Digitalizace zdravotnictví a sociálních služeb

 
Seznam.cz TV

18:25 Večerní zprávy

 
Pavel CYPRICH, moderátor

Zdravotní sestra, která si potřebuje u pacienta doma prohlédnout jeho zdravotní dokumentaci nebo se rovnou poradit s jeho lékařem. V domácí péči časté situace, které by díky chystané digitalizaci mohli zdravotníci a zaměstnanci zdravotních služeb řešit jednoduše rychle přes internet. Využívání online nástrojů hodlá postupně prosazovat vláda. Při péči by taky mohli víc pomáhat roboti nebo zařízení pro medicínu na dálku, tedy pro tzv. telemedicínu.

Aneta NEVŠÍMALOVÁ, redaktorka

Zvýšení dostupnosti zdravotnické péče i zjednodušení administrativy. To si od digitalizace slibují poskytovatelé sociálních služeb.

Daniela LUSKOVÁ, Asociace poskytovatelů sociálních služeb

Sestra bude moci se spojit s tím lékařem a bude moct vysvětlit aktuální stav, nasdílet lékařskou nebo zdravotnickou dokumentaci.

Aneta NEVŠÍMALOVÁ, redaktorka

Právě zdravotnické dokumenty potřebné k vyšetření si teď klienti sociálních služeb musí k lékaři vozit, mnohdy v papírových obálkách.

Daniela LUSKOVÁ, Asociace poskytovatelů sociálních služeb

Kdyby mohly chodit tyto záležitosti digitálně, tak je to super chráněno a je zaručeno stoprocentně, že ten materiál se dostane do těch správných rukou.

Aneta NEVŠÍMALOVÁ, redaktorka

Elektronické lékařské zprávy, které si budou mezi sebou zdravotnická a sociální zařízení snadno posílat. To je jeden z cílů systematické digitalizace, kterou prosazuje současná vláda.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/

Ti, kteří tu sociální péči zajišťují, aby viděli, jaký byl ten průběh hospitalizace, s čím vším ten klient si prošel, jaká bude potřeba náročnosti třeba jeho rehabilitace. Práce s ním, práce s jeho rodinou.

Milan BLAHA, náměstek pro informační a komunikační technologie

Aby vůbec byly schopny nemocnice spolu komunikovat, aby si dokázaly vyměňovat mezi sebou propouštěcí zprávy.

Aneta NEVŠÍMALOVÁ, redaktorka

Podle opozice ale musí vláda při digitalizaci myslet na základní věc, a to na dostupnost internetu.

Karla MAŘÍKOVÁ, místopředsedkyně zdravotnického výboru PS /SPD/

To je ten nedostatek našeho zdravotnictví. Budeme muset řešit, jak to technické připojení k internetu, které není ve všech oblastech dostupné, ale samozřejmě také to propojení mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

Aneta NEVŠÍMALOVÁ, redaktorka

Důležitým tématem je taky ochrana citlivých zdravotních informací a kyberbezpečnost.

Milan BLAHA, náměstek pro informační a komunikační technologie

Kyberbezpečnost je krok číslo 1. Je to samozřejmě oblast velmi důležitá, oblast nevděčná, protože problém se ukáže, když nastává, nikoliv předtím.

Aneta NEVŠÍMALOVÁ, redaktorka

Při ministerstvu zdravotnictví má proto vzniknout tým asi 20 lidí, kteří by se o elektronické zdravotnictví starali. Podle Milana Kubka, prezidenta lékařské komory, je digitalizace dobrým krokem a epidemie covidu ukázala, že funguje.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory

Na druhou stranu nám zase ukázala, že prostě ten kontakt mezi lékařem a pacientem, ten osobní kontakt je nenahraditelný.

Aneta NEVŠÍMALOVÁ, redaktorka

Peníze na digitalizaci mají jít z národního plánu obnovy. A hotovo by mělo být do roku 2025. Zuzana Panchártková, Aneta Nevšímalová, televize Seznam.

Klíčová slova: