Domovy pro seniory, Domovy se zvláštním režimem, Domovy pro osoby se zdravotní postižením

 
ČRo - Olomouc

10:04 Apatyka

 
Bořek VOLNÝ, moderátor

Dobré dopoledne z Českého rozhlasu Olomouc teď konkrétně od mikrofonu Bořek Volný. Máme čtvrtek. Bylo 10 dopoledne. Ještě máme taky měsíc červen. Za okamžik stále ještě premiérové živé vydání poradny Apatyka Českého rozhlasu Olomouc. O prázdninách pak nabídneme samozřejmě tradičně opakování některých vydání Apatyky. O domovech pro seniory, domovech pro zdravotně postižené a taky dost možná o domovech se zvláštním režimem. Pokud vám zatím ta sousloví nic neříkají, typy pobytových sociálních služeb rozebereme dnes v Apatyce Českého rozhlasu Olomouc. Chceme vysílat s panem ředitelem jednoho z takových zařízení a klidně i s vámi a s vašimi dotazy. Napsat můžete SMS. Neváhejte s tím. Pošlete na číslo 723 70 33 51. A brzy bude možno také telefonovat do studia na linku stále ještě živě v Apatyce Českého rozhlasu Olomouc na 221 555 444. Jaký je vlastně proces žádání o posuzování a následného přijímání nejenom pro domova pro seniory? Jaký je taky třeba rozdíl mezi těmi různými centry co teď na soukromé komerční bázi rostou jako houby po dešti často jako centra pro klienty s Alzheimerovou nemocí a mezi sociálními zařízeními státními, krajskými, obecními, příspěvkovými? Některé z prvních otázek pro člena Asociace poskytovatelů sociálních služeb také pro Olomoucký kraj. Hlavně ředitele zařízení s několika typy těch pobytových sociálních služeb, pana ředitele Domova u rybníka Víceměřice, pana Mgr. Felipe Sancheze Lopeze. Pěkně vás vítám ve zdravotně sociální poradně Českého rozhlasu Olomouc, pane řediteli. Dobrý den.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Dobrý den. Děkuji pěkně za pozvání. Přeji příjemné dopoledne všem posluchačům.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Tak pěknou slovenštinu jsem sledoval ale pro ukojení ten pochopitelné zvědavosti mé i posluchačstva, tak na okraji do závorky. Slovenština zazní po čase, vítaná mnohdy u našich posluchačů v rádiu. Vy jste vyrůstal na Slovensku s otcovými kořeny ale někde jinde.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Můj otec je z Jižní Ameriky. Takže my jsme doma taková mezinárodní rodina. Jsem ze Slovenska s jiným jménem ale pracuju a funguju v České republice.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Jak dlouho jste, mimochodem, právě ve Víceměřicích?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Bude to už čtvrtým rokem od nástupu do funkce.
Bořek VOLNÝ, moderátor
No a teď k věci. Co konkrétně právě v Domově u rybníka vy u vás provozujete nabízíte poskytujete za ty typy sociálních služeb? Co najdeme v Domově u rybníka ve Víceměřicích? Co je co za službu pro koho, pro jakého klienta? Kdo je kdo?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Tak v podstatě my poskytujeme 4 sociální služby. 4 pobytové sociální služby. Poskytujeme domov pro osoby se zdravotním postižením. Poskytujeme službu domov pro seniory. Poskytujeme službu domov se zvláštním režimem a chráněné bydlení. Co se týká těchto služeb a nějaký rozdíl v těchto službách, tak domov pro osoby se zdravotním postiženým aspoň u nás je služba určená lidem s mentálním tělesným nebo kombinovaným postižením. S tím, že žadatelé o tuto službu jsou ve věkové kategorii od 18 let. To znamená, že kdo nám spadá do cílové skupiny, tak stává se automaticky žadatelem o sociální službu. Potom máme domov pro seniory, které je jedno z nejrozšířenějších služeb v rámci České republiky. Je to služba určena vlastně lidem v důchodovém věku, který z důvodu věku a nepřízně životní situace potřebují pomoc jiné osoby. Potom tam máme domov se zvláštním režimem. Je to vlastně služba, která poskytuje starostlivost lidem s Alzheimerovou demencí. Takže je to dost náročná služba i po psychické stránce. Chráněné bydlení je v podstatě služba, kde poskytujeme starostlivosti lidem, kteří chodí do práce. Takže jakoby taková podpora a snažíme se jich začlenit do toho běžného života.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Ještě jednou tedy pro pořádek pomalinku. Já jsem si říkal, že nejvíc bude asi klientů a i nejvíc zavedená dlouhodobě služba tedy domov pro seniory, domov důchodců dříve. Vy jste mi říkal, že ne, že je to možná tak srovnáno a že to bude ještě větší rozmach a rozsah u jinačího typu sociální služby u vás.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Ano, ano. V podstatě s těmi přibývajícími lety evidujeme neustále větší nárůst žádostí právě na domově se zvláštním režimem z důvodu Alzheimerovy demence, která se vyskytuje v populaci častěji. Samozřejmé s tím ohledem, že sociální služby dneska jsou taky trend, že se snažíme lidi udržet co nejvíce v domácím přirozeném prostředí. To znamená, že i ty domovy pro seniory pokud je možnost udržet seniory doma, tak snažíme se to řešit terénní službou nebo pečovatelskými službami, na které určitě netřeba zapomínat. Nemáme tu jen pobytové ale i ty terénní služby. To je celý komplex sociální služeb.
Bořek VOLNÝ, moderátor
V terénu, tedy doma v přirozeném prostředí. Ambulantně dochází pracovník sociální péče. Tak tomu se třeba taky můžeme věnovat. Jsou vlastně různé úrovně různě pak i způsoby úhrady a výše úhrady třeba i té terénní domácí péče a tak dále, a tak dále. Ono vůbec to jsou názvosloví nomenklatura v té sociální péči je velmi zvláštní. Někdo třeba zařízení následné péče primárně vidí jako nemocniční lůžka neakutní. Pak někdo na doléčovací centrum na LDN zařízení a podobně. Tak když jsme u toho zkrátka DS bychom mohli říct, že je domov pro seniory. Ale není jich nejvíc, protože zůstávají doma za A a za B jsem říkal, protože...
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Snažíme se vlastně je držet v přirozeném prostředí doma. To je jedna věc a druhá věc i ten zájem v podstatě každým rokem o tuto službu klesá a naopak narůstá zájem o službu DZR - domov se zvláštním režimem.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Nejčastěji tedy klienti s Alzheimerovou demencí. Však další dotazy třeba už i od posluchačů. Myslím, že zkušenosti jenom z Asociace poskytovatelů sociální péče České republiky ale i konkrétního zařízení u nás v kraji Prostějovsko Víceměřice, pan Mgr. Felipe Sanchez Lopez zodpoví doufám, že jak jsem ho žádal opakovaně písemně i telefonicky trpělivě z praxe jako dobré rady. Dneska v Apatyce Českého rozhlasu Olomouc můžete. Nám zavolat, tedy jemu, panu Mgr. Felipe Sanchez Lopezovi na číslo 221 555444 nebo napsat. Slovenština i v písních. Team Palo Habera Nemám čo ztratit. Tak taková bilance ovšem řekněme padesátníka. 10 hodin 19 minut. Slyšíte-li nás živě ne třeba přes web Olomouc.rozhlas.cz je tedy čtvrtek 17. 6. a ještě tedy také živě vysíláme premiérové díly Apatyky Českého rozhlasu Olomouc. Jako vždy sezóna končí vlastně s koncem školního roku. Pak opakování některých dílů z uplynulé sezóny. Je čtvrtek 17. června a už jsme tady s panem Mgr. Felipe Sanchezem Lopezem z Domova u rybníka ve Víceměřicích udělali, řekněme, takový ten přehled takové ty druhy takovéto portfolio sociálních služeb. Ona samozřejmě může být velice vítaná třeba pro seniora, který je dosud v domácím prostředí nějaké centrum denních služeb. Vídám jedno třeba v Olomouci. Tam se vyloženě aktivizují ti senioři, učí se tam spoustu věcí. To předpokládám, že ale je běžnou součástí třeba té pobytové služby.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Ano, můžeme vlastně říct, že ta pobytová služba je v podstatě až ten vrchol toho ledovce. My se snažíme pokud to zvládne samozřejmě člověk, aby navštívil buď ty denní centra ale využil pečovatelskou službu, která chodí za ním do domácnosti. A pokud už toho není schopný zvládat ani s takovou pomocí, tak tehdy přichází  ta pobytová služba.
Bořek VOLNÝ, moderátor
To by byl domov pro seniory ale pak jsou tady možné ty cílové skupiny typ klienta, který má opravdu problém - zdravotní, psychický a podobně. Jste říkal Alzheimerova demence. Té strašně moc přibývá. Teď se objevila, pravda, nějaká čerstvá zpráva o zázračném léku ale s rezervou s rezervou. Třeba jich ubude. Uvidíme.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Uvidíme. Necháme se překvapit.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Ta společenská poptávka objednávka zrovna po Alzheimer centrech nebo potom u těch zřizovatelů na obec, stát, kraj konkrétně, jsou to ty domovy se zvláštním režimem? Mohli bychom, prosím, jak lehce vystihnout ten rozdíl u těch příspěvkových domovů se zvláštním režimem a teď u těch velmi velmi často rostoucích komerčních soukromých celých řetězců Alzheimer center a podobných?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Určitě si musíme všichni uvědomit, že stejně jako v jiných oblastech i prostředí sociálních služeb je nějaký konkurenční trh, kde na jedné straně máme ten soukromý sektor a na straně druhé máme veřejný sektor. Co se týká toho veřejného sektoru, většinou jsou tam zřizovatelé těchto zařízení kraje, obce a města. Na straně druhé ti soukromníci jsou většinou různé instituce firmy, které do toho zasahují.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Víceměřičký domov je zřizován obcí?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Ano.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Hned kousek dál je známý Nezamyslický zámek, a to je hned ale zase krajské zařízení?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Ano, to je krajské zařízení. V podstatě my jsme od sebe 2km. Dá se říct, že se řídíme těmi stejnými ustanoveními. Akorát každý má jiného zřizovatele.
Bořek VOLNÝ, moderátor
No předpokládám, že praktický dopad na klienta to bude mít asi nějaký, že? Myslím teď ne ten zřizovatel obec versus krajský úřad ale soukromé komerční zařízení typu Alzheimer centrum a ten domov se zvláštním režimem nestátní tedy.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Ano určitě. Co se týká nějakých legislativních norem, tak ty  musí naplňovat oba poskytovatelé. Rozdíl hlavní je v tom jaké služby se nabízejí u jednotlivých poskytovatelů. Hlavně ten soukromý za co si účtuje samozřejmě za ty služby. To je velký rozdíl.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Předpokládám, že i u vás se musí něco platit na všech úrovních těch pobytových služeb. To bychom mohli komentovat obecněji a srovnat s těmi soukromými zařízeními.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Obecně můžeme říct, že klient si u nás zaplatí v podstatě zjednodušeně řečeno ubytováni, které je zákonem stanovené na maximální úhradu 210 Kč za den a plus se hradí samozřejmě strava. Ta je v úrovni 170 Kč na den. Samozřejmě do toho vstupují další fakultativní činnosti a různé jiné činnosti, které si ten klient může koupit. U těch soukromých je tam řada dalších jiných služeb, které samozřejmé je potřeba si říct opravdu a hlavně za kolik to bude. Tak v tom vidím ten velký rozdíl.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Jsou to asi řádově větší částky za ten měsíc, která inkasují ta soukromá zařízení sociální péče
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Jednoznačně ano.
Bořek VOLNÝ, moderátor
A teď bychom se mohli dostat k tomu můžeme to vzít za ten konec toho DS - toho domova pro seniory domova důchodců. Proces. Jaká je nejčastěji životní situace, říkáte, v sociálních službách? Kdy tedy oslovím domov pro seniory? Kdy je to dobré už na to myslet a jaký je proces potom žádání, posuzování, schvalování, sociálního šetření?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Velmi často se potkáváme například s tím, že je rodina, která má svého blízkého, který se dostal do nějaké nepříznivé životní situaci. Ať už v důsledku úmrtí v rodině nebo vážného úrazu, vážné nemoci.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Třeba partnera seniora.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Například. Protože tam je velmi velká citová vazba. Když nastane tato situace, tak najednou rodina jde řešit co s tím člověkem dotyčným. V tom my jsme vlastně vždycky připraveni pomoct co s týká nějakého poradenství, které je samozřejmě vždycky bezplatné. Takže kterýkoliv klient nebo zájemce o službu se na nás může obrátit. A ten proces samotný té žádosti je v tom, že každý zájemce si najde dělaného poskytovatele, ke kterému samozřejmě chce jít.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Je tam nějaká spádovost lokální nebo já můžu jít do Prahy?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Chtít můžete ale v rámci samozřejmě toho sociálního šetření, o kterém si potom povíme, se přizhlíží i na, z jaké lokality se člověk nachází.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Jsou za to body?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Dá se říct, že ano. Abysme primárně zabezpečovali tu komunitu.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Spádovost jaká taká tam je.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
V podstatě ano, měla by být. Jde o to, že ten žadatel o tu službu si podá žádost oficiálně, plus doloží všechny potřebné dokumentace, které je k tomu třeba včetně lékařské zprávy. Pokud je těch zpráv od doktora víc, tak doloží všecko co má a vypíše žádost o sociální službu a pošle k nám buď elektronicky, písemně, osobně. Následně je kontaktován sociálním pracovníkem, se kterým si dohodne termín sociálního šetření. To je vlastně proces, který nastává buďto v nemocnici nebo v domácím prostředí, kde naši pracovníci zjistí potřebnost a současnou situaci a potřebu té sociální služby. A následně potom je ten člověk zařazen do pořadníku. Já bych chtěl trochu vyvést z omylu, že  nerozhoduje o pořadí přijatí datum podání žádosti ale urgentnost na tu službu.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Potřebnost toho konkrétního individuální klienta. Felipe Sanchez Lopez taky vlastně vaším dobrým rádcem dnes v Apatyce Českého rozhlasu Olomouc. Můžete mu zavolat anebo klidně ještě stále napsat. Píše se na 723 70 33 51 a volá se... Posloucháte Apatyku, posloucháte tedy Český rozhlas Olomouc. Znovu můžeme jedině pozvat třeba nově naladěné posluchače a posluchačky i k těm reprízám opakováním v červenci a v srpnu. Tradičně výběr z uplynulé sezóny Apatyk vlastně od minulého podzimu až do letošního jara, řekněme. Ale tím pádem můžete ještě stále využít živého vysílání dneska ve čtvrtek sedmnáctého v 10:30. Do Českého rozhlasu Olomouc vedou kontakty 221 555 444 telefonický. A nebo ještě stále písemně neváhejte až na jedenáctou neotálejte 723 70 33 51. Tedy ten SMS písemný kontakt pro textové zprávy. Host ze sféry těch sociálních služeb a hodně asi těch pobytových zařízení, konkrétně z Domova u rybníka Víceměřice, pan ředitel Felipe Sanchez Lopez. Sociální šetření ještě bychom mohli lehce doprobrat. Co to je? Jak si to představit?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Sociální šetrní je následní proces po podání žádosti, kdy sociální pracovnici vycestují jakoby za tím žadatelem a zjistí jeho aktuální potřebnost na sociální služby. Sekáváme se v praxi, že ne každý žadatel o sociální službu je oprávněný žádat. To znamená, že často tu službu nepotřebuje ale zažádá si. Úkolem našich pracovníků je zjistit jakou službu potřebuje, jaký typ služby, jak urgentně. Následně na to slouží to sociální šetrní. Posuzujeme zdravotní hledisko a samozřejmě to sociální. Takže tam vstupují do toho různé činnosti od zvládání sebeobslužných činností, jak ten člověk dokáže komunikovat, jak se chová, v jakém prostředí například se nachází, jestli je ten člověk po nějakém těžkém úraze a má možnost kam se vrátit nebo nemá. To vše vstupuje do toho procesu toho sociálního šetrní.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Mluvili jsme hodně asi hlavně na úvod o tom DS - domovech pro seniory, domovy důchodců a DZR -  domov se zvláštním režimem typicky ve vašem případě zrovna U Rybníka ve Víceměřicích klidně s Alzheimerovou demencí. Bude to sociální šetření hodně jinačí? Předpokládám, že u toho DZR bude medicinální lékařské hledisko naprosto klíčové.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Máte v tom pravdu. Na to, aby ten člověk byl zařazen do služby DZR, tak určitě je potřeba vyjádření psychiatra, kde je ta diagnóza je stanovena. Můžeme říct příklady z praxe. Častokrát se stává to, že lidé například zamlčí, že člověk má nějaké problémy nebo má nějaké příznaky Alzheimerovy demence a žádají o jinou službu. Následně se jim vyhovují a ten člověk potom v podstatě v té službě mezi jinými klienty a jinými uživateli trpí. Trpí tím, že je jiný. Trpí tím, že ta nemoc ho výrazně ovlivní v chování, proto se snažíme tomu předcházet tím sociálním šetřením.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Což je škoda. Možná by měl i větší šanci zrovna na DZR, i když ta poptávka se zvyšuje.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Je to pravda. Častokrát ta motivace a možná ne úplně vždycky říct pravdu je to, aby se ten člověk rychleji možná dostal do té služby. Někdy lidé už ve snaze zoufalství sahají po tom co můžou. Takže proto to sociální šetrní je velmi důležité z hlediska další práce s tím klientem.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Můžete mluvit možná za region, možná za republiku v rámci Asociace poskytovatelů sociálních služeb ale především za vaše zařízení, soubor zařízení. Jaký je ten předpokládám stále převis nabídky a poptávky u jednotlivých typů služeb?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Ano, stále těch žádostí je podstatně více jako míst, které dokážeme poskytnout. Nejen v Olomouckém kraji ale dá s říct, že to je celorepublikový problém.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Jak je to s kapacitami těch jednotlivých služeb u vás?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Co se týká nás, tak v podstatě ty kapacity do nějakého porovnání tak můžu říct, že to je tak 1:2 přibližně z hlediska žádostí. Máme například kapacitu na DZR 36 míst s tím, že eviduje minimálně dvojnásobek žádostí. Ale nemáme momentálně na celorepublikovo stanovený nějaký centrální registr nebo centrální systém, protože mnohdy žadatelé o sociální službou mají více žádostí ve vícero  zařízení. Ne všude ty zařízení aktualizují ty pořadníky. Takže tam myslím si, že určitě by byl nějaký posun dolů. Ale to, že ten převis jednoznačně tam je, tak to jednoznačné.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Když jsme u toho, můžu si dát neomezeně žádostí do různých domovů?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Vy si určitě může dát neomezeně počet žádostí. To vám nikdo nebrání. S tím rozdílem, že při těch sociální šetřeních jsou poskytovatelé, kteří se i na toto ptají. Protože je jasné, že pokud máte těch žádostí několik, tak je větší šance, že se dostanete do zařízení než ten, co má tu žádost jednu. Takže to je taky jedno z rozhodujících kritérií. Dále rozhoduje o tom, jestli jste v domácnosti, jestli jste toho času v nemocnici, jestli se máte kam vrátit. Takže tam je strašně moc věcí, které se posuzují.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Ještě bude něco jinačího třeba u toho posuzování žádání přijímání do domova se zvláštním režimem? Bude tam něco zvláštního opravdu?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Zvláštní režim je v podstatě služba pojmenovaná možná i po tom způsobu té práce s těmi lidmi, protože vyžaduje individuální a intenzivnější přístup. Jednoznačně je to i pro zaměstnance nejen po té fyzické ale hlavně po psychické stránce náročné. Takže práce s takovými lidmi je myslím si dost těžká. Je třeba mít respekt k zaměstnancům, kteří v této službě pracují.
Bořek VOLNÝ, moderátor
A opravdu zvláštní zřetel. Apatyka Českého rozhlasu dnes tedy ta sociální tématika. Klidně za chvilku i s našimi písemnými dotazy. No tak zase pan Habera napsal tuším tuhletu písničku zpívanou česky od Karla Gotta. No a dnes pěkná slovenština a hlavně ty dobré rady ze sociálních služeb. Hlavně těch pobytových a zejména z Domova u rybníka Víceměřice i samozřejmě zastřešující celorepubliková regionální Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Tam všude má své místo pan Mgr. Felipe Sanchez Lopez. No a dotazy esemeskové. Poprosíme klidně i posluchače či posluchačku, který volal volala. Chvilinku to zvonilo ale položilo se. Tak klidně zavolejte. Mi vás rádi uslyšíme přímo ve vysílání 221555444. Ale teď tedy kontakt 723 70 33 51 esemeskový. Dotaz velmi konkrétní. Bude zajímat mnoho mnoho posluchačů a klientů potenciálních žadatelů. "Pane magistře Lopezi, dobrý den. Já bych se chtěla zeptat, když má seniorka důchod 7 528 Kč, musela by za pobyt v domově důchodců domovy pro seniory doplácet ještě rodina?" Děkuje paní Iveta v SMS zprávě. Je tam cokoliv jakákoliv proporcionalita, individualizace, úlevy poměrné placení?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Velmi zajímavý dotaz. Moc za něj děkuji. Samozřejmě, že máme i žadatelé, kteří nedosáhnou na tu úhradu. Tehdy se přistupuje k tomu, že úhrada je snížena, protože jakákoliv výška toho důchodu ten člověk musí mít nějaké to životní minimum, které by mu mělo zůstat bez ohledu na výšku platby za tu službu. Co se týká té úhrady, samozřejmě je tam úhrada snížená. A druhá část otázky byla?
Bořek VOLNÝ, moderátor
Jestli se musí podílet rodina, kdyby to sníženo nebylo?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
V zákoně oporo není, že by rodina musela doplácet. My pokud je tam nějaký převis, požádáme rodinu slušně, jestli je ochotna doplatit za svého příbuzného. Pokud ne, tak se to nevyžaduje.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Spíš jestli máte praxi třeba z Asociace poskytovatelů sociálních služeb, protože nejste to komerční to soukromé zařízení. Tak předpokládám, že tam ta úleva asi nebude připadat v úvahu?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Myslím si, že ne.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Tak by se to asi nezohledňovalo. Ta by chtěli plnou částku třeba komerční soukromý řetězce typu Alzheimercentrum. Další dotaz esemeskový. "Dobrý den. Tady je chronické onkologické onemocnění a řekněme ta následná péče, když to chápeme jakkoliv. Po ablaci prsu a uzlin mi lékaři v nemocnici po sociálním šetření řekli, že mám nárok na umístění v domově se zvláštním určením." To asi bychom zákoně směřovali nejblíže k domovu se zvláštním režimem. "Tam se mi ovšem vysmáli přímo v takovém zařízení. Děkuji."
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Zajímavá otázka. Pokud bysme šli, řekněme, v nějakém slovíčkaření a dali bysme do toho zvláštního režimu, tak jednoznačně na zvláštní režim nepatří lidé po ablaci prsníku. Pokud teda to není nějaké specializované zařízení, protože zvláštní režim je primárně zaměřený na ty duševní nemoce.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Co by tady připadalo v úvahu? Tak chce to, obecně řečeno, tu následnou péči nějakou dlouhodobější třeba nezvládnutou sebeobsluhu a tak. Léčeben dlouhodobě nemocných je velice málo, respektive  míst v nich zvlášť u nás v regionu.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Určitě bych toto směroval, pokud taková situace nastane, tak každá nemocnice by měla mít sociálního pracovníka, se kterým spolupracuje.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Mají tam sociální oddělení v nemocnicích.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Ano, v dané lokalitě je řada poskytovatelů sociálních služeb od ambulantních až po terénní. A doporučit možní v dané lokalitě službu, která nejlépe vyhovuje. Protože ta paní například by mohla být v domácnosti a za ní můžou chodit pracovníci a pomáhat jí.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Ambulantně terénně právě docházet.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Přesně a je pořád doma v prostředí. Takže je třeba určitě využít možnosti, které jsou v dané lokalitě.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Vím, že někdy nedají dopustit možná, jak na kterém obecním respektive městském úřadě, na ta sociální oddělení sociální odbory, že opravdu mají minimálně ten velikánský přehled soupis všech těch zařízení a vědí třeba možná lehce kapacity. Častokrát klienti bývají příjemně potěšeni, že jim tam dobře poradí a nasměrují je.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Ano, to je velmi dobrá intervence, protože sociálna oblast a celkově sociální sféra je velmi potřebná ve společnosti. Myslím, že si to uvědomuje každý z nás. A je dobré, když se tomu věnuje patřičná pozornost, protože dřív nebo později to potřebuje každý využít.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Čili obec nebo obec s rozšířenou působností nebo městský úřad bude mít sociální odbor. Anebo jsem-li při hospitalizaci nebo po hospitalizaci, tak tam jsou ta sociální oddělení.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Ano, tam je dobré se informovat a zjistit v dané lokalitě, jaké jsou poskytovatelé a využít možnosti, které nabízejí.
Bořek VOLNÝ, moderátor
No a Hana a Petr Ulrychovi ti mají zase svůj cíl - Nechoď do kláštera. Vysílání Apatyky Českého rozhlasu Olomouc. Ovšem teď živý telefonický dotaz a možnost oslovit pana Mgr. Felipe Sancheze Lopeze z Domova u rybníka Víceměřice. Myslím, že z Prostějovska teď taky paní posluchačka. Dobrý den.
posluchačka
Dobrý den. Tady je Dofková, Prostějov. Já jsem chtěla poprosit. Mě by zajímalo, kolik osob jako umísťujete ty pokoji v tom domově důchodců? A jestli je možnost mít jako samostatný pokoj?
Bořek VOLNÝ, moderátor
Jednolůžkový třeba i za příplatek?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Děkuji za otázku. Takže standardně snažíme se, aby byly pokoje maximálně dvojlůžkové. To znamená, že i z /nesrozumitelné/ technického standardu, který je v platnosti od roku 2016 by poskytovatel měl zabezpečit maximální počet lidí na tom pokoji v počtu 2. Ale samozřejmě můžete natrefit, že někde mají, dejme tomu, třílůžkové. Protože vzhledem k možnostem těch poskytovatelů, ať už finančním nebo těm prostorovým ne vždycky je úplně možné vyhovět v tomto požadavku. Ale u nás se snažíme ty dvoulůžkové.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Možnost nadstandardu připlácení a jednolůžkové, pokud tam vůbec jednolůžkové pokoje samozřejmě jsou? U vás jsou?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
My momentálně nemáme jednolůžkové pokoje. Ale co se týká jednolůžkových pokojů, tak samozřejmě po nich je obrovský dopit. Takže dá se říct, že ta čekací doba na uvolnění takového pokoje je poměrně dlouhá.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Ale tedy jsou vůbec, anebo nejsou?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Je to možnost ale u nás ne.
Bořek VOLNÝ, moderátor
u vás zrovna ne. Takže se ptát prostě různě na konkrétní domovy. Ještě byste chtěla a potřebovala něco vědět?
posluchačka
A ještě bych chtěla zeptat, kolik se platí za takový nadstandardní jednopokojový?
Bořek VOLNÝ, moderátor
Zrovna U Rybníka nemají ale kdyby jste věděl o klik se zvýší při nadstandardní platbě?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Tak maximální úhrada je stanovena na 210 Kč na den. To je ze zákona dané, takže pokud byste měla jednolůžkový pokoj, tak víc jak 210Kč za pobyt na den to nebude a plus je tam strava, která činí 170 Kč na den.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Co by dělal ten nadstandard, že jsem sám na tom pokoji?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Záleží podle ceníku. Vy na dvoulůžkovém pokoji zaplatit například 190 Kč na den. Nemáte vůbec jednolůžkový.
posluchačka
Děkuju za odpověď. Na shledanou.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Na shledanou.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Děkujeme děkujeme. Kratinké jenom srovnání využijme třeba té zkušenosti samozřejmě ze Slovenska a České republiky tady z hanáckých Víceměřit. A nevím, jestli jste měl tuším nějakou zkušenost z Německa a třeba z Jižní Ameriky a ze Španělska. Především ale Československo jsou-li tam rozdíl v sociálních pobytových službách?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Sociální služby na Slovensku a v České republice v podstatě vycházejí z jednoho základu. Ale určité rozdíly tam jsou. Myslím si, že velký rozdíl je hlavně v tom ponětí toho přijímání těch žadatelů o sociální službu a celý ten proces. Druhý rozdíl je určitě v financování, protože ten způsob financování na Slovensku je trošku jiný. A myslím si, že České republiky je to trošku ta práce v sociálních službách trošku profesionálnější. Více se zaměřujeme na některé individuální věci. Co se týká toho německého systému, tak německý systém je o několik kroků před námi, protože jednak vychází úplně z jiného sociálního zabezpečení Německa jako ta Česká republika. A je tam více stupňů i úrovně vzdělání těch jednotlivých zaměstnanců. A je tam větší soukromí trh.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Jak na to budete potom klient, tak samozřejmě když zohledníme to, že celej život asi měl trošku jinačí příjem než Čech Moravan Slezan. Tak si asi může leccos zaplatit na komerční úrovni. Tak předpokládám, že ta komerční soukromá sféra tam bude rozšířenější na jedné straně. Ale je to pak jako levnější výhodnější na to stáří třeba v tom, řekněme, jsou-li vůbec ta státní krajská zařízení?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Například mám jednu bývalou kolegyni, která odešla za prací do Německa právě do takového zařízení, kde teda příklad běžné praxe je, že ten člověk v daném balíků má, řekněme, něco zaplaceno.   Pokud například zazvoní nad rámec toho, co má přeplaceno, tak se mu to započítá po 0,20 EUR. Pokud mám zaplacený nějaký balík, který využívám a něco chci nad rámec, tak samozřejmě tomu klientovi to dají doplatit. Otázka je, jestli to takto vyhovuje těm klientům. Pokud jim to vyhovuje, tak myslím, že s tím problém asi nebude. Ale my se snažíme u nás vlastně na sociální oblast zaměřit, protože ne každý si to může dovolit.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Řekněme, že jsem zajištěnější v tom našem prostředí.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Řekněme, že v našem prostředí určitě je lepší starostlivost o ty lidi, který si nemůžou dovolit   soukromý sektor.
Bořek VOLNÝ, moderátor
No myslím, že teď legislativní velké věci. Vy to víte v rámci působení v Asociaci poskytovatelů sociálních služeb. Máme na to, řekněme, minutku. Tak to prosím shrňte. Co se děje, bude dít, kdy to přijde a co přijde?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Tak v současnosti se připravuje novela zákona o sociálních službách. Kdy bude nevím. Předpokládám, že za rok spatří světlo světa.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Napsaná je a bude se schvalovat asi.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Ano, jsou tam nějaké připomínky, které se musí zapracovat. Co s týká novely zákona, tak hlavním bodem je změna financování. To financování dneska není úplně nejideálnější. Hovoří se o personálním zajištěný, personálních normativách a požadavcích. Přemýšlelo se o vytvoření nějakých nových sociálních službách. Naopak některé sociální služby by měly zaniknout. Takže to jsou největší změny pro běžné klienty.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Jak z toho vyjde klient, v jakém smyslu financovaní?
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
V podstatě těžko říct. Je pravda, že tím, že se zvyšují mzdy a rostou ceny za potraviny, tak ta služba se prodražuje. Tím, že momentálně stojíme na těch úhradách, tak pro poskytovatele je pořád nákladnější. Takže nějak se to určitě bude muset upravit.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Nevím, jestli potěšil na závěr ale jenom nám komunikujete, co se děje v sociálních službách. Asociace poskytovatelů sociálních služeb za náš region a také Domov u rybníka Víceměřice, ředitel pan Mgr. Felipe Sanchez Lopez. Moc děkuju. Pozdravujte u vás. Hezké prázdniny.
Felipe Sánchez LÓPEZ, ředitel Domova u rybníka Víceměřice
Děkuji. Moc dobře jsem se tu cítil a přeji hezký den všem posluchačům.
Bořek VOLNÝ, moderátor
Na slyšenou.

Klíčová slova: