Dětí s cukrovkou přibývá

 
------------------------
Prima
31.07.2020 18:55 Hlavní zprávy
 

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka
V České republice rychle přibývá malých diabetiků. Za posledních 20 let se počet dětí s cukrovkou víc než ztrojnásobil, vyplývá to z údajů České diabetologické společnosti. Podobný trend je ale i v dalších evropských zemích. Proč tomu tak je, o tom nemají jasno ani odborníci.

Karolína NAVRÁTILOVÁ, pacientka
Si sama píchám inzulin perem a jde to.

Pavlína FABIÁNOVÁ, redaktorka
Nebolí to?

Karolína NAVRÁTILOVÁ, pacientka
Ne. Jenom to vždycky štípne, ale to je dobrý.

Pavlína FABIÁNOVÁ, redaktorka
Desetileté Karolínce diagnostikovali cukrovku po tom, co spadla ze skateboardu.

Ivana NAVRÁTILOVÁ, maminka Karolíny
Já jsem si nedokázala představit, jak to zvládnem všechno, prostě hrozný. Co, ale ona je hrozně šikovná.

Pavlína FABIÁNOVÁ, redaktorka
U dětí se v 95 % případů jedná o cukrovku prvního typu. Pro děti to znamená celoživotní závislost na inzulinu a možné zdravotní komplikace. Teď jsou jich u nás skoro 4000.

Zdeněk ŠUMNÍK, diabetolog, Fakultní nemocnice v Motole
Chronicky je zvýšená koncentrace glukózy způsobuje celou řadu problémů a komplikací. A u dětí které, jak už jsem říkal, mají tu cukrovku celý život, tak to riziko je vyšší než u člověka, který dostane diabetes třeba v 50 letech.

Pavlína FABIÁNOVÁ, redaktorka
Řada z nich se ale kloní k názoru, který je pro mnoho lidí překvapivý, zkráceně řečeno, přílišná čistota může škodit zdraví.

Zdeněk ŠUMNÍK, diabetolog, Fakultní nemocnice v Motole
Pokud naše děti žijí v příliš sterilním prostředí, což se zdá, že tak asi bude, tak ta edukace imunitního systému neprobíhá úplně optimálně a dalším, a v dalším období je možné, že ten imunitní systém zareaguje patologicky, ať už ve smyslu autoimunity, například ve smyslu diabetu prvního typu, nebo jiných imunopatologií, třeba alergií.

Pavlína FABIÁNOVÁ, redaktorka
Péči o diabetické děti zajišťuje přibližně 50 dětských diabetologických ambulancí. 8 z nich má statut specializovaného diabetologického centra. Tam mají stále lepší možnosti, aby měli pacienti přehled o své nemoci. Od ledna je u nás například k dispozici i takzvaný dlouhodobý implantabilní senzor.

Jan ŠOUPAL, diabetolog, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Tomu pacientovi zobrazí výsledek měření glukózy každých 5 minut, zobrazí mu to na mobil, čili prostřednictvím aplikace, ten vlastní senzor, respektive vysílač, který se k tomu používá, tak ten dokáže vydávat specifické vibrace zase v hypoglykemii nebo v hyperglykemii.

Pavlína FABIÁNOVÁ, redaktorka
Nicméně zatím je dostupný pouze pro některé pacienty, například pro ty, kteří nerozpoznají hypoglykemii nebo mají těžce poškozený zrak. Pavlína Fabiánová a Natálie Pančochářová, CNN Prima News.

Klíčová slova: