Webinář o asistenčních technologiích

Online prezentaci nejpokročilejších izraelských technologií pro zrakově postižené uspořádala v úterý 23. června Česko-izraelská smíšená obchodní komora. 

Webinář zahájil J.E. Daniel Meron, velvyslanec Státu Izrael, a představila se organizace Migdal Or, která už šedesát let seznamuje hendikepované s moderními asistenčními pomůckami, dále aplikace Right Hear a společnost OrCam Technologies.   

Vystoupil také Karel Giebisch, nevidomý masér a podnikatel, který nedávno získal Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením. „Během pandemie byly sociální služby omezeny stejně, jako fyzický kontakt mezi lidmi a jiné věci, na kterých zrakově postižení závisí. Naštěstí jsme měli k dispozici pokročilé digitální technologie, které nám výrazně usnadnily přečkat toto období,“ řekl Karel Giebisch. 

Irie Melzer, Director of Business Development pro střední a východní Evropu společnosti OrCam Technologies, se podělil o zkušenosti uživatelů OrCam MyEye 2.

„Navštěvování se nebo dotýkání se věcí ve veřejném prostoru se najednou stalo rizikovým. S naším zařízením však nevidomí byli schopni snadno identifikovat výrobky v regálech obchodů nebo v ledničce, anebo třeba objednávat jídlo,“ řekl Melzer. „Koncem roku pak na český trh uvedeme několik nových funkcí, které uživateli ulehčí pohyb v prostoru či dovolí číst nesouvislé texty jako jídelní lístky, a dokonce v nich vyhledávat různé formáty textů, například telefonní číslo.“

Webinář proběhl v anglickém jazyce a je ke shlédnutí zde.

Unikátní nositelné zařízení OrCam MyEye 2 využívající umělou inteligenci je určeno zrakově postiženým a lidem s potížemi při čtení. Lehoučký přístroj o velikosti prstu je vybaven chytrou kamerou a malým reproduktorem. V reálném čase čte tištěné a digitální texty z jakéhokoliv povrchu, pamatuje si obličeje a k nim přiřazená jména, rozpoznává bankovky či barvy a také výrobky v obchodě na základě čárových kódu.

 OrCam MyEye 2 lze ovládat bez použití rukou a informace nositeli předává hlasově. Nevyžaduje připojení k internetu ani chytrému telefonu, což zaručuje plnou ochranu osobních údajů. 

Jaroslav Ostrčilík

Klíčová slova: