Chirurg vrátil zrak téměř slepé ženě. Označovali ji za beznadějný případ

Před dvěma lety ji lékaři považovali za téměř slepou. Rozlišovala jen světlo, tmu a pohyb ruky těsně před očima. Všichni ji kvůli kombinovanému postižení zraku pokládali za beznadějný případ. Přesto dnes Zuzana Ouředníčková z Prahy omezeně vidí a je schopna všech činností, které zdraví lidé provozují. Podařilo se to díky unikátní operaci, již provedl sítnicový chirurg a primář Vitreoretinálního centra na oční klinice Lexum Ivan Fišer.
"Šance, že se operace zdaří, byla stejná, jako byste vzal všechny své úspory a v ruletě je vsadil na nulu," říká Fišer, který během své šestatřicetileté kariéry zažil jen čtyři podobné případy.
Pacientka totiž trpěla snad všemi očními chorobami, které člověka mohou potkat. Od narození měla vrozenou chorobu zvanou familiální exsudativní vitreoretinopatie, tedy poškození sklivce a sítnice. Trpěla i kmitáním očí zvaným nystagmus. K tomu se přidala ještě deformace rohovky, duhovky, čočky a zelený zákal. Když v důsledku všech těchto komplikací ztrácela i poslední zbytky vidění, všichni lékaři, které během několika let oslovila, považovali operaci za nemožnou. I když mě mnoho lékařů přesvědčovalo, že je mé oko zcela zničené, byla jsem si jistá, že to tak není. ...

 

Klíčová slova: