Ze dvou nemocnic budou už jen polikliniky. Další přijdou o lůžka

04.02.2014 16:25

Středočeská zdravotnická zařízení přijdou o desítky lůžek akutní péče. Podle zdravotních pojišťoven je to nutné. Nejvíce na změny doplatí nemocnice v Brandýse nad Labem a Sedlčanech.  

STŘEDNÍ ČECHY Brandýská nemocnice vede dlouhodobě spor se zdravotními pojišťovnami o akutní lůžkovou péči. Pojišťovny ji nechtějí nasmlouvat.
Ohrožení brandýské nemocnice vyvrcholilo včera. Objevila se na seznamu těch, které dostanou jen krátkodobé smlouvy.
Majitel nemocnice Petr Švikovský tvrdí, že škrtání lůžek a vlastně zánik nemocnice je politické rozhodnutí, a chce jít třeba k soudu.
"Pojišťovny s námi naprosto nejednají. Všechno splňujeme, i počet porodů. Jde o to, že nemocnici nechalo vytunelovat minulé vedení za přispění politiků a zdravotní pojišťovny. Zrušením nemocnice chtějí docílit, aby se to nevyšetřovalo," tvrdí Švikovský.
Na zrušení je v Brandýse gynekologickoporodnické, novorozenecké, interní a chirurgické oddělení. "Bránit se budeme vším, soudem, různými demonstracemi. Chceme, aby byla péče zachovaná, spádovost máme devadesát tisíc pacientů," upozornil Švikovský. Nemocnice byla začátkem roku v insolvenci, soud však insolvenční návrh zamítl. Konečně pak nemocnice mohla začít s rekonstrukcemi. Ty se však teď zarazily.
"Jsme ve fázi, že se mělo vše dokončovat, ale nemůžeme pokračovat, když pojišťovna nebude platit. Situace je taková, že VZP krátí platby, posílá o tři miliony korun měsíčně méně, než má. Nejsem sociální ústav, abych vše platil ze svého," poznamenal Švikovský.
Majitel v Brandýse kompletně rekonstruuje porodnici a gynekologii s tím, že by tu měl vzniknout porodní dům s možností alternativních porodů. Opravuje i chirurgii, buduje stomatologický trakt.
Nemocnice se však během pěti let stala symbolem nepovedené privatizace. Byla prodána za podivných okolností. Vystřídalo se v ní několik majitelů, vzájemně si hrozili trestním oznámením. Vždy ji také kritizoval exhejtman David Rath.

Rušení odmítají i v Sedlčanech

Pojišťovny chtějí s nemocnicí uzavřít jen krátkodobou smlouvu, což znamená, že tam do roka péči utlumí a na místo lůžek akutních se zřídí třeba lůžka následné péče. Z nemocnic tak zůstanou jen polikliniky. "Znamená to jediné – říkají: Dejte zaměstnancům výpovědi, třicet milionů korun na odstupném, a když na to nemáte, tak půjdete do insolvence," dodal Švikovský.
O rušení lůžek nechtějí slyšet ani zástupci společnosti Medittera, která provozuje nemocnici v Sedlčanech na Příbramsku. Porodnice tu nefunguje, ale lůžka mají na chirurgii či interně.
"Stále máme platná smluvní ujednání se zdravotními pojišťovnami a jednáme o uzavření nových dohod. Informace o rušení nemocnic považujeme za zavádějící. Jsme přesvědčeni, že se nám brzy podaří podepsat dohodu o další spolupráci," uvedla mluvčí Medittery Dagmar Dvořáková.
Lůžka zmizí také v P-P Klinice v Kladně, kde sídlí několik praktických lékařů, je tu kožní, oční, chirurgická i psychiatrická ambulance či rehabilitační oddělení.
S dalšími třemi nemocnicemi chtějí pojišťovny uzavřít střednědobou smlouvu. Dají jim čas dva až tři roky, aby počet lůžek upravily. Například v Nymburce a v nedalekém Městci Králové mají podle pojišťoven moc lůžek na chirurgii, dohromady kolem sedmdesáti.
"Pojišťovny mají představu, že péče je kvalitní, ale lůžek je příliš. Zkusíme to řešit, je to myslím zvládnutelné," řekl ředitel nemocnice v Městci Králové Otakar Mareš. Ředitelka nemocnice v Nymburce Alice Opočenská chce redukovat lůžka, protože všechna nejsou potřeba.
"Sice jich několik ubude, ale chci rozšiřovat následnou péči, aby to vedlo k racionálnímu provozu," podotkla. Akutních lůžek mají v Nymburce dohromady 170.
» Pokračování na str. B2

Ze dvou nemocnic budou už jen polikliniky
» Pokračování ze str. B1
Nemocnic, které patří kraji, se velké změny netýkají. Dostanou dlouhodobé smlouvy. "Jsou to drobnosti, jedná se jen o jednotlivá lůžka. Rušení je vždy bolestné a nemocnice se snaží bojovat, ale nemohou být ve všech špičkové týmy," míní náměstek hejtmanky pro zdravotnictví Zdeněk Seidl.
Dobu předběhli v Říčanech. S restrukturalizací začali už před rokem. Zrušili 40 akutních lůžek a přešli od letošního ledna na jednodenní chirurgii, jak jim pojišťovny doporučily. "Máme internu a následnou péči, nemáme už nic akutního, nejezdí k nám ani záchranka. Sice se na mě trochu lidé v Říčanech zlobili, ale věděla jsem, že to přijde za půl roku, za rok," vysvětlila ředitelka společnosti Nemocnice Říčany Jana Rubášová s tím, že tamní obyvatelé mají za zády pět fakultních nemocnic v Praze.

Jak vnímáte změny, které se plánují v nemocnicích. Jsou nutné? Pište na marketa.zikmundova@mfdnes.cz

---

FAKTA
Které nemocnice mají
zrušit akutní lůžka
Krátkodobá smlouva
Zdravotnická zařízení, se kterými
pojišťovny uzavřou krátkodobou
smlouvu. V důsledku půjde o úplné
zrušení akutních lůžek.
Medittera Sedlčany
P-P Klinika Kladno
PP Hospitals s.r.o. – nemocnice
Brandýs nad Labem
Střednědobá smlouva
Nemocnice, které čeká částečná
redukce akutních lůžek.
Nemocnice Nymburk
Nemocnice Městec Králové
Nemocnice Říčany (již mají rušení
za sebou)

Mutace - Mladá fronta DNES - střední Čechy

Klíčová slova: