Zdravotně postižení úředníky testovali, fronty ale nebyly

04.02.2014 16:25

Na protest proti reformě měli handicapovaní zahltit úřady práce. Ve Zlíně byl poměrně klid.

Zlín – Výzva, aby zdravotně postižení po celé republice zahltili ve středu pobočky Úřadu práce ČR, zůstala ve Zlíně bez větší odezvy. "Ve srovnání s pondělkem bylo na pobočce více lidí, ale o žádném tlaku se hovořit nedá," zhodnotila pro Deník mluvčí zlínského úřadu Miriam Majdyšová. Všechny, kteří mají nárok na příspěvky na mobilitu, vyzvala Národní rada osob se zdravotním postižením, aby žádost o příspěvek podali právě včera. Handicapovaní měli zahltit úředníky, a dát tak najevo svou nespokojenost s reformou, která převedla agendu sociálních dávek z obcí na úřady práce.

Chodby zlínského úřadu byly slušně zaplněny, nebylo to však kvůli nějakému nátlaku. "Téměř všichni imobilní s sebou měli doprovod, a tak se prostory samozřejmě plnily," vysvětlila Majdyšová.

Několik případů jakéhosi testování ale úředníci ve Zlíně přesto zaznamenali. "Objevilo se pár případů, kdy klient evidentně a cíleně zkoušel, co víme a umíme. Mnohdy se však jednalo o věci mimo naše pravomoce a všechno bylo bez problému vyřešeno," doplnila mluvčí.

Na vyřízení své žádosti podle ní nikdo nečekal déle než dvacet minut.
Zájem o organizované zahlcení úřadu neměli ani zástupci Centra pro zdravotně postižené Zlínského kraje(CZPZK). "My jsme nic neorganizovali. Pokud tam někdo s tímto zájmem šel, tak jedině z individuálního přesvědčení," přiblížil statutární zástupce CZP ZK Roman Herink.
Ve svém okolí se naopak setkával s opačným postojem. "Lidé, které znám, to dělat nechtěli, protože by stejně přitížili pouze koncovým úředníkům, nikoli vládě, což nemá smysl," dodal Herink.

---

"Lidé, které znám, protestovat nechtěli, protože by přitížili pouze koncovým úředníkům, nikoli vládě, což nemá smysl." Zástupce Centra pro zdravotně postižené Zl. kraje Roman Herink

Klíčová slova: