Brno chce odstraňovat překážky, které komplikují život handicapovaným

 
Brněnský Metropolitan
 

Na první pohled jde o nenápadné drobnosti, které ale nabydou na významu, pokud člověk nemůže chodit, tlačí před sebou kočárek nebo špatně slyší. Pak začne být zřejmé, kolik překážek musí lidé s postižením, nedoslýchaví, nevidomí či senioři ve veřejném prostoru či dopravních prostředcích překonávat. Brno loni schválilo Strategii pro postupné odstraňování bariér. Na co se v této oblasti chce zaměřit a co už je hotové?  
Pan Jan opustil domov, aby se vydal tramvají na Husovu pro nový občanský průkaz. V ideálním případě by mělo být jedno, zda Jan svižně kráčí, jede na vozíčku, nebo se opírá o berle. Zda dobře slyší, nebo používá naslouchátko. Jestli vidí jako rys, nebo chodí s bílou holí. Jeho cesta by měla být bezpečná, měl by se k úřadu dostat sám a bez problému svou záležitost vyřídit.  
Vytváření přístupného prostředí pro všechny bez ohledu na jejich schopnosti, znalosti a zdravotní stav je posláním Poradního sboru Rady města Brna pro bezbariérové Brno. Vznikl počátkem roku 2017 a kromě členů politického vedení města a pracovníků různých odborů brněnského magistrátu jej tvoří zástupci městských organizací (Veřejná zeleň města Brna, Brněnské komunikace, Dopravní podnik města Brna) a společností, které pomáhají zrakově, sluchově nebo tělesně postiženým lidem. 

Klíčová slova: