Dekubitus jako indikátor kvality ošetřovatelské péče v zařízení sociálních služeb

 

Sociální služby

Dekubity neboli proleženiny jsou vážným zdravotním problémem pro klienty zařízení sociálních služeb a zároveň jsou také klíčovým ukazatelem kvality ošetřovatelské péče. Jejich výskyt je sledován celosvětově. V České republice se počet lidí s výskytem dekubitů stále snižuje, což je dané především vysokou kvalitou poskytované péče, edukací personálu, ale i lepšími a modernějšími pomůckami.  

Proleženiny však přesto zůstávají vážným zdravotním problémem, a až 84 % ležících klientů se během pobytu v zařízení sociálních služeb setká s dekubitem. Jak tedy jejich vzniku předcházet?  

Jak snížit prevalenci dekubitů?  

V hodnocení výskytu dekubitů jako indikátoru péče je třeba zohlednit celou řadu faktorů, které ani sebelepší péčí nedokážeme ovlivnit. Zatímco u některých klientů vznikne dekubitus v prostředí poskytované sociální služby, mnoho dalších se do zařízení sociální péče vrátí s dekubitem, který vznikl v jiném zdravotnickém zařízení.  

Základním předpokladem pro nalezení cesty ke snížení výskytu dekubitů je sledování počtu klientů s dekubitem a i těch, kteří jsou jejich vznikem ohroženi. Jako nástroj nám k tomu může posloužit např. škála podle Nortonové. Dalším důležitým pilířem je prevence, přičemž její správnou realizací se dá předejít vzniku až 73 % dekubitů, a navíc je až o 80 % levnější než následná léčba.  

K důležitým aspektům v přístupu k prevenci vzniku proleženin patří zavádění standardních ošetřovatelských postupů. Tím se rozumí dohodnutá profesní úroveň kvality poskytované péče. Tyto standardy jsou nedílnou součástí jak zdravotnických, tak i sociálních zařízení, a týkají se všech pracovníků v přímé péči, kteří o klienty denně pečují. Cílem těchto standardů je nastavit a zajistit kvalitní péči o klienta, přičemž je nezbytné dodržovat předepsaný postup. Další významnou roli v prevenci hraje také  

edukace pečujícího personálu.  

Antidekubitní program v zařízení sociální péče  

Společnost HARTMANN-RICO se snaží neustále přispívat ke zvyšování kvality poskytované péče a zároveň být spolehlivým partnerem pro zařízení sociálních služeb, a to nejenom v oblasti dodávek zdravotních pomůcek, ale také v oblasti vzdělávání a poradenství. I proto vznikl nový Antidekubitní program, který se skládá z informační brožury zaměřené na prevenci a akreditovaného kurzu pro pečující personál s názvem Prevence vzniku dekubitů v zařízeních sociální péče.  

Brožura Antidekubitní program v zařízení sociální péče přináší přehled zásad pro prevenci vzniku dekubitů a také informace, co tyto zásady přestavují pro péči. Akreditovaný kurz se zaměřuje na tuto problematiku více do hloubky a účastníci se mimo jiné dozví, jak zásady pro prevenci uplatnit v praxi.  

Odborným garantem Antidekubitního programu v zařízení sociálních služeb je manažerka kvality a interní auditorka Mgr. Jana Středová, která má dlouholetou praxi v zařízení sociálních služeb, a také Mgr. Ivana Radkovcová, fyzioterapeutka Fakultní nemocnice Brno.  

Zdroje: MEESTERBERENDS, Esther a kol. Pressure ulcer incidence in Dutch and German nursing homes: design of a prospective multicenter cohort study. BMC Nurs, duben 2011. 10 (8).  

Zažádejte si o brožuru Antidekubitní program v zařízení sociálních služeb anebo o kurz Prevence vzniku dekubitů v zařízeních sociální péče. Neváhejte kontaktovat svého obchodního zástupce HARTMANN-RICO, který rád zodpoví všechny dotazy, anebo se obrátit na linku 800 100 150. 

Klíčová slova: