Diabetici uběhli půlmaraton. S nemocí se dá plnohodnotně sportovat

"Diabetici, kterých na 21 kilometrů dlouhou trať vyběhlo pětadvacet, dokázali, že i s touto diagnózou se dá intenzivně sportovat," uvedla iniciátorka akce a lékařka Diabetologického centra I. interní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Martina Vodičková.

Zajímavostí je, že i ona je diabetička a zároveň byla mezi těmi, kteří do cíle dorazili. Nyní chystá studii, která má pozitivní vliv sportu na zdraví diabetiků 1. typu podložit daty.

"Nikdy jsem neběhal a nikdy by mě ani nenapadlo přihlásit se na nějaký závod. Ale když letos v dubnu paní doktorka nadhodila, jestli bych se nepřidal, nebylo cesty zpět," popsal Patrik Sieber, student prvního ročníku plzeňské fakulty aplikovaných věd.  

Hubený a vysoký sympaťák hodlá výzvu vrátit svojí lékařce. "Chci jí navrhnout maraton," plánuje Patrik, který akcí chtěl lidem s diabetem říci, že není třeba nad diagnózou zoufat.  

"Mám diabetes a přitom jsem dokázal něco, co nedokázala spousta jiných bez inzulinu. S diabetem se dá běžně žít, dá se jít do McDonald’s i na pivo," vzkazuje Patrik.

V dnešní době je podle něj vše jednodušší, protože je k dispozici monitorování cukru v krvi s pomocí senzorů. "Ty máme zavedené do ruky a přelepené náplastí nebo tejpem, posílají nám každých pět minut naši hodnotu cukru v krvi do telefonu. Máme tedy přehled o aktuálním stavu. Optimální hladina u zdravého člověka je mezi třemi až pěti, když se sportuje, je lepší držet si hladinu výš," popsal Patrik.Cukrovka je na vzestupu. Máme čtyři tipy, jak nemoci účinně předejít

"Když něco sníme, jde glykemie nahoru, protože do těla se dostanou sacharidy, ale když si píchneme inzulin, ten sacharidy štěpí a glykemie jde dolů. V klidovém režimu si dám jídlo a přepočítám si podle jeho složení, kolik si píchnu inzulinu, sport stejně jako inzulín také snižuje glykémii," vysvětlil Patrik, který...

 

Klíčová slova: