24hodinový maraton s roztroušenou sklerózou: Pohyb je klíčový, pomáhá zlepšovat funkci mozku, říká lékařka

Jaké to je onemocnět roztroušenou sklerózou? To si na vlastní kůži zažili Pražané v pátek 1. a v sobotu 2. března ve FitnessAction v Praze 4 v rámci osmého maratonu s roztroušenou sklerózou. Ačkoli kdysi nebyl pohyb pacientům doporučován, dnes se přístup diametrálně liší. A tak si v rámci 24hodinového maratonu návštěvníci akce vyzkoušeli, že právě pohyb je skvělou prevencí. A které sporty jsou nejvhodnější?

Dříve kolovala fáma, že pohyb lidem s roztroušenou sklerózou nepomáhá. Jenže opak je pravdou. Poslední roky nasvědčují tomu, že pohyb je důležitým faktorem, který pomáhá udržet se co nejdéle aktivní. "Pohyb je důležitý nejen u zdravého člověka, ale i pacienta s roztroušenou sklerózou. Nejvhodnější je pro ně strečink," vysvětluje docentka Dana Horáková z Centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění při Neurologické klinice 1. LF UK a VFN Praha.
Sportem proti únavě

"Dříve se pohybová aktivita pacientů příliš nedoporučovala, aby se jim ještě vícenezhoršila únava – jeden z častých a výrazně limitujících příznaků. Dnes už ale víme, že pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici je naprosto zásadní a je nezbytnou součástí úspěšného léčebného režimu," říká Horáková...
 
Klíčová slova: