Záchranný balíček pro podnikatele by měl zahrnout také sociální podniky

S žádostí o podporu sociálních podniků, které mají právní formu neziskové organizace, se o víkendu na vládu obrátili zástupci Asociace veřejně prospěšných organizací (AVPO ČR).

Ta zastřešuje téměř stovku veřejně prospěšných organizací a mezi nimi i veřejně prospěšné sociální podniky, které provozují například kavárny nebo pekárny, poskytují úklidové a jiné pomocné práce nebo dodávají na trh produkty vyráběné handicapovanými klienty.

Podle prezidenta AVPO ČR Marka Šedivého by měla vláda při přípravě záchranných programů pro podnikatele myslet i na tyto veřejně prospěšné podniky s právní formou neziskových organizací (obecně prospěšné společnosti, ústavy, spolky, nadační fondy a církevní právnické organizace) a zahrnout je mezi příjemce chystané pomoci státu.

Svou žádost směrovali zástupci AVPO ČR vedle premiéra Babiše také na ministra průmyslu a obchodu Havlíčka a ministryni práce a sociálních věcí Maláčovou před očekávanými jednáními vlády o záchranném balíčku pro podnikatele.

Sociální podniky a organizace, které si alespoň zčásti obstarávají příjmy vlastní aktivitou, zaměstnávají mnoho pracovníků a jejich zaměstnanci nejsou odměňováni pouze z dotací, ale z velké části z prodeje produktů a služeb. Většina z nich se již připravuje na výrazné škrty a zejména na odliv darů fyzických a darů od právnických osob, který spolu s ekonomickou krizí s jistotou nastane,“ popisuje situaci sociálních podniků Marek Šedivý a současně varuje: „Výpadek v příjmech těchto veřejně prospěšných podniků odhadujeme ve výši několika desítek procent. Pokud stát nepodá těmto organizacím pomocnou ruku podobně jako živnostníkům a malým podnikatelům, dojde k zániku mnoha veřejně prospěšných služeb.“

Příkladem ohrožených podniků s formou neziskové organizace může být například veřejnosti známé Sdružení Neratov v Orlických horách, které již bylo nuceno zavřít hospodu, jídelnu i vlastní pivovar.

Organizace Pferda musela na Rychnovsku a Náchodsku zastavit provoz kavárny, pekárny a úklidových služeb, které provozuje s pomocí svých handicapovaných zaměstnanců.

Ohrožen je i pražský spolek Toulcův dvůr, který žije z příjmů z provozování hostelu, školky, jídelny a kroužků, všechny tyto činnosti musely být zastaveny.

 

Marek Šedivý

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.