6 slavných slepců: Cestovatel, spisovatelka i geniální tenor

 
Epocha
Nevinně vypadající fotbalové utkání pomalu končí. Jeden z útočníků ale ještě rychle běží na branku a střílí. Míč do sítě nezamíří, místo toho trefí do hlavy gólmana, který se skácí k zemi a zůstane ležet na trávníku. "Andreo, slyšíš nás?" volají trenéři. Budoucí operní zpěvák sice slyší, ale už nikdy je neuvidí.

Ray Charles vymění závislost na heroinu za šachy

Za černými brýlemi

Spousta z nás bere zrak jako samozřejmost. Někteří lidé ale takové štěstí nemají a své životy prožijí v omračující tmě. I přes svůj hendikep a nepřízeň osudu dokážou překonat sami sebe a stát se slavnými.

Dobrodružství v černé tmě

Kdo: James Holman Co: první slepý cestovatel

Navštívit zasněženou Sibiř či vyprahlou africkou poušť, a přesto z úchvatných scenérií nic nevidět? Brit James Holman (1786–1857) procestuje celý svět jako první slepec v dějinách!

Neustále v pohybu Syn lékárníka z Exeteru se dobře učí a nic nenasvědčuje tomu, že by měl prožít celý život ve tmě. Svou kariéru směřuje ke královskému námořnictvu, kde dokonce dosáhne hodnosti poručíka. Jenže při plavbě na palubě lodi Guerriere ho začnou trápit bolesti levé nohy. Po pár měsících se situace

zhorší a otečou mu kotníky. Revmatická choroba postupně ovlivňuje i zrak, o který definitivně přijde ve 25 letech. Po návratu domů se zpočátku utápí v depresích, ale jednoho dne se rozhodne vše změnit. Přestěhuje se do Edinburghu, studuje medicínu, a hlavně začne cestovat. "Nečinnost by mě zabila," poznamená si Holman do svého deníku. Nejprve vyrazí na doporučení lékaře ke Středozemnímu moři. Sklízí hrozny na vinicích ve Francii, užívá si italské pláže. Evropa mu ale začne být malá, a tak se jako první nevidomý cestovatel rozhodne prošmejdit svět.

Blázen, nebo špion?

Začne v roce 1822 a jako startovní bod si vybírá Rusko, což se později ukáže jako chyba. Komplikace přichází už v Petrohradě, kde po něm celníci požadují úplatek v podobě brandy. "Má oči v ústech, nose a uších," říká na adresu Holmana jeho přítel William Jerdan (1782–1869). Cestovatel tak například osahá trůn Borise Godunova nebo se nasouká do obřího carského děla. Všude budí dojem blázna a ztřeštěnce, záhy uvízne v hledáčku carské policie. Na rozkaz Alexandra I. Pavloviče (1777–1825) je na Sibiři, nedaleko mongolských hranic, chycen a deportován zpět do Evropy. "Jste špion!" křičí na Holmana vyšetřovatelé. Po hořkém návratu domů nastoupí na loď a vyráží vstříc africkému dobrodružství. Černý kontinent vymění za Rio de Janeiro, odkud putuje na Madagaskar a Cejlon. Vrcholem všeho je návštěva Austrálie. Holman stráví téměř 40 let na cestách, navštíví každý obydlený kontinent. Když se jako sedmdesátiletý vrací zpět do Londýna, usedne ke stolu a začne psát memoáry. V průběhu toho ale náhle umírá.

Naučím vás číst hmatem

Kdo: Louis Braille Co: vynálezce Brailleova písma

Plačící matka a otec s hlavou v dlaních. Nedaleko manželů leží v posteli jejich syn Louis Braille (1809–1852). Jedno oko má ovázané látkou a po několika hodinách utrpení konečně usnul. Žák učitelem Bezstarostné dětství malého Louise ve francouzském městečku Coupvray naruší krvavá tragédie. Jsou mu tři roky, když si hraje v otcově dílně a šídlem se snaží udělat díru do kůže. Nástroj mu ale vylétne a skončí v oku. Lékaři dělají, co mohou, ale marně. Infekce nakonec prostoupí i do druhého oka a chlapec oslepne. "Proč je pořád tma?" ptá se netrpělivě rodičů, když konečně vstane z postele. S novým hendikepem se musí naučit žít. Otec mu vyřeže speciální hůlku, aby se Louis mohl lépe pohybovat. A začne navštěvovat školu pro nevidomé. Tady ho zaujmou zvláštní knihy, které nechá tisknout ředitel Valentin Haüy (1745–1822). Písmena jsou v nich speciálně vyražena. Braille začne dumat nad vylepšením. Zrakové písmo dokončí v roce 1824, tedy ve svých patnácti letech. Když absolvuje školní docházku, přejde na druhou stranu barikády a učí matematiku s historií. Přestože jeho novinku všichni oceňují, pedagog se jejího využití nedožije. Věčně churavého kantora totiž trápí kašel, jenž se později ukáže být tuberkulózou. Umírá dva dny po 43. narozeninách.

Harvard mě nezastaví Kdo: Helen Kellerová

Co: spisovatelka

Celý život stráví ve zdánlivé izolaci. Helen Kellerová (1880–1968) je totiž hluchoslepá. Ani to ji nezastaví v tom, aby promovala na prestižním Harvardu a stala se spisovatelkou!

Hustá mořská mlha Dcerce z prestižní rodiny věští zářnou budoucnost, jenže devatenáctiměsíční Helen onemocní meningitidou. Vysoké horečky střídají výpadky zraku a sluchu, nakonec o oba smysly přichází. "Cítím se jako v husté mlze někde na moři," popíše své pocity. Život jí nakonec změní Anne Sullivanová (1866–1936), nevidomá studentka a budoucí učitelka, která s ní začne pracovat, vytvoří společně systém gest a vytáhne ji tak z izolace. Kellerová nabývá ztracený elán. Vystuduje umění na Harvardu, navazuje přátelství například s Markem Twainem (1835–1910). Právě díky němu se pouští do psaní. Nakonec její jméno svítí z obalů 12 knih! Žena, jež začátkem 20. let vstoupí do Socialistické strany USA, komunikuje se světem pomocí metody tadoma. Ta spočívá v sahání na lidské rty a hrdlo, podle rezonování pak člověk dokáže odhadnout, co dotyčný říká. Její nezdolná chuť žít je obdivuhodná, pořádá mítinky a přednášky. Navštíví celkem 35 zemí a prezidenti se s ní rádi ukazují. Začátkem 60. let ji série mrtvic upoutá na vozík, umírá v požehnaných 87 letech.

Úsměv za klavírem Kdo: Ray Charles Co: zpěvák a skladatel

Během krátké doby mu umírají milovaní blízcí, nejdříve mladší bratr, poté dobrosrdečná matka. Ray Charles (1930–2004) rány osudu zvládne a stane se jedním z nejdůležitějších zpěváků historie.

Vydej se na cestu, Jacku!

Ray a jeho bratr George jsou jedna ruka, o to víc budoucím zpěvákem otřese, když se jeho mladší sourozenec náhodou utopí. Pár týdnů nato mu z očí začne téct hnis a podle lékařů je slepota nevyhnutelná. Postihne ho v sedmi letech. Navštěvuje speciální školy, zájem o matematiku vymění za hudbu. Uhrane ho barový pianista, kterého náhodou zaslechne. To už ale na dveře ťuká další tragédie. Když je Rayovi čtrnáct, zemře mu matka a z něho se stane sirotek. Studiu brzy s úlevou zamává, ve škole je stejně jen terčem šikany kvůli ošklivému oblečení. "Často jsem neměl ani na jídlo," popisuje mnohem později svůj život na konci 40. let. Živí se porůznu, i tak nemá peněz na rozdávání. V roce 1950 si ho v baru všimne jeden z producentů a nevidomému pianistovi nabízí smlouvu! Charles míchá blues, jazz a prvky gospelu. Širšímu publiku se dostane pod kůži hitem Hit the Road Jack. Ani jako slavný se problémů nezbaví. Naopak – propadne heroinu a skončí kvůli němu dokonce ve vazbě. Díky abstinenci začne hrát šachy. Během bohaté kariéry obdrží řadu ocenění, dostává se například do Rokenrollové síně slávy. Muže, jenž neviděl, i přesto ovlivnil desítky muzikantů, nečekaně skolí selhání jater.

Zrozen ke zpěvu Kdo: Stevie Wonder Co: zpěvák a skladatel

Věčně usměvavý muž se slunečními brýlemi kráčí na pódium. Obřadně převezme sošku a hrne se k pultíku. Stevie Wonder (*1950) ale vyceněné zuby rychle schová, protože tentokrát chce mluvit vážně. Mladá kometa Přichází na svět o šest týdnů dříve a bohužel se mu nestihnou řádně vyvinout oči. Slepý chlapec potřebuje speciální péči, což otec rodiny nevydrží a uteče. Kdyby jen věděl, kolik talentu v jeho synovi dřímá. Malý Stevie zpívá ve sboru, a to i poté, co se rodina přestěhuje do lidnatějšího Detroitu. Když poprvé prožene prsty po klaviatuře, do nástroje se zamiluje. Piano později nahradí foukací harmonika. Všimne si ho zakladatel bluesové kapely The Miracles a dotlačí Wonderovu matku, aby syna přihlásila do pěveckého konkurzu. Udělá dojem a okamžitě podepisuje pětiletou smlouvu. Ta mu zaručuje tři dolary týdně a veškeré peníze, které vydělá, obdrží, až bude plnoletý.

Ve jménu Nelsona Jenže to je teprve začátek, zázračné dítě vydává první album v jedenácti letech. Jde zatím o různé předělávky písní. První nahrávky sice mají kolísavý úspěch, ale už za dva roky se dostane na první příčky hudebních žebříčků. Objevují se ale škarohlídi, kteří se ptají, co se stane s nevinným sopránem v pubertě. Wonder odpoví činy, hlas posune o pár oktáv výš a zpívá dál. Podepisuje profesionální kontrakt a pomalu navazuje důležité kontakty s celebritami. Mnohem více než peníze ale řeší práva černochů. Vrchol jeho aktivismu přichází v roce 1985, kdy obdrží Oscara za píseň I Just Called to Say I Love You, kterou nazpívá k filmu Žena v červeném. Při proslovu mluví o jistém Nelsonu Mandelovi (1918–2013), jehož jihoafrické úřady perzekvují. Díky tomu má zákaz vstupu do africké země. To mu ale vůbec nevadí, dál zpívá a hraje. Během své bohaté kariéry nahraje 35 alb a může se pochlubit 22 cenami Grammy!

Dítě štěstěny Kdo: Andrea Bocelli

Co: tenorový zpěvák

Zpěv uznávaného tenora Andrey Bocelliho (*1958) otevírá lidská srdce. Prošedivělý Ital má ale za sebou řadu životních zvratů. Zároveň mu k úspěchu pomáhá nádherný hlas a přátelství s jednou z největších operních hvězd.

Práva? Brrr...

Nechybělo málo a svět mohl být bez Bocelliho. Jeho matce lékaři doporučí jít na potrat, ona však odmítne. Dítě se narodí poloslepé v důsledku onemocnění zrakového nervu. Přestože pořádně nevidí, projevuje hudební talent. Matka mu zaplatí lekce klavíru, Andrea si postupně osvojí bicí, trubku, saxofon a flétnu. Záhy zjišťuje, že mu jde i zpěv, nejvíce napodobuje italského zpěváka Franca Corelliho (1921–2003), jehož desku dostane k sedmým narozeninám. Katastrofa ale přichází v jeho dvanácti letech, kdy v zápase schytá ránu do hlavy a začne krvácet do mozku. Lékaři se snaží zrak zachránit, údajně na chlapce přikládají pijavice, Bocelli ale nadobro oslepne. Jako nevidomý vyhrává o dva roky později pěveckou soutěž. Nastupuje na práva a snaží se žít normálním životem. Přestože studia dokončí, advokacií se živí pouze jeden rok, láska k hudbě je prostě silnější.

Odpůrce potratů a milovník Tolstého Na začátku 90. let se protlouká, jak to jen jde. Žádné vydavatelství ale o něj nemá zájem. V téže chvíli hledá rocker Zucchero (*1955) ideálního tenora do svého hitu. Nastřádá desítky nahrávek a na finálním výběru se radí se samotným Lucianem Pavarottim (1935–2007). "Tomu dej šanci!" vykřikne král vysokého C poté, co uslyší Bocelliho. Oba pěvci se sblíží a odehrají spolu několik koncertů, Bocelli následně opanuje prestižní hudební festival v Sanremu. Získá rekordní skóre, což mu dodá sebevědomí, a nahrává první album. To okamžitě získává platinový punc. V roce 1995 jeho popularita dosahuje absolutního vrcholu, nevidomý umělec nazpívá hit Con te partiro. Na festivalu s ním sice skončí čtvrtý, světové prodeje ale mluví za vše. Například v Belgii píseň získá nálepku nejprodávanějšího singlu v dějinách země. Bocelliho hvězda i nadále září, roku 1998 se dokonce umístí v padesátce nejhezčích mužů podle časopisu People. Kromě zpěvu miluje víno, své vlastní dokonce vyrábí na rodné farmě.

Foto: Během svých dobrodružství potká i africké domorodce, přestože neumí jejich řeč, dorozumí se s nimi.

Foto: Z žáka je učitel. Braille pracuje na své někdejší škole, zároveň představuje speciální písmo. Studenti čtou skrze prsty.

Foto: Díky Sullivanové má Kellerová plnohodnotný život, chodí do školy a píše knihy.

Foto: S kariérou začíná v jedenácti, když je na turné, zařídí mu soukromého učitele.

Foto: Jinak ho diváci ani neznají. Charles sedává za klavírem s černými brýlemi na očích.

foto: wikimedia commons, nara, time life pictures, rex / shutterstock

O autorovi: Šimon Kadeřávek, Bocelli patří mezi odpůrce potratů, interrupci totiž lékaři nabízejí jeho matce.

Klíčová slova: