Domácí zdravotní péče v ohrožení

PRIMA Family
-
Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka
Zdravotní sestry, které zajišťují domácí péči vyhlásili stávkovou pohotovost. Organizacím, které službu poskytují, totiž chybí desítky pracovníků. Ti odcházejí za vyššími platy do nemocnic. Tisíce lidí, kteří domácí péči v Česku využívají mají teď nejasnou budoucnost.

Jan MARVAN, redaktor
Pacienti trvale upoutaní na lůžko nebo hospicová péče. Celkem se jedná o několik tisíc lidí, kteří se bez domácího zdravotního ošetření neobejdou. Teď ale hrozí, že ho nebude mít kdo poskytovat. Platy sester prý před několika lety zamrzly.

Ludmila KONDELÍKOVÁ, Asociace domácí péče
V těch lůžkových zařízeních se už po několik let přidalo na mzdách a v té domácí péči ty mzdy stagnují. My jsme to počítali, tak to dělá nějakých 16 000 hrubýho plat zdravotní sestry.

Jan OULÍK, Charita České republiky
Nám přibylo asi 4,3% pacientů, zatím co 9% sester nám ubylo. Nás to staví do situace, kdy už tu službu velmi těžko dokážeme ufinancovat z veřejného zdravotního pojištění.

Ludmila KONDELÍKOVÁ, Asociace domácí péče
Ta sestra tam pracuje samostatně. Za jakýchkoliv podmínek, za jakéhokoliv počasí. Ty podmínky v těch rodinách nebývají nejlepší a sestry tu práci prostě dělat nechtějí.

Jan MARVAN, redaktor
Charita České republiky je největším poskytovatelem domácí zdravotnické péče. Aby mohla službu i nadále provozovat, musela už minulý rok sáhnout do rezerv. A část financí šla i z veřejných sbírek.

Ludmila KONDELÍKOVÁ, Asociace domácí péče
My jsme panu ministrovi nabízeli, že by nám teď v tuhle chvíli pomohlo, kdyby za loňský rok na každou sestru nám přidal 1000 korun. A za ten letošní rok kdyby dostalo každé to zařízení 2000.

Jan OULÍK, Charita České republiky
Čekáme na odpověď ministerstva, proto jsme museli sáhnout k tomuto kroku.

redaktorka/citace: Ministerstvo zdravotnictví/
"Dohoda pro rok 2019, kterou podepsal segment domácí péče se zdravotními pojišťovnami a se kterou souhlasila i Charita České republiky, přináší v porovnání s minulými roky výrazný nárůst úhrad, a umožňuje tak navýšení platů a mezd sester. Úhrady pro příští rok se tak domácí péči navyšují o 5%, stejně jako v ostatních segmentech."

Jan MARVAN, redaktor
Podle některých organizací je situace natolik kritická, že pomohou jenom peníze, které přijdou ihned. Někteří už totiž musejí své služby omezovat. Jan Marvan, televize Prima.

Klíčová slova: