Bojím se těhotenství, říká žena s roztroušenou sklerózou

"Jsem hrozný sklerotik, pořád na něco zapomínám," slýcháme občas. Jenže ono to s tou sklerózou může být i jinak. Lidé, kteří trpí roztroušenou sklerózou, nezapomínají, zato mají řadu jiných zdravotních potíží.

Roztroušená skleróza (RS) je autoimunitní onemocnění – organismus chybně spouští imunitní reakci sám proti sobě a poškozuje tak vlastní tkáně. Narušuje se ochranný obal nervových vláken i vlákna samotná, proto se pak špatně přenáší signál mezi centrální nervovou soustavou a zbytkem těla. Jak se to projevuje? Určitě ne tím, že zapomenete, kam jste si dali klíče nebo mobil. Zapomínání se pojí spíše s Alzheimerovou chorobou.  
Onemocní častěji ženyPotíže se nejčastěji objevují mezi 20. a 30. rokem života. Nepříjemná choroba se týká obou pohlaví, ale ženy onemocní častěji – na imunitu mají totiž vliv hormony a ženské pohlaví je v tomto případě rizikovější. A to je také případ 28leté Andrey: "Bylo mi sedmnáct, když mi nemoc diagnostikovali. Necítila jsem tělo od pasu dolů, postupně pak od prsou dolů. Objevovalo se brnění a velmi špatná ovladatelnost a necitlivost na dotek. Po dvou týdnech jsem se nakonec přes doporučení jednoho lékaře s podezřením na roztroušenou sklerózu dostala do nemocnice. Po třech týdnech zkoumání byla nemoc potvrzena."  

Postup choroby: od mravenčení po vozíkProtože RS napadá centrální nervový systém, tedy mozek a míchu, přináší s sebou řadu potíží, které se týkají celého těla: bolesti očí a poruchy vidění, problémy s motorikou, třeba samovolné pohyby svalů nebo jejich tuhnutí, mravenčení, brnění a postupné ochrnutí různých částí těla. K tomu se objevují silné bolesti, inkontinence moči či...

 

Klíčová slova: