Znakuji, tedy jsem

05.02.2013 22:32

V okolí Tiché kavárny v Praze - Ládví proběhne večer 21. února v rámci Mezinárodního dne mateřského jazyka neobvyklá slavnost světel.

Občanské sdružení APPN (Agentura pro neslyšící) ve spolupráci s Tichou kavárnou pořádá 21. února v rámci Mezinárodního dne mateřského jazyka akci Znakuji, tedy jsem.

Český znakový jazyk je často opomíjeným dorozumívacím prostředkem, pro většinu neslyšících je však jazykem mateřským. Agentura pro neslyšící a Tichá kavárna se rozhodly představit veřejnosti tento jazyk na slavnosti světel, během níž se pokusí rozsvítit jednu pražskou ulici a zahřát nejen u srdce přítomné návštěvníky.   

V ulici Burešova v Praze 8 – Ládví se nachází Tichá kavárna, první pražská kavárna s neslyšící obsluhou. Od 18 hodin bude v okolí kavárny pro slyšící i neslyšící návštěvníky připraven bohatý program. Přivítá je fireshow v podání české umělecké skupiny Pa-li-Tchi, UV show profesionálních žonglérů, akrobatů a tanečníků ze skupiny Firelovers a chybět nebudou ani soutěže o skvělé ceny. Každý malý i velký účastník obdrží svítící dáreček. Předpokládaný konec akce, která bude tlumočena do znakového jazyka, je v 19.30 hodin.

Vstup je zdarma. Doporučeno je teplé oblečení, ale pokud by přesto někomu byla zima, Tichá kavárna ho přivítá s otevřenou náručí.

Symbolikou akce Znakuji, tedy jsem jsou světlo a ruce. Ruce jsou klíčovým prostředkem pro komunikaci neslyšících a světlo je jedním z vjemů, bez něhož tato komunikace nemůže probíhat.  

Tichá kavárna je první pražská kavárna s neslyšící obsluhou. Představuje prostor, kde mohou neslyšící pracovat, využít své schopnosti a ukázat sobě i svému okolí, že i v tak náročném oboru, jakým je pohostinství, se mohou s úspěchem uplatnit. Kavárna slouží rovněž jako tréninkové prostředí a nabízí podporu neslyšícím studentům a absolventům odborných škol pro jejich profesní začátky. Tichá kavárna je společným projektem neziskových organizací 365, o.p.s. a APPN, o. s., který vznikl na jaře roku 2011. Slavnostní otevření Tiché kavárny se uskutečnilo 11. listopadu 2011.

APPN, o. s. - Agentura pro Neslyšící vznikla 15. června 2006 jako reakce na neuspokojivý stav zaměstnanosti a uplatnění na trhu práce neslyšících občanů v České republice. Hlavním cílem je aktivně působit na rozvoj zdravého a stabilního trhu práce a na zvýšení dostupnosti a kvality sociálních služeb pro Neslyšící.
Více najdete na www.tichakavarna.cz a www.appn.cz.
http://fireshow.palitchi.org/
http://firelovers.cz/

Klíčová slova: