Gastroenteritida

ČRo - Plzeň
 -

Stanislav JURÍK, moderátor
Dobrý podvečer u lékařského vydání pořadu Co vás zajímá vám přeje Stanislav Jurík. Gastroenteritida, tak zní naše téma pro nadcházející minuty, probereme především chronické potíže, mezi které patří potravinové intolerance. Crohnova choroba, dráždivý tračník a další, no pochopitelně odpovíme i vaše dotazy, které zavoláte na linku 221 554 222 a nebo napíšete SMS na číslo 605 55 a 4 osmičky. Naším hostem ve studiu je doktor Petr Mikoláš plzeňský gastroenterolog, vítejte dobrý den. Zeptám se nejdřív to základní slovo, co ta gastroenteritida  vlastně je?

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Tak vlastně se koncovka itida je samozřejmě zánětový, dneska skoro všichni a pojmenovává se podle jednotlivých etáží postižení, gastron, gaster je žaludek, enterón je střevo tenké a kolon je střevo tlusté, takže dokonce pokud postihne ten zánět všechny 3 s se jaksi etáže zažívací roury, tak je to potom gastroenterokolitida a když je to více toho žaludku a tedy prvopočátek spíše zvracení a žaludeční nevolnost, tak tam vždycky je to slovo gastritida, pokud žaludek je ušetřen a máme hlavně průjem, tak je to ta enterokolitida nebo jenom kolitida, ale vlastně je to jenom terminologická hříčka. Těm lidem je obecně hodně špatně, ta léčba naštěstí je společná, většinou úspěšná v řádu několika dnů.

Stanislav JURÍK, moderátor
My jsme si zvykli to pojmout takovým souhrnným termínem střevní chřipka. Je to v pořádku z vašeho pohledu?

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Asi pro komunikaci mezi laickou veřejností a lékařem je to tak správně, protože to napřímuje tu cestu, kdyby ten lékař okřikoval pacienta, že když nemáte žaludek zachycený, že by neměl říkat takhle gastritida a onakhle, střevní chřipka, protože to způsobuje nejčastěji viry a chřipka je taky virové onemocnění, tak to má takový jaksi kořen v tom laickém podání, ale je to docela výstižné, my to akceptujeme jako lékařská veřejnost.

Stanislav JURÍK, moderátor
To znamená můžeme takhle na úvod toho pořadu ještě říct, jak se k té gastroenteritidě a chronickým potížím přistupuje z lékařského hlediska obecně?

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
No právě, tam je slovo chronické potíže a akutní gastroenteritida, ta střevní chřipka je cosi co ve 3 odpoledne mě přepadne a ve 4 jsem úplně zničen jednak těmi zažívacími potížemi, ale přidává se i horečka, vyčerpání, svalová slabost, čili ty lidi jsou opravdu hodně hodně intenzivně jaksi vysátí tou nemocí, ale budiž jim tady od mikrofonu slíbeno, že většinou v 99 % jsou to řádově dny, 24  48 hodin, kdy to onemocnění jako projde jako vlna organismem a je-li to tedy z obou stran, tak ten pacient první den neví, kterým otvorem tělním má ty pokažené věci ze sebe dostávat, teď to všichni si představujeme, ale rychle to odchází. Většinou to dozní v nějakém průjmů a za 3 dny je pacient schopen se vrátit do práce, už není infekční, funguje. Čili to je ta akutní věc, no a chronické záněty, to je to čím se zabýváme více jako v těch ordinacích gastroenterologů, protože to se sluší předeslat, ty akutní ataky gastroenteritidy patří spíš do domácí léčby, protože jsou v té chvíli ty lidé infekční a v ordinacích lékařů nebo v ambulancích infekčních klinik mohou šířit infekci dál, takže selský rozum velí den třeba vydržet, pokud to nejde o nějakých extrémů, a když je náznak zlepšování, tak ta akutní situace odezní, matka příroda si poradí. A ty chronické záněty to jsou ty Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida nebo různé ischemické kolitidy, to je pak předmětem týdny a měsíce nebo dokonce celý život trvajících onemocnění.

Stanislav JURÍK, moderátor
Nám sem chodí první SMS zprávy, budeme na ně reagovat, můžete i zavolat 221 554 222, esemesky 605 55 4 osmičky, naším hostem je plzeňský gastroenterolog MuDr. Petr Mikoláš. Ptejte se, my jsme tady kvůli tomu. Posloucháte pořad Co vás zajímá.

Stanislav JURÍK, moderátor
Gastroenteritida, to je naše téma v pořadu co vás zajímá právě posloucháte na vlnách Českého rozhlasu Plzeň Dr. Petr Mikoláš naším hostem, aby se ptáte, vítejte dobrý večer.

posluchačka
Dobrý den v podvečer, tady věrná posluchačka od Karlových Varů a mám dotaz, zažila jsem za život, už je mi 76, různých různé typy průjmů i  /nesrozumitelné/ , jaký a já myslím akutní pankreatitidu, ale chtěla jsem se zeptat, takový ty počáteční formy léčím černým čajem, suchým rohlíkem a prostě já nemastím, že jo, já jsem chtěla zeptat na váš názor, když je člověk vysílený, jestli je vhodné přidat trochu medu.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Je to jistý přínos energie ano, zdravím do blízkosti Karlových Varů. To, co jste řekla byla vlastně ta babičkovská rada, která je univerzálně platná. Ano, my ty pacienty nechceme první den raději vidět v čekárnách, aby nešířili svou nemoc dál, aby přešli, 1 den to tělo vydrží, suchary, den staré pečivo, hořký čaj a ten med je jako energie, kterou nepřijmeme v tom omezeném dietním jaksi režimu, takže já proti tomu nebudu a dneska na druhé straně jsou některé teorie, že ten med má nějaké ty cukry v sobě, které jsou pro nás hůře stravitelné. Nabídnu variantu klasického obyčejného cukru. Já jsem se na ten dnešní pořad připravil a pač nejsem úplně infekcionista a takový třeba roztok, který rychle obnoví ztracené minerály a současně energii, že do jednoho litru vody se dají 3 kostky 4 až 6 kostek cukru, kávová lžička soli, ono to asi nebude úplně dobré a polovina citrusu, ať už grapefruitu, pomeranče nebo citron na litr vody a toto je údajně i do těch afrických a chudších zemí cosi, co dokonale doplní to, co nejvíce ztrácíme tím průjmem, čili možná, když do tohoto hořko slaného nápoje dáte lžičku medu, chybu neuděláte. Myslím, že je to naprosto v pořádku, co jste dneska navrhla a řekla.

Stanislav JURÍK, moderátor
Dobrá děkuju za reakci. S tím souvisí esemeska, kterou tady teď mám, jestli lze sladit čaj medem z toho pohledu, jestli med náhodou neprojímá?

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Jsme zpátky u toho fhood map já vím, že české internet plný odkazů, je to psáno ne jako chuť jako anglicky, ale těch 5 písmen jsou fruktoolygomono sacharidy, když sacharidy, jsou to věci zdánlivě zdravé, jako je pohanka a některé luštěniny a brokolice a med. A tento med je pro některé lidi se ukazuje zátěží a hůře ho trávíme a mohou mohou nastupovat stavy nadmutí a průjmů. A má se může se zkusit nahradit třeba klasickým americkým javorovým sirupem. Když někdo chce sladit medem, tak místo toho si dneska může i u nás dopřát Javorový sirup. A ten tyhlety vedlejší účinky nemá, čili je to taková lehká inspirace. Med zdravý ve všech protilátkách a imunitě, ale pro někoho zatěžující střevo, nedá se to vyšetřit, nedá se to zjistit. Je to věc pokusu a omylu.

Stanislav JURÍK, moderátor
Prostě se to stává. Máme další telefonát dobrý den.

posluchačka
Dobrý večer, já bych chtěla jenom panu doktoru poděkovat protože, ať se neměl žádnou těžkou to ale byla jsem měla už 2×, myslím si že neslyšela jsem někoho, kdo by, jedině chválu, tak vám pane doktore, děkuju.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Děkuju za povzbuzení do dalších dnů, možná i let.

posluchačka
Máte toho moc, děkuju.

Stanislav JURÍK, moderátor
Hezký díky na shledanou. Probrali jsme základní termíny a už se ozývají i konkrétní dotazy. Paní Ludmila píše, prosím, poraďte co jíst, abych neměla ranní řídké stolice. Zejména, když musím někam ráno jít nebo odjet, je to pro mě horor.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Paní zřejmě zapadá nejvíce do obrazu dráždivého tračníku, dříve se tomu říkalo střevní neuróza. Po těch, potěším ji tím, že v tom není sama. Zhruba 20 % populace má přesně tuto symptomatologii, mohu-li zůstat doma, mám blízko své WC, nejdu do práce, všechno je v pořádku, tak ta představa, že opouštím domov a bude mě moje potřeba pronásledovat cestou v tramvaji ze Skvrňan na Lochotín a nebo z Prahy do Paříže, když pojedu na zájezd, tak ty lidi tak vyděsí a nastartuje ten vegetativní systém, že se paradoxně to, z čeho se obávají stane skutečností. A je to věc různých triků od hypnózy, jógy, holotropního dýchání, až tedy přes, to je takové hodně na běh na dlouhou trať a nikdy se to stejně nedá přeprat, s takovou jistou dispozicích k této situaci se rodíme a dědí se to i z generace na generaci. Čili jsou rodiny více průjmu a aktivitě střevní peristaltiky, jsou rodiny spíše do zácpy. A my musíme takového pacienta, když by přišel do ordinace základně vyšetřit, aby v tom nebyl zánět střeva, to je zpátky to téma, u kterého jsme byli, aby to nebyla potravní intolerance, čili testujeme na mléčnou bílkovinu, na mléčný cukr, na lepek, dneska velký hit celiakie. Ale 80 % pacientů má skvělé normální výsledky a přesto je toto trápí a je obecný úzus, že se lze na tu jednotlivost připravit trošičku jako natvrdo lékem proti průjmu. Jsou to ty různé loperomidy a imodia a reaseky. Prostě 1 den v týdnu či 2 ty dny v měsíci si mohu dovolit prostě to střevo násilím přeprat a zastavit. Není na to cesta jiná, dietou se to neovlivní, ti lidé běží na záchod i po hořkém čaji a sucharu, knackebrotu, protože to střevo je tak nastavené.

Stanislav JURÍK, moderátor
Je to prostě i trošku v hlavě.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Ne trošku 70 80 % je je to velká psychosomatická skupina nemocí, kde naše hlava rozhodne, že dneska se budu bát, že nedoběhnu a ten strach je tak silný, že sám o sobě vyvolá stejný stahy střevní svaloviny a tedy se ta situace děje, čili přivolám si to neštěstí na sebe skoro sám. Kdybych byl nad věcí a takový ty salámisté, ty lidé ne tak úzkostný, ty mají pohodu a ti, co se bojí, že to přijde, tak to přijde.

Stanislav JURÍK, moderátor
Jsem rád za vaše slova pan Dr. Petr Mikoláš bude odpovídat i v popisu se na další vaše dotazy 221 554 222. Esemesky 605 55 4 osmičky.

Stanislav JURÍK, moderátor
Do dnešního pořadu co vás zajímá lékařskou tématikou gastroenteritida, který takhle to říkám správně. Voláte i píšete svoje dotazy, naším hostem je MuDr. Petr Mikoláš. A další esemeska zní: týká se můžeme si říct název toho léku je to Arcefuril, říkám to ano. Užívat jednou preventivně o dovolené u moře, tak jak radí lékař, anebo až, když vzniknou nějaké potíže, ptá se posluchačka Boži se podepsala.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Je to zase schizma mezi námi lékaři. Je to svým způsobem střevní antibiotikům a ta by se nadužívat neměla, čili ta preventivní, my říkáme profylaktické užívání se až tak úplně nedoporučuje, pokud to zase není země zase, když pojedu do Chorvatska nebo do Turecka nebo na Djerbu, což jsou dneska skoro evropské destinace s tou kontinentální stravou a nedostávám tam potraviny a nápoje s rizikem kontaminace, tak bych čekal na příznaky. Pokud pojedu do jihovýchodní Asie, někam na trek do hor s nejistotou, tak skoro bych byl velmi pro to preventivní užívání a zase ten zájezd do té, na tu Djerbu bude za 10 000 a do té jihovýchodní za 50, tak si ho nepokazím a skoro bych toto poradil to preventivní užívání.

Stanislav JURÍK, moderátor
Dobře děkuju za odpověď. Další esemeska se týká konkrétních problémů posluchačka píše: Mám měsíc problémy se žaludkem, je možno se u vás objednat nejbližší termín a tyhle dotazy, ale hlavně mám asi vředovou chorobu, napsala paní Jiřina.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Paní Jiřina může mít vředovou chorobu, tu by měl mít prokázanou endoskopicky a pokud ji v minulosti měla, tak stav v dnešní době poznání takový, že naštěstí dramaticky ubývá a ty, říká se respekt ubývá nádorů žaludku. Je jich čtvrtina co třeba před 40 lety v osmdesátých letech, pacientů je minimum a pokud nemá alarmující příznaky, hubnutí, zvracení krve, černou barvu stolice, což znamená krvácení, pozná se to z rozboru krve, klidně i režii praktického lékaře, že není chudokrevnost, tak se neopakují znovu dokola ty endoskopy, ale rovnou se léčí. Existuje velká skupina 25 léků inhibitorů protonové pumpy, omeprazol, pantoprazol, to nejsou výrobní názvy, to jsou chemicky názvy. Tyto léky suverénně během dvou týdnů zhojí vřed. A tedy třeba v režii naší, ale bez nutnosti endoskopie nebo v režii praktického lékaře stačí. 2 až 4 týdny užívat 2 tablety denně, ráno, večer a prakticky ve 100 % je lék účinný a vřed, kdyby byl na počátku té léčby a my to ani nezjišťujeme, rovnou takhle říkám kacířsky, tak je zhojen za ty 2 až 4 týdny. K nám na tu endoskopii přes tu, přes to síto praktických lékařů dojdou až ti pacienti, kteří mají potíže i nadále a ta léčba jim nezaúčinkovala, čili dneska se posunula léčba i vředové nemoci, která v očích řady lidí jako hodně vysoko vážná nemoc. My jí trošičku jsme obrousili ty ty ty rohy a drápky a léčí se to klidně v ordinaci praktických lékařů.

Stanislav JURÍK, moderátor
Takže doporučujete paní posluchačce, ať kontaktuje praktického lékaře.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Nechat si na měsíc napsat nějaký z těch blokátorů protonové pumpy. Mělo by se všechno spravit.

Stanislav JURÍK, moderátor
A jinak je možné snad vás najít na internetu.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Máme pevnou linku, mobil. Máme lidí hodně, objednanost veliká, ale na endoskopie třeba měsíc trvají a koloskopie 2 objednací doby, ale popovídat si o problému a poradit a vyšetřit základně, třeba krev, sonografii máme do týdne nebo tří dnů.

Stanislav JURÍK, moderátor
Vy jste zmínil v tom prvním bylo v předešlém vstupu, že teď je, v uvozovkách velký hit ta potravinová intolerance jako celiakie, a tak dále. O co se vlastně jedná obecně, co to jsou ty potravinové intolerance správně.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Ty alergologové dbají na to, abysme neříkali alergie, protože alergie je celostní reakce organismu, včetně zúžení průdušek a zarudnutí kůže a otok jazyka a víček, čili taková taky existuje, třeba na muňku mlynářská alergie, a tak dále ti lidé se dusí a nemají průjem a jenom zažívací potíže, ale celkové život ohrožující stavy a ta intolerance, jestli je to jenom, protože se o tom hodně mluví hodně se v tom bádá, tak se nalézá v legraci dám vsuvku, říká se není zdravých pacientů, jsou jen málo vyšetření pacienti. Čím víc mi lékaři kolem toho pacienta kroužíme a ten pacient často na základě velmi svou svůdných informací často nalezených na internetu a podobně, Dr. Google hovoří říkáme, tak se domáhá další a další vyšetření, když ho natestujeme na 15 20 věcí, tak ta 1 vyjde třeba lehce přes hranu. A ten pacient by mohl ale jsme někdy jsem s hloupě být jakoby stigmatizován, našli jsme vám alergii nebo intolerancí správně řečeno, na sójové boby a on je buď vůbec nejedl a vlastně se ho to nemusí týkat, anebo mu nevadí a to tělo reaguje trošičku ne úplně prvoplánově, takže my spolu s alergologem a imunologie se malinko snažíme tu hranici zase posunout. Těch intolerancí je opravdu mnoho, píšou se o tom tlusté knihy a možná za 5 10 let zjistíme, že to byla jenom vlna, že to byl módní boom. Řada lidí drží bezlepkovou dietu, aniž by měli prokázanou medicínsky věrohodně intoleranci lepku a ublížiujou si tím trošičku, protože si zúží spektrum potravin. Dneska jsem u těch 20 30 let, Amerika byla vždycky před námi, takže tam řada lidí drží bezlepkové diety, aniž by měli intoleranci a je mezi nimi větší výskyt diabetu druhého typu, čili cukrovky, což je daleko závažnější, než trošku nafouklý břicho a nějaký trošku průjem. Ale ten průjem mohou mít i z té nervozity a z toho hektického stylu života, svedou to na ten lepek. A ten placebo efekt té víry, že vynecháním, teď říkám lepek, ale můžete být i ten právě jiný typ potraviny, ten placebo efektně malinko polepšíme subjektivní prožívání, čili oni se opravdu cítí komfortněji bez té mouky, bez toho mléka, bez toho cukru. Bílé jedy, mouka, cukr, mléko. Je to zase, letí to světem a má mnoho to zastánců a mnoho důkazů je, že to je dobře, to malinko trošku omezit cukr, určitě nám nic zdravého nepřináší, přislazované nápoje, včetně nějakých aspartam podobně, ale je zbytečné se toho bát, měli bysme najít střední cestu.

Stanislav JURÍK, moderátor
Rozumím. Když, když tu otázku otočím a řeknu, že sice mi doktor zjistil nějaký nález třeba typu potravinová intolerance. A já žádnou dietu držet nebudu, stane něco zásadního?

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Nestane, u té  intolerance lepku, tam ano. Tam může dojít teda přetížení toho imunitního systému. A po letitém nepoznání z té nemoci a ne to, jak si nedodržování bezlepkové diety, tak je popsán v malinko větší výskyt třeba lymfom, čili vlastně nádorů imunitní tkáně střeva. Jsou to procenta, není to desítka procent, ale není to taková chyba občas hřešit nebo udělat tu jakoby průlom do té diety. U toho lepku teda správně lékař řekne striktně nikdy více lepek ale u těch takových těch více složitých nebo dojmologicky zdůvodněných, tam ta chyba není. My si neublížíme, nás to může potrestat nafouklým bříškem a větší počet návštěv záchoda, nic se nemůže jiného stát.

Stanislav JURÍK, moderátor
Ptejte se pana MuDr. Petra Mikuláše 221 554 222. Esemesky chodí na 605 55 4 osmičky.

Stanislav JURÍK, moderátor
V dnešním pořadu se ptáte MuDr. Petra Mikuláše především na gastroenterologii, takže další posluchačka telefonu dobrý den.

posluchačka
No dobrý den já taky zdravím oba 2 pana doktora pana, které vás chtěla zeptat. Já taky mám něco musím mít něco za žaludkem, protože shodila jsem 8 kilo a teďka, je nemůžu nabrat. Beru prášky taky na pan /nesrozumitelné/ . ráno ten beru ráno a už beru druhý měsíc. Děláme dobře teďko na ten žaludek.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
To je správná volba toho lékaře, co vám to dal, 8 kilo váhový úbytek je samozřejmě jaksi znepokojivé. Ale my jsme někdy často rádi, že se ten pokles zastaví, kdyby tam slovo závažné. Třeba nedej bože zhoubné onemocnění tak ten člověk klesá dál, jestli se třeba poslední 2 3 týdny ta váha už zastavila a drží, tak myslím, že se úplnej důvod znepokojení není. My často nepřijdeme na to, proč to tělo najednou odhodilo tu zátěž váhovou, pokud se v tom těle cítíte dobře, teď to říkám hloupě, ale pokud vykonáváte veškeré své činnosti a staráte se o domácnost, o sebe, ale jestli odkud jste chalupy, tak všechno zvládáte, ten pantoprazol je lék, který spolehlivě hojí vředovou nemoc, zánět žaludeční stěny, čili gastritidu, refluxní nemocí no, čili to je takovej všehoj. A pokud se třeba další 2 3 týdny ta situace nezhorší a zůstane taková, jaká je, tak bych příliš jako nepanikařil. Kdyby to bylo dál zase znovu skočila ta váha dolů, tak určitě cestou praktického lékaře, objednat na vyšetření a ten žaludek vyšetřit endoskopicky. Možná mi to řeknete, že jste na tom před měsícem nebo před nima byla na té gastroskopii, to já nevím.

Stanislav JURÍK, moderátor
Tak paní je ještě ve spojení.

posluchačka
Všechno v normálu, v normálu.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Tak pokud jste to vyšetřený měla, tak je to v pořádku. Můžete to odškrtnout přišlo, odešlo. Buďme trošku velkorysí.

Stanislav JURÍK, moderátor
Dobrá děkuji za odpověď máme tady další telefonát ten váš dobrý den.

posluchač
Ano ano pane doktore, já bych se vás chtěl zeptat, já trpím nadýmáním, ale přes den vůbec jako, ale přes noc k ránu je to dost. Čím by to tak mohlo být a ten Espumisan mě vůbec nezabírá.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Ten je spíš je to látka účinná ve smyslu, ale  dávka té v té tabletce je opravdu malá. Ti lidé, kteří mně říkají, že tím trošku pomůže tak, když berou třeba 9 3× 3 tabletky nebo fotobuňky žlutavé denně tady nechci dělat promo akci pro jednoho výrobce jsou jiné. Silnější léky se stejnou účinnou látkou, ale já se vrátím na začátek nadýmání je pro nás prokletí někdy se vynoří mezi dveřmi ordinace pacient, že mám nadýmání tak je to vlastně. V 90 % nevinná věc, že mu jenom odchylně ta mikroflóra enzymy trávicí a na trávení se podílí žaludeční šťáva  šťáva žluč.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Pokud má někdo žlučník, tak samozřejmě jste trošku nebo nemá žlučník modifikováno a ta potrava, když se nedostane do kontaktu s tou s těmi trávicí šťáva tak, místo aby byla strávená, jako by shořela dobře jako suché dřevo v kamnech, tak se z toho mokrého dříví nebo nedostatkem přístupu vzduchu z kamen kouří a ten kouř. Je jaksi doprovodem tolika věcí, že se nedá dojít k jednomu konkrétnímu řešení, že bych řekl jezte jinde, jinak jinou dobu jiné potraviny to nadýmání při, jinak rámcově dobré zdravotní kondici je. Pro třetinu lidí možná prokletí, ale i společenský handicapu nemůžou do divadel nemůžou pracovat s lidma na úřadech, protože si potřebuju odskočit a jaksi ten vzduch uvolnit a budiž vám opět útěchou, že v tom nejste sám léta pomoci strašně obtížná. Někdy pomohou trávicí enzymy to vám zase v lékárně prodají není to ani na recept takové ty výtažky z těch vepřových linek někdy pomůžou čaje a takové různé od vzdušní radši, ale je to velmi svízelné, a to, že to je v noci neznamená nic nebezpečného to vlastně se tam nahromadilo to jídlo za celý den ono tam do kvasu je a do do produkování ty plyny. Je to odpověď vyhýbavá ale budu upřímnej s tím strašně těžká práce neumí je to někdy odstranit jo.

posluchač
Pane doktore, to ty plyny jo, ty jsou bez zápachu.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
No, tak to je kysličník uhličitý převaha toho plynu ten metan sirovodík to bývá, konkrétně po vajíčkách a po nějakým hnutím pečivu a podobně, ale ten vzduch samotný ten kysličník uhličitý to je ve zápasník plynulého roztahuje to třeba dělat neplechu. Budiž vám těch skutečně v tom nejste sám. Tak děkuju přeju hezký večer taky na shledanou.

Stanislav JURÍK, moderátor
Další esemeska přišla se zkratkou PPI nejsem úplně jist vadí dlouhodobé užívání PPI. Beru 10 mg o Praze už 9 let.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Jsou na to různé názory byl lépe, prosím, Proton inhibitor, neboli inhibitory protonové pumpy to jsou ty paní co bere pan v Praze to jsou ty haly si dia omeprazol a moc teď zase bych se tady komerčně měl opravit jsou to 25 let suverénně po antidepresivech nej předem by se na něj léky světa, protože každého druhého tlačí žaludek a je to univerzální zase to jsem řekl ten všeho od pálení žáhy přes vředy záněty sliznic žaludku. A byla doba velmi uvážlivého užívání pak přišla před pěti osmi lety doba rozmachu i mí kolegové lékaři a řeknu rovnou moje maminka moje paní si občas zhubnou PPI. Řeknu občas ale má mnoho lidí se znalostí věci, který berou denně tablet bez ní by se jejich kvalita života zhoršilo pálila Žáha měli by bolesti žaludku berou to 20 25 let a nemají problém, čili ani dekády trvající užíváním jednotlivých pacientech jsem se nepotkal s nějakým nežádoucím účinkem statistiky vědecké práce mluví o jistém hlubším sklonu k osteoporóze, jak pneumonii pacientů co leží v nemocnici, protože taky Stalina žaludečních šťáv chrání proti infekci dýchacích cestách. Snad někde s rychlejší rozvoj senilní demence, ale je to všechno ve stadiu výzkumu základní je, když mi dělá dobře beru nejmenší možnou dávku bere 10 mg. Plná dávka toho nepracuje 80 mg denně, čili ten tazatel se nemusí tak ať má ze života pohodu dobrá.

Stanislav JURÍK, moderátor
Ještě stihl před písničkou reakci na to celé dětskou dietu čekal jsem to trochu mupaní píše, prosím, názor týkající se toho co jste před chvílí řekl přísné dietě prokázané cel, jaký nemám žádný problém při občasném řešení, když si s chutí sním třeba Žitný rohlík to je pochoutka. Nadýmání mám naopak při dodržení diety bez lepku, takže jak jste řekl občas, když si dám Žitný rohlík nebo prostě lepek. Aspoň si pochutnám zdraví Jana, takže.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Asi ani tvrzení plně souhlas vy jste jako ječmen je také obsahuje lepek ten existuje bezlepková piva řada mužů celiaků, aby na bezlepkové pivo nechutná, tak si jednou za týden jdou na 12 klasický ležák. Tak jim to schvalujeme, protože jsme lidé a ne roboti, takže.

Stanislav JURÍK, moderátor
Plný souhlas paní ano za chvilku ještě pokračujeme v pořadu co vás zajímá stále posloucháte na vlnách rádia vašeho kraje rady Dr. Petra Mikuláše.

Stanislav JURÍK, moderátor
Posloucháte pořad co vás zajímá ještě chvilku bude na vaše dotazy odpovídat pan Dr. Petr Mikoláš plzeňský gastroenterolog. Sešly se nám tady dotazy ohledně těch základních záležitostí já bych možná. A také je tady dotaz tím směrem vedený trochu nám jaksi odboural ty obavy ten strach. Z toho vyšetření u vás se tady se někdo se tady ptá v esemesce na to, jestli se kolonu skupin nebo koloskopie, jestli je možné hlavní je češtinář ústav, řekl to kratší kolo kolo dobrá koloskopie, jestli se provádí už dnes za narkózy poslali to hodně bojí.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Slovo analgosedace užívám narkóza je úplné vymazání tedy vzpomínky a hluboké uspání, zatímco analogu sedace se odehraje preparátem bída Zola většinou na většině pracovišť pacient jakoby z ospalé. Může i na jedno oko přihlížet na televizi vidí obsah svého střeva našeho vyšetření. Ale přirovnal bych to k tomu, že i třeba zasekne mírnou bolestí prožívanou v té vteřině. Poté výkony po pěti sedmi minutách ukončen pokud není komplikováno straně nějaké polypy on tam 20 minut pospává vypouští vzduch ten kysličník ani ne 1000 určitě vzduch místností, který tam na škole Nosko přepouští loni, a to teď to dělá ten diskomfort napjatí toho střeva vlastně uměli vyrobíme velké extrémní až bolestivé na hnutí, a to až přesně odezní tak ten pacient je doprovozen rodinným příslušníkem domovu tam si hodinku pospí a pak si čte papíře, že by u nás na vyšetření, jako by se mu to políčko filmu, kdyby na té koloskopii z toho života úplně vystříhne a jedině okolím je ujištěn, že opravdu byl řádně vyšetřen, čili není se čeho bát funguje to dobře přiznám se, že za mého mládí začátku gastronomických to byl jeden z 20 dostával tu analýzu sedací. Ženy po komplikovaných porodech císařských řezech operativou z adres zemi předpokládali mistrovství v břiše. Takový ten konfekční český muž s mírným bříškem to snáší nejlépe, protože ten břišní tuk, který nám obaluje trošku to střevo tak jako vypění jako montážní pěna, a to střevo bolí, protože vychyluje metou endoskopy z jeho polohy. A pokud je v tom takové přiměřené mřížku zafixováno takto takřka nebolí na tom byl před svým ve svých 50 letech, abych šel svým pacientům jaksi příkladem nebo mi to skoro vůbec neměl jsem, jak jsi se sem do tajů jsem domů přednášet medikům, takže já se nebojím za své pacienty s ručím, že ano, otázka zněla analgosedace podáváme 9 z 10 pacientů dnes zase ten poměr úplně obrátil jakoby jsme si šli trošku pro tu měkkost o tom podání rozhoduje lékař, anebo si o nich řekne pacient pacient si by mohl nabídneme a pacient s tím souhlasí nebo nesouhlas je poučen předem týden 2, když mu vysvětlím, jak se má připravit projímadla, že má si přivezl doprovodit celý den nebude smět řídit. A že bude trošičku v takovém jako rauši a toto, když akceptuje tak, že mu tato injekce poskytnutá hradí pojišťovna nic nepřiplácí funguje to naprosto jako na běžícím pásu jsou lidé naprosto jsem tady už třeba chodí kontroly jsou po nějakém výkonu operací zdařilé třeba pro nádor chodí jen rok mají to třeba o něco kratší právě operací a snáze se to provádí. Ty tam chodí do cukrárny na zmrzlinu za 10 minut sednou na údajnou dům, takže i tento prožitek je zajímavě Evropa je dělena na 2 zóny Skandinávie Benelux takové ty.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Protestantské země tvrďáci. 70 % bez anestezie Francie Španělsko Itálie Německo se tak dělí Česko už začíná ve víčka injekce ustávat díky.

Stanislav JURÍK, moderátor
Rozumíme vám dobrá jsem rád, že i takhle Evropa rozdělena, tak se dá pojmout, no skončíme esemeskou, která se týká Crohnovy choroby my jsme tady v úvodu slibovali, že se budeme věnovat. A shodou okolností se téhle otázce věnuje tahle esemeska máme v rodině pacienta, který neléčí Crohnovu chorobu prostě toleruje ji, jako kdyby nebyla. Nedrží žádnou dietu žádný režim je to velká chyba.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Řeknu, tak to není, kdy není to velká chyba, protože zřejmě jen Šťastné planetě. Crohnova nemoc má tolik variant průběhu od toho těžkého spíš chtěli mi operacemi. Umělou výživou recepčním výkony propojením píštěle tenkých klíček nebo do pohlavních orgánů dramaticky devastující nemoc.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
To je takzvaná ta fistule nějací forma a pak je taková spící intolerantní, která jenom zvýší výšku sliznice ta se zahojí jizvou. My se snažíme přispět, aby se to nevrátilo tím, že podáváme léky. Ale řada lidí mladých zejména 20 30 40 lidí, a to je ten segment to postihuje. To prostě se pokusí vytěsnit. Mám lidi dělí silou svých myšlenek a po příkladem třeba přírodní léčbě. Já to nepodporuji ale věřím, že tam ta energie, kterou to sebere v tom těle nasbírá. A ten pacient skutečně, kam.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Chodí na kontroly a kontroluje převážně ze testů krevních a případně nějakým grafickým zobrazila metodami. Ten pacient desítky let úplně v pohodě, a to že nevíte státu, že je vlastně nedrží dietu ta nemoc by se o sobě dala vědět, aby ho potrestala, kdyby udělal ten krok přes čáru. A pokud on tu čáru má hodně daleko žije v tom prostoru plným životem bez diet bez omezení. Funguje tak my vlastně mu. Z medicínských knih řečeno, radíme, aby malinko ubral malinko něco bral nějakou udržovací léčbu, ale v duchu si říkáme příroda, anebo pánbůh nebo karma dobrá ho miluje a přejeme mu to vůbec ani nezlobíme, že tak trošku lajdák a tu nemoc vytěsnil ze svého.

Stanislav JURÍK, moderátor
Života dobrá. Poslední slovo bude mít někdo z našich posluchačů s dotazem dobrý den.

posluchačka
Dobrý den tady je posluchačka z Domažlicka jsem se chtěl zeptat pana doktora. Totiž byla zjištěna 2× chronická aktivní množství třída a byla jsem 2× léčená antibiotiky vždycky teda jiná kombinace vždycky se mi tam bych potom po. To vyšetření a rozborem zjistili hele oba FR Miro mírná kolonizace tak jsem se chtěl zeptat, jestli teda mám zase pocit nechat teda na co ty antibiotika, jestli by já teda potíže vůbec.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Nechtěl jsem se chtěl zeptat promořenost Halíkova, které v populaci 25 % našich končinách některých zemích 50 jihovýchodní Asii 100. A helikobakter pylori byl modla devadesátých let, kdy se říká, že je svázán s výskytem 12 ligového řadu těm lidem, co se každé jaro podzim ten, kdo nás, nikoliv převzít sil objevil a měli potíže. Je velká snaha to helikoptéra vyhubit. A diagnóza chronické aktivní klastry týden nejběžnější nejobvyklejší odchylka od normy, když budu mít škálu 1 až 10 a desítka bude vřed a jednička bude nejzdravější tak vy jste na dvojce trojce. Ta nemoc ta diagnóza není nějak život ani zdraví ohrožující. A smysl by mělo s tím Helicopter bojovat, kdybyste měl potíže. A jako perlička se ví, že třeba proti nádorům jícnu ten Helicopter chrání u lidí, kteří.

Mudr. Petr MIKOLÁŠ, gastroenterolog
Nemají potíže a mají svého helikoptéra se méně vyskytuje rakovina jícnu, takže všechno zlé někdy pro něco dobré. A boj s tím Hlinkova, které někdy velmi svízelný on má rezistenci na ty antibiotika a kolikrát těm silným antibiotika má pro, omlouvám se na češtinu s uděláme pacientovi víc škody než užitku, takže paní na Domažlicko vzkazuju, že jíte harmonicky dobře se stravují té pravidelné klidné stravování žádný velký stres a ten Helicopter v tom vašem žaludku bude bydlet jako takoví spolubydlící, aniž by vám škodil skutečně ta mírná kolonizace navíc taky popsaná, takže nebojte se ho nechte to být zatím bych to nechal na místě je, že vám mockrát děkuju taky na shledanou hezký Chodský slavnosti v sobotu děkuju děkuju na shledanou na shledanou mockrát.

Stanislav JURÍK, moderátor
Děkuju pane doktore, v obraze já moc děkuju za to, že jste takhle fundovaně odpovídal koneckonců teď přišla esemeska obdivuji fundovanost a statečný přístup proti možnosti celiak dětských dietách, a to je jenom teďka zatím naším povídáním pan Dr. Petr Mikoláš byl naším hostem. Děkuji vaše odpovědi budu se někdy příště na shledanou děkuju za pozvání hezký pozdrav do éteru a pevné zdraví a dobrou mysl všem posluchačům Stanislav Dyk slouží přeje příjemný zbytek dne samozřejmě rádio vašeho kraje hezký večer.

Klíčová slova: