Výstava Františka Kupky i s výkladem pro neslyšící

02.12.2012 18:57

Komentovaná prohlídka tlumočená do znakového jazyka je plánována na 16. leden od 17.30 hodin.

Od 30. listopadu 2012 do 3. března 2013 bude v zrekonsturovaných prostorách Salmovského paláce na Hradčanském náměstí k vidění výstava Františka Kupky, která představuje malířovu jedinečnou cestu k nefigurativní malbě, a ukazuje tak Kupkův umělecký vývoj v letech 1899 až 1913. 

Expozice je založena na prezentaci děl, která Kupka vystavoval na pařížských Salonech. Díky nim mohou návštěvníci sledovat postupné řešení různých problémů a otázek, s nimiž se autor vyrovnával – zejména barvy a jejího výrazového účinku. Vystavovaná díla spolu úzce souvisejí, ale po dlouhá desetiletí byla rozptýlena všude po světě. Jedenáct děl vlastní Národní galerie, zbytek pochází ze zápůjček, například je zde výběr z kolekce dosud neznámých Kupkových prací ze sbírky Muzea Kampa.
Kupka byl individualista, nerad se začleňoval do uměleckých skupin a měl vlastní umělecký koncept. Přesto se jeho díla objevovala po boku avantgardistů, jejichž výstavy často provázely skandály. Klíčovým se pro něj stal rok 1912, kdy na Podzimním salonu vystavil dvě díla: Amorfu. Dvoubarevnou fugu a Amorfu. Teplou Chromatiku. Tento rok bývá uváděn jako rok zrodu abstraktního malířství a stoleté výročí této pozoruhodné události také výstava připomíná.
Výstava František Kupka: Cesta k Amorfě představuje také první významný původní projekt Národní galerie v Praze v objektu Salmovského paláce na Hradčanském náměstí. Tento klasicistní areál vznikl na starší zástavbě po roce 1796, kdy zde pražský arcibiskup Vilém Florentin kníže Salm vystavěl obytný dům pro své úředníky, který nese řadu charakteristických prvků tehdejších palácových staveb.
Lektorské oddělení Národní galerie jako obvykle v souvislosti s výstavou připravilo řadu zajímavých doprovodných programů, například vědecko-uměleckou laboratoř v prostoru vyhrazeném k experimentování dětí i dospělých s barvami, abstrakcí a pohybem, zajímavé programy pro školy, přednášky a komentované prohlídky. Komentovaná prohlídka tlumočená do znakového jazyka je plánována na 16. leden od 17.30 hodin. Tlumočení zajišťuje Česká komora tlumočníků znakového jazyka a sraz je u podkladny.
 

Lucie Křesťanová

Klíčová slova: