Vyšlo prosincové číslo časopisu Můžeš

05.12.2012 13:12

Kromě jiného obsahuje reportáže a rozhovory o dobrovolnících, kteří nežádají za svou práci odměnu.

Z rozhovoru s ředitelkou občanského sdružení Hestia Olgou Sozanskou se dozvíte, že od roku 2000 vzrostl počet dobrovolníků v Česku o třetinu. Jejich nadšení však ještě není kvalifikace, a tak skutečnost, že zájem o dobrovolnictví roste, vyvolává i potřebu větší zodpovědnosti.
Dobrovolnictví má ohromnou tradici v USA, a tak se o svoje zkušenosti podělila i ředitelka Iniciativy pro rovnost Debora Rogers. Byla dobrovolnicí v rodné Severní Americe, ale také v Asii, Africe a v Evropě.
Jana Flechtnerová na sebe upozornila před několika lety tím, že se i přes svůj handicap rozhodla pro dráhu fotomodelky na vozíku. Co to všechno obnášelo, a hlavně proč této kariéry zase zanechala, se dočtete v reportáži.
Ta sousedí s textem o Martině Václavíkové z Tlumačova, která založila první českou firmu šijící oblečení pro vozíčkáře. Čím se takové oblečení liší a jaký důraz klade firma na módu, dokumentují fotografie Jana Šilpocha z módní přehlídky, která se uskutečnila nedávno v Praze.
V rubrice Výtvarníci Konta BARIÉRY představujeme Jaroslava Rónu. Svá díla věnoval na 11. aukční salon výtvarníků, budou se dražit 7. prosince v pražském Karolinu a výtěžek půjde na pomoc handicapovaným studentům.
Mezi tipy na výlet jsme zařadili ty, které na vás dýchnou adventní atmosférou. A tak zveme na trhy v Praze, Plzni, Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci, na Křivoklát a další místa.
V poradně pak radí odborníci, jak vyměnit parkovací průkazy pro postižené.
Na výlet do Belgie bez bariér zve reportér Radek Musílek. Projel ji na vozíku, a tak své zážitky popisuje v poutavém textu sloužícím jako průvodce.
Ondřej Neff komentuje snímky, které čtenáři posílají na stránky www.muzes.cz, a ty nejlepší tradičně otiskujeme.
Součástí prosincového vydání Můžeš je dotazník, který se váže k projektu Obchodník roku, jehož je Konto BARIÉRY odborným garantem. Přijde vám mailem a prosíme o jeho vyplnění a odeslání.

Jindřich Štěpánek

Klíčová slova: