Drahota a zdravotně postižení

 
Prima

18:55 Hlavní zprávy

 
Petr SUCHOŇ, moderátor

Jednou ze skupiny, která pociťuje zdražování velmi výrazně, jsou zdravotně postižení. Hlavně ti, kteří jsou závislí na elektrických pomůckách. Obávají se, že na účty za energie prostě nebudou mít.

Monika BERÁNKOVÁ, redaktorka

Paní Renáta musí být kvůli vzácnému onemocnění napojena na dýchací přístroj 24 hodin denně. Stará se o ni maminka.

Miloslava JESLÍNKOVÁ, Renátina matka

Pravda je, že ten přístroj je na elektriku. K tomu je potřeba odsávačka, zvlhčovač vzduchu, což je taky na elektriku, a ty energie, jak se zvyšujou teď pořád, tak trošku se obáváme do budoucna.

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením

Pro lidi, kteří používají ten přístroj prakticky 24 hodin denně, tam ty náklady jsou ještě vyšší, takže minimálně 2 000 Kč měsíčně. Obrací se na nás hodně lidí, denně to je možná 10, 15 lidí, ti lidé říkají, že je drahá energie elektrická, topení a pak samozřejmě pohonné hmoty.

Miloslava JESLÍNKOVÁ, Renátina matka

Ten nákup, že jo, že je o spoustu dražší. Ty zálohy na ty energie. My platíme měsíčně, teď nám spočítali nový zálohy zvýšený, 3 400. Předtím jsme měli asi 2 600, platí se nájem, jsme v bezbariérovém bytě, platí se víc.

Monika BERÁNKOVÁ, redaktorka

Vláda tvrdí, že na lidi se zdravotním postižením nezapomněla a s drahými energiemi je připravena pomoct.

Marian JUREČKA, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/

Chystáme se pomoci speciální cenou, pomocí pro lidi s handicapem, kteří třeba mají vyšší spotřebu energie, například na oxykogenerátory nebo na nabíjení invalidního vozíku.

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením

Těm, co mají dýchání přímo do průdušnice, těch lidí je asi 300 v republice. Tam je to dokonce tak, že ten člověk musí mít ten přístroj zapnutý pořád, jinak by umřel. Těch, co mají tzv. brejle, tzn. že mají kyslík do nosu zavedený a můžete si to kdykoliv sundat, těch je asi 6-7 000.

Monika BERÁNKOVÁ, redaktorka

Podle Mariana Jurečky by vláda měla příspěvky pro zdravotně postižené projednávat příští týden. Konkrétní podmínky přidělování ale nechce komentovat, dokud není rozhodnuto. Monika Beránková, CNN Prima News.

Klíčová slova: