánová. "Přemýšlel jsem nad truhlářem nebo kuchařem v Hradci Králové. V úvahu přicházela také zemědělská škola v Berouně," vzpomíná Michal na dobu zvažování budoucího profesního uplatnění. Nakonec se rozhodl pro střední odborné učiliště, učební obor truhlář, na škole pro žáky s vadami sluchu.  

Michal přiznává, že učňovské studium bylo zpočátku velmi náročné. Především matematika, český jazyk a ekonomika. "Nechtěl jsem být na intru, protože jsem věděl, že bych se vůbec neučil a nepsal úkoly. Přes týden jsme se spolužáky dělali po škole většinou blbosti, musel jsem učení dohánět o víkendu," odůvodňuje s úsměvem Michal, proč každý den po škole dojížděl domů. Vzápětí však zvážní, když si vzpomene, jakou nejistotu tehdy pociťoval. Nevěděl, jestli bude umět pracovat se...

 

Klíčová slova: