Výzkum ukázal, že lidé se zrakovým postižením spoléhají při cestování na asistenční technologie

Právě skončená prázdninová sezona znamenala častější přesuny také pro lidi se zrakovým postižením. Kratší cesty v rámci ČR, například za příbuznými, zvládají zpravidla sami. Výzkum společnosti OrCam Technologies, lídra v oblasti nositelné asistenční technologie na bázi umělé inteligence (AI), se zaměřil na překážky, s nimiž se slabozrací a nevidomí lidé na cestách běžně setkávají. O své zkušenosti se podělila i Ráchel Skleničková, nevidomá pianistka a zpěvačka, která používá přelomové asistenční zařízení OrCam MyEye. To pomáha desítkám tisíc uživatelů, v 25 jazycích a v 50 zemích světa.

„Obvykle se jednou za měsíc nebo za dva vydávám sama na cestu kvůli koncertu, buď po České republice, nebo do Německa. Jedna z výzev, které přitom musím čelit, je najít správné nástupiště na vlakovém nebo autobusovém nádraží,“ říká Ráchel Skleničková, momentálně studující na Akademii múzických umění, která má za sebou vystoupení na Pražském jaru a dalších prestižních festivalech klasické hudby.

„Stále je tu spousta věcí, které by se mohly – a hlavně měly – ve veřejném prostoru zlepšit, aby byl pohyb a cestování pro komunitu lidí se zrakovým postižením snadnější.“

Pokrok nicméně nastává, a to konkrétně v oblasti vývoje efektivních technologických řešení.

Přibližně čtyři z pěti respondentů průzkumu OrCam se domnívají, že veřejná infrastruktura pro zrakově postižené potřebuje další zlepšení. A zatímco 45 % dotázaných se primárně spoléhá na bílou hůl jako na prostředek orientace a mobility a 10 % na vodicího psa, 35 % respondentů označilo za nejdůležitější nástroj usnadňující pohyb elektronická zařízení nebo mobilní aplikace.

„Díky intenzivnímu výzkumu a vývoji s ohledem na snadný a ničím nerušený uživatelský zážitek se podařilo mnoho funkcí integrovat do malého a lehkého zařízení OrCam MyEye. Tato pokročilá pomůcka umí číst tištěný text z jakéhokoli povrchu, rozpoznává tváře a sděluje jejich přiřazená jména, identifikuje bankovky a barvy a pomocí čárových kódů rozpoznává výrobky,“ vysvětluje Jan Cejthamr, zástupce společnosti OrCam Technologies na českém trhu.

"Ještě v tomto roce uvedeme na český trh další pokročilou verzi OrCam MyEye. S novými funkcemi bude zařízení schopno rozpoznat dveře, schody a objekty v bezprostředním okolí, což uživateli přinese ještě větší nezávislost.“

Sylva Sulaimanová

Klíčová slova: