Ze zahrady měl jezero. Teď tam zve nevidomé

04.02.2014 16:25

CHRAMOSTEK Jaroslav Hobík je jeden z těch, kteří prožili povodně, brzy se však vzpamatovali a šli dál. "Pobrečeli jsme si, oklepali se a pustili se hned do práce," říká při vzpomínce na rok 2002, kdy obec Chramostek u Lužce nad Vltavou na Mělnicku zasáhla ničivá povodeň. Jeho rodinné zahradnictví se jmenuje Šest kapek rosy. Tehdy však do obce přitekl jeden metr vody.

"Vodu jsme měli na pozemku hrozně dlouho.
Přišli jsme úplně o všechno, bonsaje to vydržely jen zázrakem. Hodně nám pomohli kamarádi, rodiče. Když jsme se vrátili z evakuace, jen jsem se díval. Je to katastrofa, když člověk nemá kde spát," vzpomíná Hobík, který je však velký optimista.

V zahradě budou lidé moci meditovat

Když vyklidili zničený nábytek a věci z domu, začali pracovat na zahradě. "Obnova zahrady byla hotová během čtrnácti dnů. Naveze se nová zem, řízkuje se, sází. To je velice rychlé. Vše je tak jako předtím, jen botanickou zahradu jsme udělali novou, bohatší, větší," popisuje.
Teď má další velké plány s rozšiřováním. Chce tu zřídit zahradu pro nevidomé. Napadlo ho to před dvěma lety. Jen tak, spontánně.
"Vedle nás rostou asi čtyři hektary akátového lesa a žije v něm hodně hmyzu, ptáků, máme tu i slavíky, a tak jsem vymyslel, že z něho uděláme slepeckou zahradu. Rád bych nevidomé poznal, protože oni vidí to, co nevidíme my, což je úžasné. Podívám se do jiného světa, jsou to kolikrát velmi moudří lidé. Známým se to také líbí," pokračuje. Nechce žádné anglické trávníky jako v parcích, ale džungli, stejně tak divoce mu rostou rostliny i na zahradě. Udržované budou jenom cesty a zákoutí vhodná především k meditaci.

Dům nespadl díky dláždění ve sklepě

"Otevřeme i přírodní čajovnu výhradně z českých bylin, bude to zase něco jiného," míní Hobík.
Jeho bytem je bývalá hospoda, starý grunt, který má hluboké základy, i proto se při povodni nezřítil. "Pod hospodou je ohromný sklep a já jsem se vždycky divil, proč tam máme řídké dláždění. Teď už to vím. Stavělo se to kvůli tomu, že když přišla povodeň, voda se vsákla do země. Dům tak perfektně stojí," dodal.
» Další příběhy lidí, které zasáhla v roce 2002 povodeň, čtěte na str. B3

"Obnova zahrady byla hotová během 14 dnů. Vše je jak předtím, jen botanickou zahradu jsme udělali bohatší a větší." Jaroslav Hobík, zahradník

Foto: Jezero a skleník Zahradnictví v Chramostku plavalo po povodni pod vodou až několik dní. Z rostlin vydržely jen bonsaje. Majitel Jaroslav Hobík ho však rychle obnovil, se zahradničením skončit nechtěl, naopak chce rodinnou firmu dál rozšiřovat.
Foto: archiv, Radek Cihla, MF DNES

Mutace - Mladá fronta DNES - střední Čechy

Klíčová slova: