Bydlení pro handikepované

 
ČT 1

18:00 Události v regionech - Brno 25
Ivana Bártová, moderátorka ČT

4 nové byty chráněného bydlení přibyly v Brně. Sloužit budou lidem s těžkým tělesným postižením, kteří chtějí žít aktivně a sami i řídit vlastní domácnost. Podobných bytů je v Brně víc než stovka. Poptávka po nich je ale stále vysoká.

Helena Ondřejová, redaktorka ČT

/Twitter @Ondrejova_CT/ Před kamerou Ondřej Srb zpomalil, jinak se ale po Brně prohání tak rychle, jak jen terén dovolí. Jeho cesty už 2 měsíce končí v ulici Cejl, kam se přestěhoval ze sdíleného bytu v Bohunicích.

Ondřej Srp, obyvatel domu

Tady se mi líbí víc, protože tam to bylo za prvé menší, za druhé jsme tam bydleli 2, že jsme se tam sami sobě museli vyhýbat, oproti tam, tady mohu být přehledně, teď tady mohu tancovat.

Helena Ondřejová, redaktorka ČT

Osobní asistence je mu teď k dispozici nepřetržitě. Využívá ji ale jen 2× denně.

Jana Trněná, vedoucí týmu chráněného bydlení

Ondra potřebuje pouze ranní péči a noční péči. Co se týče ukládání do postele, ale Ondra je velmi velmi schopný a samostatný klient.

Helena Ondřejová, redaktorka ČT

Do bytů s podobným režimem se teď díky neziskové organizaci Domov pro mne budou v průběhu února stěhovat další nájemníci. 3 ze čtyř nových bytů přitom už své obyvatele znají. Poslední se zatím vybírá.

Jarmila Vokálová, ředitelka, Domov pro mne

Můžou to být lidé po úraze, kterým se změnila náhle životní situace, nemají bezbariérové bydlení, může to být potom člověk, který se třeba chce osamostatnit, žije s rodiči a chtěl by na své cestě se posunout někam dál.

Helena Ondřejová, redaktorka ČT

Službu chráněného bydlení částečně hradí ministerská dotace. Přispívá na ni ale i kraj a město. Nájemné v bytě měsíčně vyjde asi na 8,5 tisíc, hodina péče asistenta potom na 135 Kč. V Brně zajišťuje chráněné bydlení celkem 5 organizací. Dohromady službu nabízí víc než 120 lidem. Nižší desítky míst v bytech s asistencí využívají lidé taky v dalších okresních městech. Ve Znojmě je jich zatím jen 5, v Břeclavi momentálně žádné. Zájemci o chráněné bydlení podávají žádost konkrétním neziskovým organizacím. Jejich seznam je možné najít třeba v katalogu sociálních služeb Jihomoravského kraje. /Zdroj: prostedoma.Jmk.cz/ Pokud se některý z bytů uvolní, může výběr vhodného nájemníka trvat i několik měsíců, při plných kapacitách to bývá ještě déle. Třeba Ondřej Srb se ho od podání žádosti dočkal po necelém roce. Helena Ondřejová, Česká televize, Brno.

Klíčová slova: