Cesta k přístupné produkci audia: Úvod a instalace Reaperu

Produkce audia – zvukových pořadů, koláží a samozřejmě hudebních děl – je problematika komplexní a rozsáhlá. Profesionální výsledky vyžadují na jednu stranu hluboké znalosti a mnoho zkušeností, na druhou stranu počítačové zpracování zvuku je snadnější a dostupnější, než kdy dřív.

Jak na cestu k přístupné produkci audia?

Pro uživatele se zrakovým postižením, kteří používají odečítače obrazovky, je primární cestou příjmu informací sluch, proto se o sdělování informací formou audia přirozeně zajímají. Když ovšem sami chtějí začít něco tvořit, záhy objeví několik problémů:

  1. Jaký software vybrat dle svých potřeb, aby odpovídal amatérskému/poloprofesionálnímu/profesionálnímu použití a aby vyhovoval zájemci svým ovládáním a pořizovací cenou?
  2. Jaký software vybrat, aby byl dobře ovladatelný z klávesnice, a v případě uživatelů odečítačů obrazovky, aby byl přístupný?
  3. Kde najít učební materiály, které by zájemci vysvětlily krok za krokem zacházení s audio produkčním softwarem, zejména v našich končinách?

Pokud si právě vy kladete zejména poslední z otázek, jste na správném místě. Seriál, který tímto článkem otevírám, se bude snažit...

 

Klíčová slova: